Kad senie parki atdzīvojas. Noslēdzies pirmais Parku festivāls Maltas apvienībā

12.07.2024

Pagastu ziņas

Jūlija pirmajā nedēļas nogalē Maltas apvienībā norisinājās nebijis pasākums – Parku festivāls. Jāsecina, ka, vēsturiski, katra apdzīvota vieta reiz ir radusies ap pili vai muižu, tās parku un iedzīvi. Mūsdienās pāri palikušie augstmaņu īpašumu koku apstādījumi nu ir kļuvuši par pašsaprotamu vietējās dabas ainavas sastāvdaļu, tiekot izmantoti par pastaigu un atpūtas vietu. Tomēr katram parkam ir sava vēsture, savs koku stāsts, savas īpašās leģendas un aura. Šo iemeslu dēļ radās iedvesma tos vismaz uz brīdi "atdzīvināt", ienest parkos sen nebijušu rosību, prieku un kņadu, kā arī pievērst apmaklētāju uzmanību parkam kā vērtībai.  No piektdienas vakara līdz svētdienas vakaram sešos Maltas apvienības pagastos notika dažādi tematiskie Parku festivāla pasākumi- Pušas parka Kino svētki, Silmalas pagasta Štikānu parka Sporta svētki, Lūznavas muižas parka Teātra svētki, Feimaņu parka Deju svētki, Maltas mežaparka Miera svētki un Ozolaines pagasta Laizānu parka Mūzikas svētki, piedāvājot festivāla apmekētājiem plašu, interesantu un daudzveidīgu programmu dažādām gaumēm un visām paaudzēm.

Noslēdzot darba nedēļas rosību, piektdienas vakarā Pušas muižas parkā ļaudis tika aicināti sanākt uz vēl nebijušu piedzīvojumu - kino vakaru brīvā dabā! Pasākumā tika demonstrētas Latgalē tapušas filmas pieaugušajiem un animācijas filmas bērniem. Apmeklētājiem bija iespēja klātienē tikties arī ar filmas "Vīna vosora deļ vysu" aktieriem, veidotājiem un radošo komandu – Latgolys entuziastu grupu "BIĻDIS", un dzirdēt interesantus faktus un stāstus par filmas tapšanas procesu. Bērnu stūrītī varēja noskatīties Viļānu mūzikas un mākslas skolas veidotās animācijas filmas "Vasals, Vinnej Pūk!" un "Vydsmuižys Annužys acim", bet skolas direktore Inta Brice mazajiem apmeklētājiem stāstīja par animācijas filmu tapšanas procesu. Vakara gaitā jaunākā paaudze tika izklaidēta arī ar diapozitīvu demonstrēšanu un latgaliešu galda spēles "Latgalīšu re-mi-do"( redzi, mini, dori) izspēli.

Silmalas pagastā sports vienmēr ir bijusi svarīga kopienas dzīvesveida sastāvdaļa. Tāpēc arī Parku festivāla posmam Štikānu parkā tika izvēlēta tieši sporta tēma. Sestdienas rīts tika piepildīts ar sportiskām aktivitātēm visām paaudzēm, kā arī – ar aizraujošiem un iedvesmojošiem deju priekšnesumiem un citām jautrām izdarībām! Bērniem prieku sagādāja arī Lasertag spēle, turklāt, kopā ar bērniem spēlē labprāt piedalījās arī vecāki. Pēc rosīgā rīta cēliena sekoja kopīgs piknikošanas prieks, baudot īsti vasarīgo cienastu – auksto zupu un cepjot desiņas uz ugunskura.

Teātra svētkus aicināja svinēt Lūznavas muižas parks! Mazos apmeklētājus gaidīja aizraujoša leļļu teātra izrāde "Pelnrušķītes sapnis", kas veidota pēc Vizmas Belševicas pasakas motīviem. Mazie skatītāji varēja ne tikai klausīties un vērot notiekošo, bet arī aktīvi iesaistīties notikumos uz skatuves. Paralēli notika dažādas teātra performances, kas pulcēja gan teātra mākslas cienītājus, gan interesentus. Skatītājiem bija iespēja izbaudīt dzejnieka "Myglojs" emocionāli piesātināto dzejas performanci. Tam sekoja Rēzeknes teātra "Joriks" jauniešu studijas aktieru uzstāšanās, kuru izpildījums skatītājus aizrāva, pateicoties spilgtajam radošumam un uzstāšanās enerģijai. Performanču sēriju noslēdza Mērdzenes amatierteātris ar humoristisku un filozofisku skeču "Leopolds", kas izsauca smieklus un apcerīgas pārdomas skatītājos. Paralēli teātra izrādēm, apmeklētāji varēja piedalīties dažādās radošajās darbnīcās, izgatavot pirkstiņlelles un baudīt zāļu tējas. Tāpat interesentiem tika piedāvāta lieliska iespēja doties izzinošā ekskursijā pa parku gida pavadībā, iepazīstot tā vēsturi un leģendas. Festivāla ietvaros norisinājās arī viktorīna, kuras ietvaros dalībnieki pārbaudīja savas zināšanas par Lūznavas muižas parku un cīnījās par balvu no SIA "Rēzeknes gaļas kombināts". Pasākums noslēdzās ar slavenā amatierteātra "Palādas" izrādi "Naudas ceļi", kas bija piesātināta ar jokiem un ikdienas dzīves situāciju komiskām epizodēm. Maltas apvienības Parku festivāla svētki Lūznavas muižas parkā bija neaizmirstams notikums, kas pulcēja kopā dažādu vecumu un interešu cilvēkus, piedāvājot bagātīgu kultūras un izklaides programmu!

