Labas audzināšanas pamatprincipi

15.02.2012

Izglītība

  1. Ieklausieties savos bērnos!
    Esiet pieejami. Izbrīvējiet laiku, lai ieklausītos tajā, kas ir bērna dzīvē svarīgākais, kaut arī jums tas liekas tikai nieks.
  2. Parādiet to, ka jūs viņus mīlat!
    Pat tad, ja jūs neesat tāds cilvēks, kurš fiziski izrāda mīlestību, ir labi veidi kā parādīt, ka jūs priecājaties būt kopā ar bērnu. Jautājiet pēc viņu uzmanības. Pievērsiet uzmanību mazām lietām.
  3. Pavadiet kopā laiku!
    Uzrakstiet piecas lietas, kuras jūs vēlētos darīt kopā ar bērniem. Tā arī dariet. Uzspēlējiet spēli. Paklausieties mūziku. Gatavojiet ēst. Kopiet māju. Vai vienkārši ejiet pastaigāties. Svarīgākā lieta ir… to darīt kopā.
  4. Vadiet ar piemēru!
    ,,Klausies manos vārdos, neskaties uz maniem darbiem” pieeja patiesībā nekad nav efektīva. Jūsu piemērs uz bērnu atstās daudz lielāku iespaidu nekā teiktie vārdi. Bērni bieži saka, ka neredz atšķirību starp to, ka tu iedzer pēc darba un to, ka viņi lieto narkotikas pēc skolas.
  5. Katrs var kļūdīties!
    Bērni izdarīs kļūdas un arī jūs. Kad esat kļūdījies, atzīstiet to. Un atvainojieties. Kad bērni kļūdās, palīdziet viņiem atrast veidus, kā turpināt laboties.
  6. Jūs neesat perfekti.
    Tāpēc atzīstiet to!Ļaujiet bērnam zināt to, ka arī jūs reiz bijāt bērns. Pastāstiet par to, kā jūs tikāt galā ar līdzīgām situācijām - pat tad, kad izdarījāt nepareizas izvēles.
  7. Nospraudiet „robežas” un ievērojiet tās!
    Dariet bērniem zināmas jūsu prasības. Tad dodiet bērniem brīvību šajās robežās. Bet esiet pārliecināti, ka viņi saprot noteikumus un sekas, ja tie netiks ievēroti. Nemainiet prasības bez pamatojuma.
  8. Izvairieties no vainošanas un rakņāšanās pagātnē!
    Koncentrējieties uz to, kā šajā brīdī var risināt šo problēmu un kā labāk rīkoties rītdien. Pagātne ir vēsture. Atstājiet to aiz sevis.
  9. Nesitiet un neapsaukājiet savus bērnus !
    Varmācība sāp. Tas bērniem māca, ka vardarbība un apsaukāšanās ir veidi, kā risināt problēmas. Varmācībā cietuši bērni baidīsies no saviem vecākiem, bet nekad viņus necienīs.
  10. Pārrunājiet problēmas. Nenoliedziet tās!
    Neapmuļķojiet sevi domājot, ka problēma neeksistē vai pati par sevi atrisināsies. Tā tas nenotiks. Jums ir jāizaicina problēma, lai to atrisinātu.
  11. Sakiet ,,lūdzu’’ un ,, paldies’’!
    Šie divi vārdi liek bērniem just, ka viņi tiek cienīti. Cieņu mums jādod, lai arī mēs to saņemtu pretī.
  12. Turpiniet mēģināt!
    Uzsākot katru dienu, atjaunojiet savu apņemšanos vēl vairāk novērtēt savus bērnus, parādot viņiem mīlestību un novērtēt kopā pavadīto laiku .Tajā dienā, kad jūs sapratīsiet, ka viņi vairs nav bērni, kuri neko nesaprot, jo ir bērni, jūs būsiet laimīgi, ka visu iepriekšminēto ievērojāt! Būsim pacietīgi un ieinteresēti pieaugušie!
    (Materiāli sagatavoti no interneta resursiem)

Click to listen highlighted text!