Uzņēmējdarbība

Latgales lauksaimniecības zinātnes centrs 

LLZC ir zinātniska institūcija, kas veic zinātniskus pētījumus, laukaugu šķirņu izmēģinājumus, sniedz konsultācijas. LLZC galvenais mērķis - Latgales reģiona lauksaimniecības iespēju pētījumi un labāko risinājumu meklējumi. Galvenie projektu virzieni: graudaugu audzēšanas tehnoloģiju un Latvijā izveidoto šķiedras un eļļas linu novērtēšana Austrumlatvijā; linu un kaņepju ģenētisko resursu kolekcijas izpēte/ saglabāšana.

Ik gadu SIA „Latgales Lauksaimniecības zinātnes centrs” sadarbībā ar Rēzeknes novada pašvaldību, firmām un citām Latvijas zinātniskajām institūcijām organizē lauka dienas, kas ir ļoti populāras Austrumlatvijas zemnieku saimniecību un lauksaimniecības speciālistu vidū. Pasākums “Lauku diena” tiek organizēts kopš 2000. gada. Katru gadu pasākuma programma tiek pilnveidota, jo mainās arī projektu klāsts. 

Lopkopības izmēģinājumu stacija “LATGALE”

Lopkopības izmēģinājumu stacija “LATGALE” Viļānu novadā darbojas jau teju 20 gadus. Pamatnozare - piena lopkopība, kamēr augkopība ir kā palīgnozare lopkopībai - stacijā ražo gan rupjo lopbarību, gan paši audzē graudaugus. Tiek pasaimniekot ap 1780 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes.

2019. gadā saimniecība realizēja LAD projektu "Lopbarības pārstrādes līnijas izveide", kura rezultātā iegūta uzbūvēta graudu pieņemšanas bedre, uzglabāšanas bunkuri, svari, kā arī lopbarības pārstrādes mini rūpnīca.

Govis tiek slauktas divas reizes dienā, un piens tiek nodots "Food Union", ar kuru sadarbība ilgst aptuveni 20 gadus. 2019. gadā no LIS "Latgale" sāka ražot arī visiem zināmo "Kārums" produkciju.

Tā kā LIS "Latgale" nodarbojas ar lopkopību un ir šķirnes lopu saiminecība, tad tā ir arī "Latvijas šķirnes dzīvnieku audzētāju savienības" biedrs.

A/S “Viļānu Selekcijas un izmēģinājumu stacija”

A/S “Viļānu Selekcijas un izmēģinājumu stacija”, reģistrēta 1991. gadā, darbības jomas – piena lopkopība, augkopība, biškopība, elektroenerģijas ražošana, tirdzniecība, agroservisa pakalpojumu sniegšana un biomasas ražošana. 2011.g. Pizičos atklāja Latgalē pirmo biogāzes koģenerācijas staciju.

Eiropa arvien vairāk dodoties «zaļā kursa » virzienā, kas būtiski maina līdz šim praktizēto konvenciālās lauksaimniecības filozofiju, skarta gan zemes apstrāde, gan augu aizsardzības līdzekļu pieejamība, gan mēslošana.

 • Lauksaimniecībā izmantojamā zeme ir vērtība, ko Dievs vairāk neražo;
 • zeme ir jāmīl, neatkarīgi no tā, vai tā ir īpašumā vai nomā, jo tā nepiedod paviršu attieksmi;
 • lauksaimniecība ir mūžīga, jo cilvēks kādu laiku var dzīvot zem egles, bet ēst viņam vajadzēs vienmēr.

LPKS "Viļāni"

LPKS „Viļāni” ir 100% Latgales piena ražotāju uzņēmums, kooperatīvs, apvieno mazos un vidējos piena ražotājus. Kooperatīvs aizsākumi meklējami jau 1993.gadā. Kooperatīvs kļuvis par nopietnu tirgus spēlētāju un uzticamu sadarbības partneri gan saviem biedriem, gan tuvākiem, tālākiem uzņēmējiem. Kooperatīva lielākā vērtība ir tā uzticīgie biedri, darbinieki un sadarbības partneri.

Piens tiek iepirkts no zemniekiem un saimniekiem Rēzeknes, Preiļu un Varakļānu novadā. Viļānu kooperatīvs 60% savāktā piena nodot pārstrādei uzņēmumam "Preiļu siers" un "Baltu piens" Lietuvā, taču pārējo daļu savāktā piena pārstrādā paši un pārdot saražoto ar jau daudziem pazīstamo zīmolu "Bryunaļa".

Bryunaļa nav vienkāršs dzīvnieks. Viņa mīl dabu un Latgali, viņa ir spītīga un lepna, bet savai ģimenei viņa dod visgardāko un bagātīgāko pienu, nežēlojot neko. Viņai patīk cienāt, un viņa prot cienīt, bet tikai to, kas spējis nopelnīt viņas labvēlību. Tāpat arī piena produkti "Bryunaļa" dabas klēpī izloloti, caur sīkajām piena tērcītēm satecējuši Viļānu novada sirdī. Gan siers, gan biezpiens un piens, sviestiņš un kefīrs - tas viss ir patīkams un uz mēles galiņa atsauc garšas, kas kopš bērnības savijušās ar vecmāmiņas un māmiņas gādīgajām rokām. Šis ir cienasts pašiem svarīgākajiem - saviem cilvēkiem.

IEGĀDĀTIES PRODUKCIJU IESPĒJAMS:

Katru darba dienu: Ornicāni, Viļānu pag., saziņai t.25662454; t.29489812

Rēzekne:

 •  Pārtikas veikals, Atbrīvošanas aleja 172a/41
 •  Pērtnieku gardumi ,Pērtnieki, Subinaite, Sakstagla pagasts,
 • Pie veikala “Maxima X” Pulkveža Brieža iela 26, (otrdienās, ceturtdienās un sestdienās plkst. 8.30-13.00)

Jēkabpils:

 • t.c “ Lats” Sprīdītis, Celtnieku iela 1,
 • Veikals “Lats”, Rīgas iela 218H,
 • "Klētnīca" Akmeņu iela-9

 Ludza: Pārtikas veikals, Mājas virtuve, Ludza, Latgales iela 133,

 Kā arī:

 • Veikals  "Gustiņš", Jaunanna, Jaunannas pagasts, Alūksne
 • “Liepkalni”,"Liepsalas", Klintaines p., Pļaviņu n.
 • ”Zaļā Lampa”,Pārbrauktuves iela 1a, Ikšķile
 • Veikals “ Maxima”, Lielvārde, Lāčplēša iela 14, ( Garšas pietura)
 • Atsevišķās vietās Rīgā

Informācija: https://www.lpksvilani.lv/lv/

Click to listen highlighted text!