Latgales podnieku dienas 2025
Šogad tradicionālās Latgales podnieku dienas atzīmē 45 gadus, un šī gada pasākumi ir veltīti izcilajam Latgales keramikas atdzimšanas veicinātājam — mākslas zinātniekam Jānim Pujātam (1925–1988), svinot viņa simtgadi.
Eduards Detlavs atvadu vārdos par Jāni Pujātu ir rakstījis: "Visu mūžu Jānis Pujāts veltīja mākslai, kultūrai un Latgales keramikas teorētisko pamatu pētīšanai, meklējot tās vietu Latvijas un visas pasaules tautu kultūrā. Droši varam teikt, ka Latgales keramikas atdzimšana pēckara gados ir Jāņa Pujāta nopelns. Tautā viņu sauca par Latgales keramikas tēvu. Viņa sirds piederēja Latgalei, viņa dienas aizņēma Latgales kultūrvēstures pētīšana, bet tajāpašā laikā Jānis atzina un balstīja arī citu novadu mākslu. Savas plašās zināšanas un atziņas, it sevišķi tautas mākslas jomā, viņš neliedza nevienam."
Grūti izcelt ko vienu no J.Pujāta paveiktā Latgales keramikas attīstībā, tomēr noteikti ir jāpiemin Latgales kultūras nedēļas organizēšana Rīgā (1958), kas veicināja Latgales keramikas un kultūras atpazīstamību, Latgales keramikas dienu pasākumu rīkošana (1980), kas ir kļuvusi par nozīmīgu tradīciju, un Latgales keramikas izstādes organizēšana Maskavā Centrālajā mākslinieku namā (1982). Arī J. Pujāta publikācijas, tostarp grāmatas "Latgales keramika" (1960) un tās vēlākā izdevuma versija (2002), ir nenovērtējamas Latgales keramikas mantojuma dokumentēšanā.
Šī gada Latgales podnieku dienu vadmotīvs "tūkstoš vāžu formas" izriet no J. Pujāta filozofiskā skatījuma uz Latgales keramikas bagātīgo daudzveidību un neizsmeļamo radošumu. Latgales podnieki gadu desmitiem ir spējuši variēt saimniecības trauku formas un telpiski atvasināt grafiskos ornamentus, piemēram, sauļoto stabu, radot unikālus Latgales vāžu tipus ar harmoniskiem un izteiksmīgiem siluetiem. Pamattipi vien skaitāmi desmitos.
Ceram, ka podnieki spēs atbildēt uz J. Pujāta reiz uzdoto jautājumu: “Kur gan palikušas tradicionālās Latgales vāzes – slaidās un smagnējās, vienkāršās un kruzuļainās?”
Tuvojoties svētku nedēļai aicinām apmeklēt māla meistardarbnīcu Dubuļu tautas namā, TLMS Latgale izstādi Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā un vecmeistara Jura Krompāna jubilejas izstādi Latgales Kultūrvēstures muzejā. Svētku nedēļā un pasākuma "Satiec savu meistaru!" ietvaros, durvis vērs un viesus gaidīs meistardarbnīcas gan Rēzeknes novadā, gan Krāslavā un Daugavpilī.
Galvenie pasākumi norisināsies Rēzeknē un Rēzeknes novadā 25. un 26. aprīlī:
- zinātniskā konference "Mālā ierakstītais mantojums. Jānim Pujātam – 100" Latgales Kultūrvēstures muzejā. Konferences ietvaros 75 gadu jubilejā tiks godināts Juris Krompāns. Vairāki referāti tiks veltīti mākslas zinātniekam – Jānim Pujātam, tāpat savu stāstu par māla iepazīšanu un Polikarpa Čerņavska keramikas mājas darbību stāstīs Raivo Andersons.
- glazētās keramikas ceplis tiks kurināts un ņemts laukā Lendžu pagastā, keramikas darbnīcā "Voguly".
- izstāde un citas aktivitātes priecēs skatītājus Lūznavas muižas “Kulturys škiunī”. Abās dienās būs iespēja noskatīties dokumentālo filmu “Latgales zelta pods” un tikties ar tās līdzautoru Aigaru Lielbārdi.
Sadarbībā ar Lūznavas muižu arī šogad tiks rīkots sarunu vakars ar vairākiem podnieku “pāriniekiem” jeb tikšanās ar meistariem caur viņu tuvāko cilvēku stāstījumu.
Aicinām piedzīvot, izjust un svinēt Latgales māla burvību, kas ir daļa no Latvijas Kultūras kanona. Latgales podnieku dienu pasākumi ir iekļauti iniciatīvā "Satiec savu meistaru!", kuras būtība ir vēstīt plašākai sabiedrībai par cilvēku, par viņa zināšanām un prasmēm, kas saglabātas un pārmantotas no paaudzes paaudzē.
Latgales podnieku dienas organizē:
Rēzeknes novada pašvaldība
TLMS "Rēzeknes apriņķa pūdnīki"
Tradicionalūs Zineibu tureitoju bīdreiba "Pūdnīku skūla"
Latgales Kultūrvēstures muzejs
Sadarbībā ar TLMS "Latgale" (Daugavpils), Andreja Paulāna TLMS (Rēzekne).
Projekts tapis ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.