„Latvijas skolas soma” Tiskādu vidusskolā

21.12.2021

Izglītība

„Latvijas skolas soma” ir lielākā valsts simtgades dāvana Latvijas bērniem un jauniešiem, kura jau ceturto gadu dod mūsu skolēniem iespēju izzināt un klātienē vai digitāli pieredzēt Latvijas kultūras un dabas vērtības, iepazīt dažādos laikos Latvijā radītās inovācijas un uzņēmējdarbības veiksmes stāstus.

Mūsu Tiskādu vidusskola ļoti aktīvi darbojas šajā projektā un šī mācību semestra laikā apmeklēja un piedalījās vairākās aktivitātēs.

2021. gada 8. oktobrī Tiskādu vidusskolas 1.-3.klases skolēniem bija iespēja iepazīties ar Rīgas Nacionālo zooloģisko dārzu. Skolēni rūpīgi gatavojās braucienam, meklējot un stāstot pārējiem informāciju un interesantus faktus par dzīvniekiem, kā arī apgūstot dzīvnieku nosaukumus dažādās valodās.  Zoodārzā skolēni piedalījās nodarbībā “Dzīvnieki Latvijas dabā un kultūrā”, kur viņiem bija iespēja iepazīties ar Latvijas dzīvniekiem, kuri attēloti uz novadu un pilsētu ģerboņiem. Skolēni ar lielu aizrautību klausījās gides stāstītajā un aktīvi iesaistījās uzdevumu risināšanā. Nodarbības laikā skolēni varēja pētīt, novērot, darboties. Tā bija emocionāla un atklājumiem bagāta nodarbība. Skolēni uzzināja interesantus faktus par dzīvniekiem un to ieradumiem. Pēc nodarbības skolēni apskatīja tropu māju, kā arī žirafes, pērtiķus un citus dzīvniekus. Diena bija ļoti skaista un silta, un likās, ka  pat lauvu ģimene ar saviem mazuļiem priecājās kopā ar mums. Dienas beigās skolēni jutās mazliet noguruši, bet arī gandarīti par interesanti pavadīto laiku un iegūtajām jaunajām zināšanām, kas noteikti noderēs mācību stundās un ikdienā.

4. un 5.klases 7.oktobrī devās iepazīt Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes, vēsturisko mantojumu un novadpētniecības liecības Daugavpilī.

Ekskursija sākās Daugavpils Cietoksnī, kurš ir kultūrnozīmīgs 19.gs. pirmās puses arhitektūras piemineklis, kas līdz mūsdienām saglabājies gandrīz bez izmaiņām un ir Daugavpils pilsētas simbols un lepnums. Gids iepazīstināja skolēnus ar Cietokšņa vēsturi. Gida stāsts un senie liecinieki un liecības bija iespaidīgas, radās daudz ziņkārīgu jautājumu. Bērniem patika informācija par šaujampulvera noliktavām. Skolēni bija ļoti priecīgi, kad uzzināja, ka noliktavu telpās dzīvo sikspārņi. Ekskursija pa cietokšņa teritoriju izraisīja lielu atsaucību skolēnos, kas interesējās par vēsturi.

Pēc Cietokšņa skolēni devās uz Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeju. Muzejā bērniem bija sagatavota interaktīva programma “Pa senā cilvēka pēdām.” Bērniem bija iespēja ielūkoties Daugavpils novada aizvēsturē, iepazīties ar senču dzīvi un 10 tūkstošus gadu veciem priekšmetiem: kaula, raga darbarīkiem un bronzas rotaslietām, kā arī pieskartos arheoloģiskajām senlietām. Šī informācija bija ļoti noderīga, tāpēc ka pēc jaunajām programmām 4.klases skolēni sāka mācīties jaunu priekšmetu – vēsturi.

Mācību ekskursijas diena bija izdevusies ļoti jauka, zināšanām un iespaidiem bagāta. Galvenais ieguvums - plašāks redzesloks par Latvijas kultūru, mākslu, vēsturi, sevis apzināšanās šī mantojuma kontekstā un jaunā radīšanā.

8., 9. un 12.klašu skolēniem bija iespēja noskatīties tiešsaistes koncertlekciju „Dzeja un mūzika”.

Koncertlekciju skolēni skatījās un klausījās novembrī, sagaidot Latvijas dzimšanas dienu. Bērni tika iepazīstināti ar latviešu dzejniekiem: Imantu Ziedoni, Aspaziju, Raini, Vizmu Belševicu, Aleksandru Čaku, Raini, Aleksandru Čaku, Raini, Klāvu Elsbergu, Ojāru Vācieti. Lektora rosināti, skolēni radoši darbojās līdzi - aktualizēja literatūras un mūzikas stundās gūtās zināšanas par dzeju un dziesmu tekstiem, par mūzikas instrumentiem, paplašināja redzesloku par dzejnieku un komponistu dzīvi un daiļradi. Skolēni uzzināja, kā veidojas saikne starp mūziku un dzeju, kā dzejnieki sadarbojas ar komponistiem un otrādi, noklausījās brīnišķīgas dziesmas ar dzejas rindām. Mēs kopā apceļojām dzejnieku dzimtās vietas un muzejus. Kā sasniedzamo rezultātu izmantojām piedāvāto darba lapu.