Teātra programmai sekoja Deju svētki Feimaņu parkā! Kā teic paši organizatori, deja ir īpašs mirklis, kurā cilvēki satiekas, lai dalītos priekā, enerģijā un spējā saprasties bez vārdiem. Tas ir laiks, kad individuālas pieredzes saplūst vienotā ritmā, radot kopības sajūtu, kuru vārdos grūti aprakstīt. Katra dejas forma piedāvā unikālu pieredzi un veidu, kā izteikt sevi. Tomēr visām dejām kopīga ir spēja veidot saikni starp cilvēkiem. Šī savstarpējā mijiedarbība ir būtiska ne tikai dejas laikā, bet arī ikdienas dzīvē, mācoties empātiju un sapratni. Tas ir notikums, kurā mēs svinam dzīves ritmu, izsakām emocijas un izbaudām brīvības sajūtu, ko var sniegt tikai deja. Feimaņu parka Deju svētki "Deja – brīdis, lai satiktos!" pulcēja cilvēkus no dažādām vietām, dažādām paaudzēm, apvienojot dažādu stilu deju priekšnesumus un pieredzes vienā lieliskā koncertā, kurā tika svinēts kustības, ritma un mākslinieciskās izpausmes spēks. No klasiskās baleta grācijas līdz modernajām dejām, no tautas dejām līdz hip-hop ritmiem – savos uzvedumos dejotāji atklāja dažādas pasaules un kultūras, kuras visas vienoja mīlestība pret deju.

Svētdienas rītā, Maltas apvienības Parku festivāla ietvaros, Maltas pagastā notika "Miera svētki upes krastā". Šie rīta svētki mudināja ikvienu izrauties no ikdienas steigas, uz brīdi aizmirst par rutīnas problēmām un baudīt iedvesmojošas un jēgpilnas aktivitātes, klausoties savā sirdsbalsī. Rīts sākās ar maģisku ievadkoncertu, kurā uzstājās hanga skaņu entuziasts Mārcis Palsiņš, aizvedot apmeklētājus dvēseliskā un nedaudz kosmiskā skaņu ceļojumā. Jāpiebilst, ka Mārcis Palsiņš ir viens no šo instrumentu pionieriem Latvijā - iespējams vienīgais spēlētājs ar 6 dažādiem hangiem. Pasākuma turpinājumā norisinājās diskusija par mākslas terapiju kopā ar sertificētu mākslas terapeiti Intu Gžibovsku, kuras laikā apmeklētājiem bija iespēja uzzināt to, kas ir mākslas terapija, kā tā var palīdzēt un kā ar to strādāt. Nodarbības laikā, iedvesmojoties no pasākuma tēmas, lielākais uzsvars tika likts uz eko mākslas terapiju, ietverot arī praktisko daļu - vainagu pīšanu no dabas materiāliem. Turpinājumā apmeklētājiem bija iespēja ļauties jogas nodarbībai, kuru vadīja Alīna Žukovska, demonstrējot relaksējošas "yinyoga" IŅ jogas, elpošanas "pranayama" un skaņas meditācijas "soundhealing" prakses. Alīnas vadībā apmeklētājiem bija iespēja piedzīvot dziļu atslābināšanos, atgūt emocionālo un garīgo līdzsvaru un apgūt kontrolētas un apzinātas elpošanas prakses, lai atjaunotu veselību, prāta skaidrību un atbrīvotos no stresa. Pasākuma noslēgumā miera svētku dalībniekus lutināja Ineses un Ilmāra Dreļu vadītā Tibetas skanošo trauku meditācija, aizsniedzot fiziskā ķermeņa iekšējās vides dziļākos slāņus. Šī prakse palīdz sasniegt dziļu relaksācijas stāvokli, atraisa enerģijas blokus tā, lai visa apzināti vai neapzināti uzkrātā negatīvā enerģija tiktu attīrīta. Visa pasākuma laikā ikviens varēja baudīt trīs veidu zāļu tējas, putnu čivināšanu, vēja šalkoņu un pavadīt mierpilnu atelpas brīdi atpūtas zonā - Miera ostā. Tāpat Izglītības un inovāciju centra “LoDe” vadībā ikvienam bija iespēja izveidot savu sargu un talismanu – sapņu ķērāju. Lai miera svētki ienāk katrā mājā un katrā sirdī arī ikdienā!

