Starptautiska projekta ietvaros mākslinieks no Francijas meklē bagātības Lūznavas muižā

02.10.2017

EUCIDA

Septembrī projekta EUCIDA (“European Connections of Digital Arts”, latviski – “Digitālā māksla aptver Eiropu”) ietvaros Lūznavas muižā uzturējās mākslinieks no Francijas Žaks Lopezs (Jacques Lopez), kurš savu mākslas darbu radīšanai izmanto arī lāzeriekārtu, kas atrodas muižā.
28. septembrī mākslinieks aicināja uz vienas stundas izstādi Lūznavas muižā, kurā mākslinieks rādīja savu digitālo veikumu, uz kuru viņu ir iedvesmojusi Latvija, Lūznava un tās dīķi, kuros (pēc Žaka domām) glabājas prātam neaptveramas bagātības. Stāstot par savu veikumu Lūznavā, Žaks Lopezs saka, ka savā mākslā izmanto jaunākās tehnoloģijas, miksējot tās ar tradicionālo mākslu:” Es izmantoju vecas lietas- senas fotogrāfijas, grāmatas, atklātnes, un papildinu tās ar lāzergravējumu. Mana stāsta varone ir kāda meitene, kuras portretu es atradu pamestajā mājā, un iedomājos, ka visas šīs mantas varēja piederēt šai meitenei, un viņa ir noslēpusi bagātības Lūznavas parka dīķos, un es tās mēģinu atklāt. Es izmantoju dažādas vecas mantas, uz tām ar lāzeru uzdrukāju dažādus objektus. Arī šajos objektos ir atainota bagātība, kas ir atrodama šajā apkārtnē.
Mākslas veids, pie kura es strādāju, ir bagātību atrašana dīķos, man šķiet, ka Lūznavas dīķos tās noteikti ir. Protams, bagātības var atrast arī arhīvā, bet arī dīķos un vecos parkos tās ir.”
EUCIDA ir 3 gadus ilgs projekts, kuru finansē Eiropas Savienības programma “Radošā Eiropa” un kuru īsteno modernās mākslas centrs Īrijā (Rua Red) un Francijā (Espace Multimédia Gantner) sadarbībā ar Rēzeknes novada pašvaldību. Projekta mērķis ir izveidot sadarbību starp digitālajiem māksliniekiem un kultūras pazinējiem Eiropā, tādā veidā attīstot inovācijas un veicinot digitālās mākslas popularitāti starptautiskā līmenī.
“Ar šo projektu mēs gribam lauzt stereotipu par Latgali kā keramikas zemi, par Latgali kā tādu simtgadīgas kultūras zemi. Digitālais - tas ir ļoti pateicīgs veids, kā uz pasauli var paskatīties pilnīgi savādāk. Te ir atļauts viss; tas, kas vecākajai paaudzei, vidējai paaudzei liekas traks, jaunajai paaudzei varētu būt ļoti pievilcīgs, un varbūt ar laiku arī vecā paaudze sapratīs, ko dara šie jaunie un trakie”, stāsta projekta koordinatore Inta Rimšāne.
Projektā piedalās modernās mākslas centri Īrijā un Francijā, līdz 2019.gadam Lūznavas muižā darbosies vēl divi mākslinieki. Šobrīd no Latvijas puses Īrijā digitālo mākslu iepazīst Gundega Strautmane, kas strādā Rēzeknes Lietišķās mākslas un dizaina vidusskolā. Tāpat sadarbībā ar Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju projekta laikā skolēniem notiks modernās un digitālās mākslas pulciņi. Projekta īstenotāji cer, ka, iepazīstot franču digitālo mākslu, arī Rēzeknes puses un Latvijas mākslinieki gūs iedvesmu darbiem digitālās mākslas jomā.
Diāna Selecka
Autores foto
Fotogalerija 
Fotogalerija - foto E. Medvedevs
DSC_0023DSC_0020DSC_0019DSC_0013DSC_0006DSC_0003

Click to listen highlighted text!