Dricānu apvienības sakoptākās sētas

21.07.2021

Kultūra

Kantinieku pagasts

“Zemīši”, Zīmeļovka, Kantinieku pagasts, Anita un Valdis Onužāni

“Zemīšu” mājas aizrauj ar savu pievilcīgo ainavu meža ielokā, kas ir sakopta, īpaši pievilcīga ar savu dabisko šarmu. Saimniecībā Onužānu ģimene saglabā Latgales lauku sētas kultūrvidi un kulināro mantojumu, tā kopjot un popularizējot novada tradīcijas. Bez darba tikuma, kas izpaužas visai ģimenei kopā strādājot saimniecībā, kur nodarbojas ar piena lopkopību, Onužānus raksturo  arī radošums: brīvajā laikā no zemes darbiem Valdis glezno un strādā ar koku, bet Anita auž stellēs grīdceliņus, kā arī kopā ar meitām, kas apguvušas akordeona un vijoļspēli, dzied folkloras kopā Rikava. Saimnieka veidotās māju nosaukuma zīmes var sastapt ne tikai iebraucot “Zemīšu” mājās, bet arī daudzās saimniecībās pa visu Latviju. Šīs sakoptās sētas vērtība ir ģimene, tās dzimtas vēstures stāsts vairāku paaudžu garumā, par ko liecina iekoptais vecais parks ar simtgadīgiem kokiem, atjaunotais ceļmalas krucifikss pie mājām, senās saimniecības ēkas. “Zemīši” ir Latgales lauku sētas kultūrvides paraugs, par ko liecina arī 2014. gadā iegūtā “Sējējs” konkursa balva nominācijā “Ģimene lauku sētā”.

“Jaunupju mājas”, Liuža, Kantinieku pagasts, Marija un Nikolajs Kurašovi

“Jaunupju mājas” ir Liužas ciemata centra lepnums, kas priecē saimniekus un garāmgājējus ar savu gaumīgi iekopto teritoriju, kur koki un krāšņās puķudobes papildina skaistās ainavas kopskatu. Kopš 90 – tajiem gadiem paši saimnieki ir daudzu gadu garumā ierīkojuši savas mājas apkārtni un saimniecības zonu, kur katrai lietai un arhitektūras formai ir sava vieta, funkcionalitāte un skaista pasniegšana. Izveidotie gaumīgie apstādījumi jau ir sasnieguši savus krāšņākos izmērus un tiek veidoti un kopti. Iekoptais dārzs ir ļoti pārdomāts, jo katrs augs, katrs zieds ir iestādīts tam labvēlīgākā vietā un viens otru papildina vai aizēno no saules stariem. Pārdomātā mājas apkārtne, ceļi un bruģētās taciņas, lapene un citas atpūtas zonas, cēlais, baltais karoga masts, apstādījumu formas un krāsas izcili izskatās uz rūpīgi iekopta zāliena fona. Saimnieki vienmēr laipni uzņem ikvienu ciemiņu, īpaši gaidīti ir mazbērni, kuriem ir plašas iespējas izbaudīt atpūtu vecvecāku iekoptajā teritorijā, bērniem draudzīgā vidē. “Jaunupju māju” sakoptā saimniecība atspoguļo Kurašovu ģimenes neatlaidīgumu, darba tikumu un prasmi visu darīt krietni un no sirds!

