A. Jūrdža rokrakstu digitalizācija un ar to saistītā lekcija 13. jūnijā Latgales kultūrvēstures muzejā

Biedrība "Rogovkīši" saņēma projekta "Andryvam Jūrdžam - 180" realizācijai finansējumu no Valsts kultūrkapitāla fonda ( VKKF) mērķprogrammas “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” atbalstītās Latgales kultūras programmas 2025. Šī projekta ietvaros tiks turpināta Andryva Jūrdža rokrakstu digitalizācija un organizēti 3 pasākumi.
Vienam no ražīgākajiem rokrakstu literatūras pārstāvjiem Andryvam Jūrdžam (1845–1925) šogad apritētu 180 gadi. Latīņu drukas aizlieguma laikā Latgalē viņš ir darbojies Nautrēnu pagastā un savos rokrakstos A. Jūrdžs ir pierakstījis daudzveidīgu vietējās folkloras materiālu (tautasdziesmas, ticējumus, parunas, teikas, anekdotes u.c.). Tikai neliels skaits viņa rakstīto grāmatu un manuskriptu ir saglabājušies līdz mūsdienām, no kuriem vairums atrodas Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.
Ar VKKF atbalstu 2024. gadā biedrība "Rogovkīši" digitalizēja slavenāko A. Jūrdža 1916. gadā sarakstīto "Myužeygays kalinders ar sayminiceybas iwirojumim por wyssu godu", kā arī rokrakstu "Laikmeteigu saceriejumu krājums", kas atrodas Latvijas Universitātes Misiņa bibliotekā. Savukārt šogad projekta "Andryvam Jūrdžam - 180" ietvaros ir digitalizēts vēl viens A. Jūrdža rokraksts "Wysaidu zōļu gromota", kurā bez tautasdziesmām atrodas arī padomi palīdzībai dažādu veselības likstu gadījumos. Lai atvieglotu A. Jūrdža rokrakstu oriģinālu lasīšanu, ir digitalizēts arī līdz šim pilnā apjomā 1999. gadā izdotā 1916. gada "Myužeygo kalindera" transkribētā versija ar valodnieces A. Stafeckas komentāriem.
Pēc digitalizācijas ar šiem A. Jūrdža rokrakstiem un 1999. gadā izdoto "Myužeygo kalindera" transkribētā versija ir iespēja iepazīties Rēzeknes novada mājas lapā, sadaļā Nautrēnu apvienības pārvalde.
Latgales kultūrvēstures muzejā 2025. gada 13. jūnijā plkst. 11.00 notiks Rozālijas Mežatučas un Marutas Latkovskas lekcija par ārstniecības augiem un pētījumu par to nosaukumiem, kas lietoti A. Jūrdža rokrakstos.
Sagatavoja Terēze Kūkoja, Biedrības “Rogovkīši” pārstāve