Maltas apvienības Parku festivāla noslēdzošais pasākums Laizānu parka mūzikas svētki norisinājās Ozolaines pagastā. Pirms muzikālā cēliena, ikviens interesents tika aicināts izzinošā pastaigā pa Laizānu parku, kuru vadīja Dabas aizsardzības pārvaldes speciāliste Regīna Indriķe. Pastaigas dalībniekiem bija iespēja dzirdēt stāstus par parka kompozīcijā esošajiem neparastas formas koku stādījumiem, par šeit augošajiem dižkokiem, par ķērpjiem- gaisa kvalitātes indikatoriem, iepazīt Latvijas krāšņāko ķērpi un uzzināt, kas ir tītiņš un kā izskatās spožā skudra. Savukārt muzikālā pasākuma programma tika veidota tā, lai sniegtu apmeklētājiem pagastu kultūras dzīvei netipisku piedāvājumu un baudīšanas iespēju, uzsvaru liekot uz elegantu, izsmalcinātu mūziku un padarot svētku apmeklētājus par mūzikas „gardēžiem” kaut uz brīdi. Pasākumu atklāja ģitārspēles koncerts Vadima Grabovska izpildījumā. Turpinājumā svētku dalībniekiem bija iespēja baudīt brīnišķīgu džeza mūzikas koncertu Silmalas pagasta jaunietes Lauras Svikšas un viņas instrumentālistu kvarteta izpildījumā. Pārsteigumu acīm un baudpilnus mirkļus "dzirdes kārpiņām" sarūpēja talantīgā meitene Gabriella Smane no Feimaņiem. Tērpusies eņģeļa tēlā, Gabriella dāvāja klausītājiem saksofona spēles īskoncertu. Par svētku kulmināciju kļuva Maltas apvienības dīvas Tatjanas Sevostjanovas estrādes un akadēmiskās mūzikas koncerts, piepildot parku ar īpaši augstu balss skanējumu un dažādu laikmetu labākās mūzikas paraugu skaņām. Starp muzikālajiem priekšnesumiem dalībnieki varēja darboties "Muižkundzes rotu darbnīcā" (vad. Alija Protoseviča) un kaligrāfiskā rakstā veidot sev talismanu (vad. Nandita Kirejeva), kā arī ļauties lielo ziepju burbuļu maģijai, kas tik ļoti piestāvēja parka atmosfērai. Kā jau muižas parkam piedien, neizpalika arī bez zirgiem – mazie pasākuma apmeklētāji vizinājās ar mīlīgo poniju Brendu, bet lielos svētku svinētājus savā mugurā vizināja staltā zirgu dāma Maija. Apzinoties to, ka ikkatras dziesmas pamatā ir kāds dzejolis vai citā formā rakstīts teksts, arī svētku laikā muzikālie priekšnesumi tika papildināti ar skaistiem dzejas un tekstu deklamējumiem, Rēzeknes pilsētas daiļlasītāju konkursa finālistu izpildījumā. Klausītājus priecēja Latgales Mūzikas un mākslas vidusskolas audzēknes Bernadeta Balode un Anna Guba. Kā jau vecai muižai un tās parkam piestāv, arī Laizānu parkā pasākuma laikā klīda apkārt Baltā dāma, sveicinot parka viesus ar gaišiem vēstījumiem. Paralēli talantīgu cilvēku priekšnesumiem, savu uzstāšanos svētkos netaupīja arī vējš, kas šajā dienā bija īpaši spēcīgs un skaļš, reizēm mēģinot pārspēt muzikantu priekšnesumu skaļumu. Tomēr „dabas koncertzālē”, kas ir katrs parks, ir sava vieta gan putnu dziesmām, gan vēja šalkoņai un citām dabas skaņām, ko cilvēks var vien papildināt, bet ne apklusināt!

Maltas apvienības Parku festivāls ir noslēdzies, patiešām apliecinot, ka reiz izsapņotā ideja ir piepildījusies! Trīs dienu garumā vesels pulks "čaklu rūķu”, talantīgu mākslinieku un dažādu jomu pārstāvju centās radīt neatkārtojamu pieredzi tepat, Maltas apvienības sešos pagastos – Silmalas, Feimaņu, Lūznavas, Pušas, Maltas un Ozolaines pusē. Un ir bijis skaisti, sirdssilti, iedvesmojoši, pārsteidzoši un katrā vietā pa savam neatkārtojami! Vēlamies pateikt sirsnīgu paldies saimnieciskajiem darbiniekiem un visiem kolektīviem, dziedātājiem, dejotājiem, sportistiem, miera meistariem, aktieriem un citu jomu pārstāvjiem, kuri pielika savu roku, enerģiju un talantu kopīgo svētku radīšanā! Paldies ikvienam svētku apmeklētājam, kurš ļāvās mūsu skaistajai idejai atdzīvināt senos parkus! Vasara ir tikai pusē un Maltas apvienībā vēl priekšā daudz interesanti un aizraujoši pasākumi! Ļaujamies baudīt skaisto gada laiku un brīnišķīgo kultūras piedāvājumu! Mēs visi esam daļa no šīs brīnumaino piedzīvojumu vasaras, un kopā mēs radām neaizmirstamas atmiņas un iedvesmojošus mirkļus! Baudīsim to kopā!

Rakstu sagatavoja Maltas apvienības kultūras pasākumu organizatoru saime

Click to listen highlighted text!