Sakstagala pagasts

“Klīdzējkalns”, Sakstagals, Sakstagala pagasts, Anita un Andris Klīdzēji

“Klīdzējkalns” ir sakoptākā jaunbūve Sakstagala pagastā, kas vairāku gadu garumā tika celta, iekopta, apzaļumota un pagājušajā gadā nodota ekspluatācijā. Īpašums ir gaumīgi aprīkots ar mazām arhitektūras formām – dārza figūrām, akmens kompozīcijām,   atpūtas vietām – ugunskura vietu, šūpolēm, lapeni un saimniecības ēkām. Tapšanas stadijā vēl ir guļbūves pirtiņa, ko saimnieki iecerējušu veidot kā “melno pirti”.  Īpašuma zīmīgais nosaukums iezīmē mājas atrašanos uzkalnītē, no kuras paveras skaists skats uz lielo dīķi, iekopto augļu dārzu un plašo zāliena teritoriju, kas kopumā iezīmē dārza zonas. Saimniekiem patīk darboties ne tikai ar košumkrūmiem un puķēm, bet arī dārzā un siltumnīcā, ko eksperimentāli veido kā permakultūras paraugu, veido augstās kastu dobes, kartupeļus stāda spaiņos, veido vīnogu sienu un visādi citādi atvērti eksperimentiem savā dārzā un saimniecībā.

“Majori”, Garanči, Sakstagala pagasts,  Lūcija un Roberts Majori

“Majori” ir saimnieka Roberta dzimtās mājas, kas ikvienu sagaida ar varenajiem, lielajiem kokiem, senām saimniecības ēkām un sievas Lūcijas iekoptajām krāšņajām un daudzveidīgajām puķudobēm. Skats uz saimniecību piesaista uzmanību ar skaisto mājas zīmes un pastkastes kompozīciju iebraucamā ceļa sākumā, ar ainavisko plašumu, iekoptajām pļāvām, dārzu un labības laukiem, kas ieskauj saimniecību, kur nodarbojas arī ar lopkopību. Puķu dobēs labi sadzīvo gan senās puķes, gan jaunas un neparastas šķirnes augi un plašā peoniju kolekcija. Tāpat labu “sadarbību” ar saimniekiem ir ieguvuši turpat krāšņās puķudobes staba galā mītošā stārķu ģimene un plašā Roberta dravas bišu saime. Majoru saimniecība jau agrāk ir ieguvusi sakoptākās sētas titulu Sakstagala pagastā.

Rikavas pagasts

“Ērgļi”, Mihalki, Rikavas pagasts, Ira un Anatolijs Orlovi

“Ērgļos” savu dzīvesvietu izbūvējuši, iekopuši un saimnieko Ira un Anatolijs Orlovi. Anatolijs, būdams rīdzinieks, apprecējis lauku meiteni, pārcēlās uz dzīvi laukos. Iras vecāku māja kļuva par šauru divām ģimenēm, un viņi turpat pašu spēkiem uzbūvēja sev jaunu māju, bet vecā dzimtas māja tika saglabāta. Mājas teritorija ir labiekārtota, tajā aug daudz ziedu, garām tek Liužankas upe, pār kuru ir uzbūvēts skaists koka tiltiņš, ierīkota atpūtas zona, izveidots rotaļu laukums mazbērniem. Saimnieku izveidotajās koka skulptūrās un bērnu laukuma veidotajās figūrās izpaužas viņu radošums.

Nagļu pagasts

Daudzdzīvokļu māja nr. 6, Nagļi, Nagļu pagasts, Ilga Juste

Ilga Juste ir pierādījusi, ka kuplu puķu dārzu var iekopt un lolot arī tad, ja nav savas privātmājas. Katrā gadalaikā ļaužu acis priecē ziedošie krūmi, pārsteidz retu šķirņu cēlo peoniju krāšņums, ziedošās rozes un lilijas. Arī citi daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāji, no saviem balkoniem var tīksmināties par brīnišķīgo smaržu un ziedu krāšņuma burvību. Siltu paldies par radīto skaistumu pasaka vien retais, bet Ilgai tas nešķiet svarīgi. Viņai svarīgi rūpēties, lai piemājas zemīte būtu skaisti apzaļumota. Vēl Ilgai prieks, ka ar savu darbu ir iedvesmojusi arī draudzeni Natāliju, kura arī cītīgi lolo un paplašina savas puķu dobes. Jautāta, vai nav žēl savus ienākumus tērēt arvien jauniem neparastiem stādiem, Ilga smaidot attrauc: "Kas jau reiz saslimis ar šo kaiti – puķu mīlestību –, tam diez vai gribas tapt dziedinātam!"

