Rēzeknes novada pašvaldība palielinās jaundzimušā pabalstu

Rēzeknes novada Sociālais dienests ir sagatavojis un nodevis izskatīšanai domes deputātiem saistošo noteikumu projektus par sociālās palīdzības pabalstiem Rēzeknes novada pašvaldībā. Plānots, ka noteikumi būs īpaši labvēlīgi jaunajām ģimenēm, jo paredz būtisku jaundzimušā pabalsta palielinājumu.

Diemžēl, opozīcijā esošās sociāldemokrātiskās partijas “Saskaņa” deputāti publiski izplatījuši nepatiesu informāciju par to, ka domes vairākums noraidījis “Saskaņas” ierosinājumu palielināt jaundzimušā pabalstu līdz 650 Eur. Patiesībā pie varas esošie deputāti jau tobrīd uzsvēra, ka izstrādes procesā ir jauni saistošie noteikumi, kas paredz gan jaundzimušā pabalsta palielināšanu, gan pārējo pabalstu pārskatīšanu, jo ar vienkāršu domes sēdes lēmumu pabalstus palielināt nevar. Tajā pašā laikā pozīcijas deputāti, saimnieciski domājot, atgādināja ka pabalstu palielinājumam jābūt samērojamam ar budžeta iespējām, nevis vienkārši izdomātai summai. Turklāt primāri jāparūpējas par sociālā riska grupām.

Viens no variantiem, ko šobrīd izskata pašvaldība, ir ģimenēm ar mazuli sniegt ikmēneša atbalstu pusotra gada garumā, tas ir, jaundzimušā pabalstu sadalīt 18 ikmēneša maksājumos aptuveni 40 Eur apmērā (kopā 720 Eur). Tādā veidā jaunajām ģimenēm būtu papildus ienākumi, ko ik mēnesi atvēlēt, piemēram, elektrības rēķina apmaksai vai mazuļa higiēnas precēm. Turklāt tas novērstu, tā saucamo, “pabalstu tūrismu”, kur pirms mazuļa piedzimšanas ģimene pārdeklarējas tajā pašvaldībā, kur ir lielāks pabalsts, bet uzreiz pēc pabalsta saņemšanas deklarējas atpakaļ savā patiesajā dzīvesvietā. Tuvākajā laikā tiks aptaujāti jaunie vecāki, lai saprastu, kāda pabalsta saņemšanas kārtība viņiem būtu ērtāka un noderīgāka.

Rēzeknes novada pašvaldība iestājas par jaunajām ģimenēm un iespēju robežās meklē dažādus veidus, kā tās atbalstīt. Starp citu, Rēzeknes valstpilsētā jaundzimušo pabalsts par pirmo bērnu ir vien 100 Eur (200 Eur, ja abi vecāki deklarējušies Rēzeknē), taču pilsētā ilgstoši valdošā partija “Saskaņa” nez kāpēc nesteidzas ar ierosinājumiem palielināt pabalstu, kaut vai to pielīdzinot šī brīža Rēzeknes novada pabalsta apmēram (150 Eur vai 300 Eur, ja abi vecāki deklarējušies novadā).

Madara Bērtiņa,
Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste

Click to listen highlighted text!