1. jūlijā uz pirmo sēdi sanāca jaunizveidotā Rēzeknes novada pagaidu administrācija

Šodien, 1. jūlijā, darbu uzsāka jaunizveidotā Rēzeknes novada pašvaldība, kurā apvienojušies līdzšinējais Viļānu novads un Rēzeknes novads. Tajā pašā dienā uz pirmo sēdi sanāca arī jaunās pašvaldības vadība – ar likumu iecelta pagaidu administrācija divu cilvēku sastāvā: vadītājs Monvīds Švarcs un administrācijas locekle Jekaterina Ivanova. Šādā sastāvā novada dome strādās līdz 1. oktobrim, kad uz pirmo sēdi sanāks 11. septembrī pašvaldību vēlēšanās ievēlētie jaunie deputāti. Jāatgādina, ka pašvaldību vēlēšanas Rēzeknes novadā ir pārceltas uz 11. septembri, jo dažas dienas pirms plānotajām vēlēšanām 5. jūnijā Satversmes tiesa lēma par Varakļānu pašvaldības nepievienošanu Rēzeknes novadam.

Pirmajā sēdē pagaidu administrācija skatīja 12 jautājumus. Kā nosaka likums, pagaidu administrācija lēmumus pieņem balsojot. Ja balsojums ir atšķirīgs, tad galavārds pieder tam administrācijas loceklim, kurš pārstāv lielāku iedzīvotāju skaitu.

Kā pirmais veicamais darbs pagaidu administrācijai bija saistošo noteikumu Nr. 1 “Rēzeknes novada pašvaldības nolikums” izdošana. Nolikums nosaka jauno teritoriālo dalījumu, domes darba organizāciju, kārtību, kādā tiek pieņemti iesniegumi, sagatavoti lēmumi, slēgti līgumi, kā arī visus pārējos jautājumus, kas saistīti ar pašvaldības darba organizāciju.

Tāpat atbilstoši Varakļānu novada domes un Rēzeknes novada domes vēlēšanu likumam, tika apstiprināts “Rēzeknes novada pašvaldības pagaidu administrācijas nolikums”, kas nosaka sēžu sasaukšanas un norises kārtību, lēmumprojektu iesniegšanas un izskatīšanas kārtību, kā arī citus jautājumus. Nolemts, ka Rēzeknes novada pašvaldības pagaidu administrācijas sēde turpmāk notiks katru ceturtdienu pulksten 10.00.

Lai saglabātu pašvaldības darba nepārtrauktību, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas izstrādātajā metodikā arī jaunizveidotajās pašvaldībās ir noteikts izpilddirektora amats. Uz to varēja pretendēt gan līdzšinējais Rēzeknes novada, gan Viļānu novada izpilddirektors. Pārrunās ar abiem izpilddirektoriem panākta vienošanās, ka par izpilddirektoru strādās līdzšinējais Rēzeknes novada pašvaldības izpilddirektors Jānis Troška, saglabājot iepriekšējo mēnešalgu 1903.00 Eur apmērā.

Tā kā paplašinās jaunās pašvaldības teritorija un arī līdz šim izpilddirektoram darba dienas laikā pietrūka stundu, lai rūpīgi tiktu galā ar visiem pienākumiem un darba uzdevumiem, tāpēc tika pieņemts lēmums iecelt izpilddirektora vietnieku. Šajā amatā pagaidu administrācija apstiprināja līdzšinējo Viļānu novada pašvaldības izpilddirektoru Andri Stafecki ar mēnešalgu 1540.00 Eur.

Jau veidojot jauno Rēzeknes novadu, tika paredzēts, ka bijušā Viļānu novada (Viļānu pilsēta, Viļānu pagasts, Sokolku pagasts un Dekšāres pagasts) teritorijas pārvaldi realizēs Viļānu apvienība. Apvienības struktūrvienības būs gan līdzšinējās Viļānu novada pagastu pārvaldes, gan pagastu bibliotēkas, feldšeru-vecmāšu punkti, Viļānu kultūras nams un citas iestādes. 1. jūlija sēdē par Viļānu apvienības vadītāja pienākumu izpildītāju iecelta Iveta Piziča – līdzšinējā Attīstības, plānošanas un informācijas nodaļas vadītāja Viļānu pašvaldībā. Viņa darba pienākumus veiks līdz atklāta konkursa kārtībā tiks iecelts pārvaldes vadītājs.

Tāpat pirmajā sēdē tika apstiprināts novada ģerbonis. Valsts Heraldikas komisijas ieteikumos norādīts, ka novads var paturēt ģerboni, ja pašvaldība saglabā līdzšinējo nosaukumu, tāpēc par jaunā Rēzeknes novada ģerboni atstāts 2009. gadā apstiprinātais ģerbonis -  zaļā laukā zelta vārpu jumis, augšā sudraba kamols un zelta pavedienapmale.

Noslēdzot pirmo sēdi, pagaidu administrācijas vadītājs Monvīds Švarcs novēlēja jaunajam novadam būt kā saprotošai un draudzīgai ģimenei: “Tikai savstarpēji izrunājot gan patīkamus, gan neērtus jautājumus, mēs varam saglabāt šo cieņpilno attieksmi citam pret citu. Jāsaprot, ka neviens nevienam netiek pievienots – mēs kopā veidojam jauno pašvaldību. Un tikai kopā mēs to varam attīstīt un uzlabot gan pārņemot labās lietas, kas ir bijušas līdzšinējās pašvaldībās, gan, kas ir vēl svarīgāk, mācīties no kļūdām, ko esam pieļāvuši.”

M. Švarcs uzsvēra, ka jaunizveidotajā pašvaldībā viens no svarīgākajiem darbiem būs vietējās kopienas iesaistīšana, lai katrs iedzīvotājs saprot, ko dara, ko plāno darīt un kā tērē naudu vietējā pašvaldība. Tuvākajā laikā, vadoties pēc Rēzeknes novada labās pieredzes, arī Viļānu apvienības pagastos tiks veidotas iedzīvotāju konsultatīvās padomes, lai pārvaldes darbs iedzīvotājiem būtu vēl caurredzamāks.

Madara Bērtiņa,
Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste