Izdota grāmata “Silmalas skolas stāsts”

Jūlija sākumā Gornicā, pie Silmalas pagasta pārvaldes ēkas, notika grāmatas “Silmalas skolas stāsts” atvēršanas svētki, kas sasauca kopā bijušos skolas audzēkņus un skolotājus, gan virtuāli, gan klātienē.

Grāmata ved atmiņu ceļos cauri 102 skolas pastāvēšanas gadiem. Skolas stāsts Silmalā iesākas 1907. gadā, kad Čulku ciemā atver trīsgadīgo tautskolu kāda vecticībnieka Iona Fedkina mājās. Kad skoloties gribētāju pulks aug un vecajā ēkā kļūst par šauru, 1918. gadā skolu pārceļ uz Maltas ciemu (tagadējais nosaukums - Silmala), konfiscējot ēku zemes īpašniecei Marijai Janovskai. Tā kā ēka vienmēr krāsota zaļā krāsā, tā iegūst “Zaļās skolas” nosaukumu. Šo un vēl daudzu citu vēstures faktu un leģendu izklāstu jūs atradīsiet grāmatas lappusēs.

Grāmatas sastādītājs Sergejs Šilovs daļu materiāla ieguva no Silmalas skolas arhīva, kā arī vāca absolventu un skolotāju atmiņu stāstus, fotogrāfijas.

Pasākumā kavējāmies atmiņās par skolas gadiem, klausījāmies iesūtītos video sveicienus, teicām “paldies” vārdus visiem, kas ieguldīja savu darbu grāmatiņas tapšanā: Jeļenai Dzenei, Skaidrītei Svikšai, Diānai Rakovai, Anitai Leidumai, Irinai Vaļiuļinai, Solveigai Sarkanei.

Silmalas pamatskola 2009. gadā piedzīvoja restrukturizāciju, tās vietā izveidota pirmsskolas izglītības iestāde. Ne visām slēgtajām skolām tā ir paveicies, Gornicā joprojām skan bērnu čalas, turklāt tagad skolai ir arī savs stāsts – grāmatā.

Sergejs Šilovs raksta: “Jūsu rokās ir vienas Latgales lauku skolas stāsts – ar savām izcilām personībām, skaistiem notikumiem un arī sāpi, ko atnesuši pārmaiņu laiki. Tas viss apkopots šajā nelielajā pētījumā, kas tapis ar cerību, ka stāsts turpinās, taču ne vairs ēkās, bet atmiņās un skolas absolventu dzīvesstāstos.”

Grāmata izdota ar Silmalas pagasta pārvaldes finansiālu atbalstu.

“Silmalas skolas stāsts” būs pieejams pagasta bibliotēkās.

 

Anita Laizāne,
Silmalas pagasta Kruķu bibliotēkas vadītāja

 

Click to listen highlighted text!