Rikavas pagasts

8217.4 ha

Pagasta kopējā platība

198.6 ha

ūdeņi

1926.3 ha

meži

5275.9 ha

l/s izmantojamā zeme

641

Iedzīvotāju skaits (uz 01.01.2022)

Rikavas pagasts atrodas Austrumlatvijas zemienē, Rēzeknes novada ziemeļrietumu daļā, 40 km no novada centra Rēzeknes. Augstākie pagasta punkti ir Pilskalns un Jokstu kalns. Pagasta ziemeļaustrumu un dienvidu daļu galvenokārt klāj meži. No dienvidiem ziemeļu virzienā pagastu šķērso Rēzeknes upe, bet rietumu daļā Rikavas pagastu no Viļānu novada atdala Maltas upe. Austrumu virzienā Sūļupīte atdala Rikavu no Dricānu pagasta. Vietām pagastā izveidojušās purvainas vietas, bet tās nav tik nozīmīgas. Pagasta austrumu daļā atrodami augstvērtīga māla atradņu krājumi - Putnu, Uguļovas, Murānu, Baļtinas, Kolnasātas, Žagatņu un Jaunrikavas ciemu teritorijās. Ir zināms, ka Uguļovas atradņu māls izmantots Rikavas Riku muižas un Rēzeknes Jēzus Sirds katedrāles celtniecībā. Pļuskovas ciemā atrodas 5,5 ha liels grants karjers, no kura ņemta grants un būvēti daudzi apkārtējie ceļi.

Rikavas ciems kā apdzīvota vieta izveidojās, kad 19.gs. sākumā Rikavas zemi nopirka Antonijs Riks, Dricānu Riku dzimtas Rogaižu — Maltas atzara muižnieks. Pēc dažiem gadiem jaunā īpašnieka dēls Aleksandrs 1829. gadā sāka celt Rikavas baznīcu. Vēlāk tika celta arī Rikavas muižas ēka (1870—1875). Rikavā muižnieki Riki uzcēla arī vairākas manufaktūras, kur ražoja degvīnu, ķieģeļus, terpentīnu, darvu, kā arī ādu ģērētavu.
Pagasta teritoriju šķērso divi valsts nozīmes ceļi: Viļāni — Rikava — Gaigalava un Viļāni — Pilskalns — Nagļi. Lielākās apdzīvotās vietas Rikavas pagastā ir Rikava, Piļskolns, Mihalki, Medinski, Kolnasāta, Kaļvi, Baļtina.

Click to listen highlighted text!