„Latvijas skolas soma” Lūcijas Rancānes Makašānu Amatu vidusskolā
2021./20212. gada 1. semestrī Latvijas skolās turpinājās programmas „Latvijas Skolas somas” aktivitātes, iepazīstinot jauniešus ar dažādām kultūras un vēstures izglītojošajām norisēm.
L. Rancānes Makašānu Amatu vidusskolas 1.-5. klases skolēniem bija iespēja noskatīties Jaunā Rīgas teātra digitālo izrādi “Skolotājs Jāps un viņa klase”, kas veidota pēc Žaka Frīnsa stāstu motīviem. Atraktīvais skolotājs Jāps un viņa skološanas metodes skolēniem patīk, jo tematiski tā bija aktuāla un saistoša – skola, attiecības ar skolotājiem, attiecības ar klasesbiedriem, kā arī attiecības ģimenē. Skolēni, noskatoties izrādi, teica: “Es no izrādes iemācījos, ka mācības var būt jautras un interesantas”, “Man patika tas, ka skolotājs Jāps bija uz visiem 100% – tādiem ir jābūt visiem skolotājiem!”
Lielākā daļa pasākumu šogad tika organizēti par godu Latvijas Republikas neatkarībai un brīvības cīņām.
Projekta ietvaros Latvijas Valsts proklamēšanas svētku periodā skolēniem bija iespēja piedalīties attālinātajā Zoom muzejpedagoģiskajā nodarbībā “Ko tu zini par Latviju?”, ko organizēja Cēsu muzejs. Skolēni tika iepazīstināti ar Latvijas karoga vēsturi, tā autoriem un karoga glabāšanas telpu, kurā tiek saudzīgi uzglabāts nu jau 105 gadus vecais Latvijas karogs. Jauniešus iepazīstināja ar pirmajiem Latvijas republikas “reklāmas” materiāliem – 1917. gada pastkartītēm ar Latvijas simboliku – sarkanbaltsarkano karogu, kas tikai 1918. gada novembrī tiek apstiprināts kā valsts karogs. Tika pārrunātas arī Latvijas armijas gaitas, minētas nozīmīgās kauju vietas par brīvu, neatkarīgu Latvijas valsti. Par godu kritušajiem tika nosaukti arī patruļkuģi “Cēsis”, “Rēzekne”, “Viesīte” , “Skrunda” un “Jelgava”. Nodarbības otrajā daļā skolēniem bija iespēja pārbaudīt savas zināšanas par Latvijas simboliku, himnas autoru, prezidentiem un citām ievērojamām personām.
8., 9. klašu skolēniem bija iespēja iesaistīties izzinošā nodarbībā “Latviešu karavīrs Pirmā pasaules kara un Latvijas neatkarības kara laikā – Latvijas valsts izveides stūrakmens”, ko piedāvāja biedrība „Pelēkais Vilks”. Skolēni tika iepazīstināti ar 1. pasaules kara latviešu karavīra ekipējumu: gan karotīte, gan nazītis, katliņš, bārdas nazis un ziepes. Tāpat – vērtīgais šinelis un karavīra zābaki, kurus viņš lietoja un taupīja gadiem ilgi. Iepazīstināja arī ar mazāk pazīstamām lietām – dučeri, bruņcepuri un simtgadīgu telefonu. Tika slavināts karavīra apzinīgums un taupīgums attiecībā pret savām mantām. Jauniešiem tika izskaidrota arī Latvijas armijas ģerboņa simbolika, kā armijas atšķirības zīme, ko izvietoja uz cepures kokāna un formas tērpa uzšuvēm. Skolēniem nodarbība bija interesanta, atzīstot gan, ka klātienē būtu daudz interesantāk aplūkot eksponātus.
Programmas “Latvijas skolas somas” ietvaros 9.-12. klases skolēniem bija iespēja noskatīties izrādi “Tikšanās vieta – Rīgas pilsētas II teātris”. Tās laikā varēja vērot Latvijas tautas padomes pirmās sēdes deputātu runas, svinīgā notikuma gaisotni un nozīmīgumu, fonā skolēni dzird runājam nogarlaikojušos skatītāju, kurš veicis lēcienu pagātnē. Uzmanīgi klausoties – var veikt daudzus interesantus vēsturiskos secinājumus un politiskos spriedumus. Starp patriotiski un jūsmīgi noskaņotiem politiķiem, bija arī skeptiski un visu apšauboši cilvēki, starp gudriem un erudītiem – apjukušie. Tas viss atklājas skolēniem izrādes laikā.
4.-12. klašu grupai bija vienreizēja iespēja ielūkoties Vizmas Belševicas dzīvesstāsta ekranizējumā kinofilmā “Bille”. Kopā ar saviem klasesbiedriem jaunieši centās saprast, kas ir Leiputrija, ko nozīmē ”ulmaņbērni”, iepazina parastas latviešu ģimenes dzīves apstākļus 20. gadsimta 30-to gadu beigās. Nebija neviens vienaldzīgs skolēns, kuram filmas noskatīšanās laikā nepaliktu atmiņā kāds filmas fragments un sava atziņa.
Liels paldies programmai „Latvijas skolas soma” par plašo norišu piedāvājumu un iespēju iepazīt Latvijas kultūras norises!
Ilze Teilāne,
„Latvijas skolas soma” koordinatore L. Rancānes Makašānu Amatu vidusskolā