 “Prīdaine”, Nagļi, Nagļu pagasts, Valentīna Taukule

Ja Nagļu ļaudīm taujā, kura sēta pagastā ir ziediem visbagātākā, atbilde ir viena – Taukuļu Valentīnai! "Mūsu Valītei pat priedes zied!" priecājas ļaudis. Pašā meža malā klusā un kautrīgā māja ļoti bagātīgas ziedu rotas ieskauta.  "Prīdaines" saimniecībā varenas, kuplas priedes itin draudzīgi sadzīvo ar bagātīgu ziedu un košumkrūmu klāstu. Īpaši grezni un interesanti izskatās prāvās pusapļa dobes, kas graciozi ieskauj priežu uzkalniņu. Valentīnas dārzā aug vairāk nekā 60 šķirņu karalienes rozes, 29 šķirņu mārtiņrozes, kā arī ļoti liela daudzveidība ar hostām, heihērām un hortenzijām, cēlajām lilijām, un koķetajām dālijām. Tas ir īsts kolekciju dārzs. Mežmalā zemīte liesa, bet, lai dārzs zeltu un ziedētu, ir daudz pūļu jāpieliek. Uz jautājumu – kā Tu viena pati to visu spēj? Valentīna atbild : "Ar mīlestību! Ar mīlestību pret ziediem. Bet zieds ir liels pasakains brīnums, ko radījis pats Dievs."

Stružānu pagasts

“Elkšņi, Seiļi, Stružānu pagasts, Ināra Elksne

Māju “Elkšņi” saimniece Ināra Elksne šeit ieprecējusies pirms 40 gadiem, un visu šo laiku ir rūpējusies par acij un sirdij tīkamu mājas apkārtni. Nekas netiek speciāli uzfrišināts palielīšanās pēc, netiek pirkti dārgi dārza dizaina elementi vai stādi, vienkārši ik dienas saimniece rada skaistumu ar savu darbu un rocību. Mājas pamatīgumu un tās īpašo auru pasvītro gan milzīgās liepas ar putnu būrīšiem pie mājas un stārķu ligzdu tuvējā elektrības stabā, gan augļu un sakņu dārzs, gan dabīgs piemājas dīķītis ar kurkstošām zaļajām vardītēm, un protams, puķēm, kas aug un zied visapkārt. Pirms divpadsmit gadiem par godu pirmā mazmeitiņas dzimšanai, Ināra dāvanā saņēma mazu, mazu rozīti, ko saimniece iestādīja dārzā, kaut gan citi teica, ka diez vai ieaugsies. Roze pieņēmās augumā un ziedu bagātībā gadu no gada... Neizsalst, neizžūst, nenokalst...Tas ir stāsts par to, cik daudz mēs ieliekam darāmajā no savas sirds, no labām domām un vērtībām.

“Slava”,  Dārzu iela, Stružānu pagasts, Oļegs Slaviks

Mājas “Slava” - Oļega Slavika un viņa ģimenes lolojums. Stāsts par triju paaudžu kopāesamību, par to, cik veiksmīgi var līdzās pastāvēt un attīstīties gan ļoti gaumīgi un moderni iekārtotā pagalma atpūtas zona ar puķu dobēm, volejbola laukumu, ugunskura vietu, lapenīti un milzīgu dīķi, kuru līdz caurspīdīgumam tīru ir dabūjuši tur dzīvojošie amūri, gan trīs dzīvojamās mājas, kas “no un līdz” uzmeistarotas tikai pašu rokām un spēkiem. Un otra soļa attālumā aiz elektriskā gana – gandrīz simts aitas un gaļas liellopi, kas atsaucas uz savu vārdu un no rokas ēd baltmaizi, ar milzīgi lieliem, līdz pusotram metram izplestiem ragiem. Jā, tad vēl bites, sakņu dārziņš permakultūras variantā, fazāni un kaķenīte ar jaukiem, mīlīgiem mazuļiem. Interesantākais ir tas, ka mājas ar visu daudzveidīgo saimniekošanu it kā atrodas gandrīz Strūžānu ciema centra zonā, bet tajā pat laikā - ir atsevišķa “sava pasaule”, vieta ar savu neatkārtojamo burvību, vieta, kurā gribas atgriezties vēl un vēl...

