Sakstagala pagasts

9294.8 ha

Pagasta kopējā platība

102.4 ha

ūdeņi

2017.8 ha

meži

5956.2 ha

l/s izmantojamā zeme

1257

Iedzīvotāju skaits (uz 01.01.2022)

Sakstagala pagasts atrodas Rēzeknes novada, Latgales augstienes Rēzeknes pazeminājumā, 15 km attālumā no Rēzeknes un 17 km no Viļāniem. Pagasta teritoriju šķērso Rīgas — Maskavas automaģistrāle un dzelzceļa līnija Rīga — Maskava ar staciju Sakstagalā. Pagasta administratīvais centrs ir Sakstagals, lielākās apdzīvotās vietas Ciskādi un Uļjanova. Sakstagala pagasta pārvalde kopš 2019.gada ir Rēzeknes novada pašvaldības iestādes “Dricānu pagastu apvienības” struktūrvienība.

Vēstures avotos Sakstagals pirmo reizi minēts 1582. gadā. Sakstagala pagasts pirmo reizi izveidots 1897. gada 19. februārī, tad tas ietilpa Rēzeknes apriņķī.

Vairāk kā puse pagasta iedzīvotāju skaits ir latvieši, gandrīz tikpat daudz ir krievu tautības iedzīvotāju, pārējie lietuvieši, poļi, baltkrievi, ukraiņi. Viena no svarīgākajām ražošanas nozarēm pagastā ir mežizstrāde un kokapstrāde. Lielākie kokapstrādes uzņēmumi atrodas Ciskādos - ZS “Majori” (galdniecība, izgatavo guļbūves), Sakstagalā - “Lapsiņas -K”. Lielākais uzņēmējs pagastā ir SIA “Vlakon”, kas  (dolomītatradne “Pērtnieki”), kas pamatā nodarbojas ar šķembu, asfalta ražošanu, zivju audzēšanu un pārstrādi, tūrismu. Uzņēmums guvis atpazīstamību ar savu jauno zīmolu “Pērtnieku gardumi”. Stādaudzētava “Sakstagals” piedāvā plašu košumkrūmu un stādu daudzveidību.

Pagastā darbojas divas izglītības iestādes: novadnieka, rakstnieka vārdā nosauktā Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskola un Uļjanovas pirmsskolas izglītības iestāde “Skudriņa”. Darbojas individuālais uzņēmums “Ciskāde”- aptieka, kura apkalpo arī blakus pagastu iedzīvotājus.

Click to listen highlighted text!