Kurpinīku krucifikss

Kurpinīku krucifikss Rikavas pagastā, viens no atpazīstamākajiem krucifiksiem Latgalē, datēts ap 1895. gadu, kā nezināma autora darbs. Krucifiksa ansambli veido nojume ar masīvām mūra kolonnām, iekšā atrodas ozola krusts, pie kura piestiprināta ap 1854. gadu kokā griezta Kristus figūra.

Krucifikss tiek dēvēts arī par “Boņuka krustu”, jo pie šī krucifiksa tika filmēta viena no sirsnīgākajām ainām Jāņa Streiča filmā “Cylvāka bārns”, kas uzņemta pēc Jāņa Klīdzēja romāna. Kādreiz šis masīvais krucifikss ir atradies rakstnieka Jāņa Klīdzēja dzimtas māju pagalmā.

Krucifikss atrodas ceļā malā, nelielā pacēlumā, no kura pārredzama tuvējā apkārtne. Objekts dabiski iekļaujas apkārtējā lauku ainavā, veidojot skaistu dominanti. No ozola koka veidotais Kristus tēls ir liecība par tautas amatniecības prasmēm. Nojumes interjera labiekārtojums norāda uz tradīcijas dzīvotspēju un aktualitāti arī mūsdienās. Kopējais sakrālā objekta veidols apliecina tautas un kristīgo tradīciju mijiedarbi tikai Latgalei raksturīgā veidā.

Laika gaitā ārtelpas krucifiksi ir daudz cietuši, tomēr sabiedrība vienmēr ir centusies saglabāt kultūras vērtības. Dziesmotās revolūcijas jeb Trešās atmodas laikā, 1980. gadu nogalē, pieauga latgaliešu interese par krucifiksu atjaunošanu. Kurpinīku krucifiksu atjaunoja netālu dzīvojošais zemnieks Osvalds Salmanis (09.11.1938.-05.10.2018.). 2021. gadā, vētras laikā, apkārtesošie koki radīja bojājumus krucifiksa nojumei un tika salauzts jumts. 2022. gadā krucifiksa nojume, kolonnas un grīda tika atjaunota, saglabājot krucifiksa vēsturisko liecību. Krucifiksa atjaunošanas laikā tika restaurēta arī Kristus figūra.

  Šobrīd notiek Kurpinīku krucifiksa iekļaušana valsts aizsargājamo pieminekļu sarakstā.

Latgale ir vienīgais reģions Latvijā, kur krucifiksi sastopami ārpus baznīcas ēkas vai dzīvojamām telpām. Latgales ciemu un ceļmalu krucifiksi iekļaujas lauku ainavā. Krucifikss ir sakrālās darbības vieta un kristīgās ticības simbols, pie kura var lūgties jebkurā laikā. Visbiežāk pie krucifiksa notiek  maija dziedājumi.

Adrese Kūrpinīki, Rikavas pagasts, Rēzeknes novads
Koordinātes 56.662067; 26.959677
Click to listen highlighted text!