Ceļš uz karjeru: Mērķis. Izaicinājumi. Kompetences
Mācību gadu noslēdzot, Dricānu vidusskolā notika karjeras atbalsta pasākums “Ceļš uz karjeru: Mērķis. Izaicinājumi. Kompetences”. Ievadā pasākuma vadītāja Inga Belousa piedāvāja paskatīties uz karjeru caur netipisku prizmu: kas notiek, kad pasaule ienāk manā karjerā? Tādējādi tika meklētas atbildes uz jautājumu: kādi izaicinājumi ikvienu jauno, vēl skolas solā sēdošo un mācību grāmatu gudrības apgūstošo, cilvēku gaida nākotnē?
Šoreiz izvēlētā pasākuma forma- fokusgrupas diskusija. Diskusijas dalībnieki pārstāvēja dažādas interešu grupas:
- Solvita Justele, vecāku pārstāve
- Aina Pelše, skolotāja ar interesi karjeras izglītībā Dricānu vidusskolā
- Skaidrīte Strode, Dricānu vidusskolas direktore
- Guntis Rasims, Rēzeknes novada domes deputāts, “Latgolys Saeima” vadītājs, mūziķis
- Keitija Kindzule, Dricānu vidusskolas 11. klases skolniece
Tika izvirzīti 5 jautājumu bloki, par kuriem diskusijas dalībniekiem bija jāizsaka savs viedoklis vai jādalās pieredzē.
- Karjeras izvēles ceļš – Kāds ir ceļš uz veiksmīgu karjeru? Kā atrast pareizo izvēli? Kas var palīdzēt?
- Karjeras izaugsmes mērķi – Kā izvirzīt mērķus veiksmīgai karjerai? Cik liela loma karjeras mērķu izvirzīšanā ir izglītībai, vecākiem, apkārtējai videi un pašam jaunietim?
- Karjeras izaicinājumi – Kādi ir karjeras izaicinājumi novadā, valstī, pasaulē? Kā ar tiem tiek galā karjeras izglītība?
- Kompetences veiksmīgai karjerai – Kādas kompetences ir vajadzīgas veiksmīgai karjerai šodien, pēc 5 gadiem, pēc 15 gadiem? Kādas kompetences ir aktuālas mūsdienu darba tirgū novadā, Latvijā, pasaulē?
- Profesijas – Vai ir “pareizas” un “nepareizas” profesijas? Kādas profesijas varētu būt pieprasītas nākotnē?
Bija interesanti un iedvesmojoši dzirdēt stāstus par ceļu uz karjeru, par drosmi un veiksmēm, attīstot vienu karjeras ceļu, par šaubām, vilšanos un spēku, lai veiktu pavērsienu pilnīgi citā virzienā. Šie stāsti vēstīja: esiet paši, mācieties pārvarēt vājuma un neizlēmības brīžus, ziniet savu spēku un varēšanu, nebaidieties mēģināt un kļūdīties, mācieties visu mūžu!... un vēl daudzas citas dzīves gudrības.
Pasākuma noslēgumā skolēni atzina, ka diskusija rosina viņus vairāk domāt par savu nākotni, par mērķiem un profesiju, kuru izvēlēties. Daži secināja, ka ir vērts iepazīt dažādas profesijas, varbūt pat pamēģināt iesaistīties brīvprātīgajā darbā, lai saprastu, vai izvēle ir pareiza.
Diskusija “Ceļš uz karjeru: Mērķis. Izaicinājumi. Kompetences” tika organizēta Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.
Elita Opincāne,
projekta koordinatore Rēzeknes novadā