Patīkami, ka tādas koncertlekcijas ļauj uzzināt daudz jauna, dziedāt līdzi un izbaudīt skaistākās latviešu dzejas rindas. Atsauksmes pēc koncertlekcijas noskatīšanās bija tikai pozitīvas.

Decembra sākumā  1.-3. klašu skolēniem  tika organizēta  digitālā koncertlekcija “Kosmosa burvis”. Skolēni ar lielu interesi un aizrautību skatījās, klausījās, dziedāja un dejoja līdzi, uzzināja interesantus faktus un apguva jaunas zināšanas par Saules sistēmu, planētu Zeme un dažādiem kosmosa brīnumiem. Skolēniem saprotamā valodā tika pasniegta viena no interesantākajām mācību tēmām. Koncertlekcija “Kosmosa burvis” bija izglītojošs un neaizmirstams ceļojums kosmosā visiem skolēniem! Tagad 3.klases skolēni ar nepacietību gaida, kad sāks mācīties tēmu “Zeme Saules sistēmā” dabaszinību stundās, jo pētīt Saules sistēmu ir ļoti interesanti un aizraujoši.

1.klases skolēni ar lielu interesi kopā noskatījās koncertlekciju. Skatījās ārpusstundu laikā divu dienu garumā, jo skatīšanās gaitā daudz sarunājās un dalījās ar emocijām par redzēto un dzirdēto. Koncertlekcija bija ne tikai ļoti interesanta, bet arī ļoti noderīga un palīdzēs pirmklasniekiem labāk apgūt dabaszinības stundu tēmu “Kā pētīt Visumu?”. 

2.klases skolēni uzzināja daudz interesantu faktu par planētām, Sauli un citām zvaigznēm un aizraujošajā veidā atkārtoja dabaszinību tēmu par Visumu, kuru pagājušajā mācību gadā apguva attālināti. Bērniem ļoti patika, jo bija daudz aizraujošu momentu, kuros visi ļoti aktīvi piedalījās.

Vēl viena brīnišķīga aktivitāte - rokopera „Mauglis” 6., 7. klašu skolēniem.

Rokopera „Mauglis” ir viens no zināmākajiem dzejnieka Ulda Bērziņa un komponista Mārtiņa Brauna kopdarbiem, kas 2021.gada oktobrī piedzīvoja savu otro atkārtoto krāšņo iestudējumu. Tajā piedalījās izcilākie Latvijas aktieri un dziedātāji. Skolēni izbaudīja aktieru meistarīgo tēlojumu, interesanto horeogrāfiju, izrādes krāšņos tērpus, izcilās dekorācijas uz skatuves, kā arī komponista Mārtiņa Brauna mūziku  dzīvajā izpildījumā. Viņi dziedāja līdzi M. Brauna dziesmas, kas izskanēja izrādē, kā arī priecājās par paša komponista iesaistīšanos izrādes notikumos.

Rokoperas „Mauglis” skatīšanās palīdzēja 7.klasei apgūt mūzikas priekšmeta tēmu „Teātris un mūzikls”, bet 6.klasei – tēmu „Cilvēka rakstura īpašību un emociju atspoguļojums mūzikā”. Skolēniem tika sastādīta darba lapa par rokoperu, kuru skolēni aizpildīja skatīšanās laikā.

Izrāde raisīja pozitīvas emocijas, kā arī katram tās skatītājam lika padomāt par saticību, draudzību un nodevību, cilvēka un dabas attiecībām, dabas likumiem un cilvēka attieksmi pret citādo.

Kā Ziemassvētku dāvana mūsu 1.-6.klašu skolēniem  bija brīnišķīga iespēja piedalīties radošajā darbnīcā "Smilšu aplikācijas".

Smilšu aplikācijas ir vienkārša, ātri apgūstama un aizraujoša aktivitāte bērniem, ar krāsainām smiltīm krāsojot dažādas zīmējumu kartītes. Rezultātā izveidojas krāsaina, koša un katram pilnīgi atšķirīga smilšu glezniņa.

Mūsu  skolēni bija patīkami pārsteigti par iegūto smilšu aplikāciju nodarbību. Ar lielu nepacietību viņi gaidīja dienu, kad varēs  darboties. Izveidotie Ziemassvētku attēli  - eņģelīši iznāca koši un skaisti. Darbošanās ar smilšu aplikācijām ieinteresēja ikvienu, pat pašu vienaldzīgāko. Katrs vēlējās ātrāk pabeigt gleznu un darba rezultātu steidza nest uz mājām. Katram vecākam vai vecvecākam būs mīļa bērna darinātā dāvana Ziemassvētkos.

Absolūti visiem bērniem ļoti patika krāsot ar krāsainajām smiltīm. Bija ļoti jautri un sanāca izcili. Visa procesa laikā skolēniem bija neviltota interese, liela aizrautība un gandarījums par paveikto .Gūta jauna pieredze un apstiprinājums tam, ka var jaunas prasmes un iemaņas apgūt, radoši darbojoties.Bērni attīstīja pirkstu un roku muskulatūru, krāsu izjūtu un fantāziju, spēju koncentrēties un radoši darboties.

Paldies “Latvijas skolas soma” programmai par finansiālu atbalstu un iespēju vispusīgi attīstīt mūsu lauku bērnus!

Tiskādu vidusskolas iniciatīvas „Latvijas skolas soma” koordinatore Irīna Ščerbakova

Click to listen highlighted text!