Velo maršruts “Apkārt Latgales jūrai” Nr. 783 (apmēram 50 km)

Rāznas ezers – pēc platības otrs lielākais, pēc ūdens tilpuma – lielākais Latvijas ezers (405 mlj. m3 jeb aptuveni 1/5 daļa kopējā Latvijas ezeru tilpuma). Ne velti to sauc par Latgales „jūru”. Ezera vidējais dziļums ir 7 m, lielākais - 17 m. Rāznas ezera ūdens klaju izraibina 10 salas, kas visas atrodas ezera R un Z daļas divos lielajos līčos - Zosnasgalā un Dukstigalā. Latvijā šobrīd nav neviena cita ezera, kura krastos salīdzinoši būtu attīstīts tik daudzveidīgs tūrisma un rekreatīvais piedāvājums. Ezera A/DA krastā izveidotas vairākas atpūtas un peldvietas.

Rāznas Nacionālais parks - Latvijas jaunākais nacionālais parks (dibināts 2007. g.) atrodas Latgales vēsturiskajā novadā, ko arī tēlaini un patiesi dēvē par „Zilo ezeru zemi”. Parka viens no izveides mērķiem ir Latvijas ūdeņiem bagātākā – Rāznas ezera, salām bagātākā – Ežezera un citu ūdeņu, Latgales augstienei raksturīgās pauguraiņu ainavas un kultūrvides saglabāšana

Velo maršruts “Apkārt Latgales jūrai” ir ap 50 km garš.

Maršruts paredzēts aktīviem un sportiskiem velobraucējiem. Tas iekļauj visu Rāznas ezera perimetru un tā apkārtnes interesantākos apskates objektus. No Lipuškiem līdz Zosnai grantētais ceļš izvijas gar pašu ezera krastu. Brīžiem pat liekas, ka tas ir vienā līmenī ar ezera ūdens līmeni. Rāznas ezera piekraste pārsvarā ir niedraina. Lipušku un Zosnas apkaimē daudzviet atklājas labi skati un plašo ūdens klaju, kuru Zosnas galā pārtrauc vairāku ar kokiem apaugušu salu muguras. Foļvarkovas – Vilkakroga posmā paveras skaisti skati uz Rāznas ezeru un tā pretējā krastā esošo Mākoņkalnu, kas labi izceļas virs tuvākās apkārtnes. No Kaunatas līdz Lipuškiem vietām ir stāvkrasts, pat apmēram 10 augsts. Pie Rāznas ezera bez privātajām ir divas labiekārtotas publiskas pludmales.

https://drive.google.com/open?id=1NzF2brU00z4thbDjjqp3b6N7Wfz5QHUG&usp=sharing

 

Click to listen highlighted text!