Gaigalavas pagasts

“Niedrīši”, Staudži, Gaigalavas pagasts, Sanita un Mārtiņš Babri

Sanita un Mārtiņš Babri saimnieko Gaigalavas pagasta Staudžu ciema “Niedrīšos”.  Babru jaunās ģimenes stāsts sākās Dricānu vidusskolā, kopā tika absolvētas trīs skolas, paralēli abi strādāja un sāka kopt Sanitas vecmammas mājas. Saimniecības pamatnodarbošanās bija lauksaimniecības nozare, kuru arī tagad turpina attīstīt un pilnveidot. Sanita ieguva medicīnas izglītību, strādā kā ārsta palīgs NMPD un feldšerpunktā. Mārtiņš attīsta iemaņas kokapstrādē, veido dažādas skulptūras un dizaina elementus, kas izvietoti māju teritorijā.  Ģimenē aug divi dēli - Aivis un Nauris.  Babru ģimene ir aktīva, viņus raksturo darba tikums un radošums. 2019.gadā ģimene piedalījās Rēzeknes novada dienu rīkotajā konkursā un ieguva “Radošākās ģimenes” titulu, kā arī godam pārstāvēja novadu, piedaloties konkursā “Lauku meistari” Baltkrievijā, kur ieguva otro vietu. Viņi saka: “Mums piemīt spēja uzdrīkstēties, tā ir radījusi ģimenes pārliecību, ka mēs kopā varam visu. Mums patīk veidot komfortablu vidi, tā lai būtu patīkami un gūtu spēku no sava ieguldītā darba kopā ar bērniem.” Sakopts pagalms, apkārtne, skaists īpašuma uzraksts , karogs mastā, dekoratīvi koka elementi, puķu dobes - tādas redzam “Niedrīšu” mājas.

“Papardītes”, Bikava, Gaiagalavas pagasts, Liene Drule

Liene un Mārtiņš Druļi ar bērniem saimnieko Gaigalavas pagasta Bikavas ciema “Papardītēs”.  Tās ir Lienes dzimtās mājas, te kopā draudzīgi dzīvo trīs paaudzes. Mājas pavarda turētāja ir Lienes mamma Valija Skrauča, kura daudzus gadus bija Gaigalavas bērnudārza vadītāja. Liene un Mārtiņš kopā darbojas divos ģimenes uzņēmumos, kas nodarbojas ar celtniecību un mazumtirdzniecību, savas prasmes un iemaņas liek lietā labiekārtojot mājas apkārtni. Viņi atjaunojoši un renovējuši dzimtas māju, paši savām rokām ceļ nākamo atpūtas vietu - pirtiņu. Ģimene ir sabiedriski aktīva un izpalīdzīga. Saimniecība izceļas ar videi draudzīgu pieeju atkritumu apsaimniekošanā, tos šķirojot 3 dažādos konteineros un mācot dzīvot zaļi arī savus trīs dēlus - Martinu, Adrianu un Maratu. “Papardīšu” māju saimniekus raksturo sakopts mājas pagalms, konservatīvs un ieturēts apzaļumošanas stils, karogs mastā, saimnieku viesmīlība un sirsnība, viņu darba tikums un labestība!

Click to listen highlighted text!