Lielā Talka šogad notiks 26. aprīlī
Tradicionāli pavasaris Latvijā iezīmējas ne tikai ar gaismas atgriešanos, dabas pamošanos pēc ziemas un skanīgām putnu dziesmām. Neatņemama ir vēlme visiem kopā parūpēties par mūsu zemi un sakopt apkārtējo vidi, rūpējoties par tās skaistumu un dzīvotspēju. Lielā Talka, kas šogad notiks 26. aprīlī ar kodu “Esam daba! Esam kopā! Esam Latvija!”. Lai talkas kā reizē vēsturisku un atraktīvu mūsdienu tradīciju iekļautu Latvijas Nemateriālās kultūras mantojuma sarakstā, iedzīvotāji tiek aicināti iesūtīt savu talku pieredzi Lielās Talkas organizatoriem, mājaslapas www.talkas.lv sadaļā “Dalies ar savu talkas stāstu”, aizpildot nepieciešamo informāciju.
Jau no 26. marta ikviens potenciālais talkas dalībnieks var Lielās talkas tīmekļvietnē www.talkas.lv reģistrēt savu izvēlēto talkošanas vietu kartē, kā arī Solo talkas dalībnieki var atzīmēt savas talkošanas vietas Solo talkas kartē.
Lielās Talkas koordinators Rēzeknes novadā ir Rēzeknes novada pašvaldības Izpilddirektora vietnieks Andris Stafeckis. Par atkritumu maisu pieejamību aicinām interesēties apvienību pārvaldēs pie vadītāja vietnieka saimnieciskajos jautājumos:
- Dricānu apvienības pārvaldes vadītāja vietniece saimnieciskajos jautājumos Valentīna Puste, tālr. 26334750
- Nautrēnu apvienības pārvaldes vadītāja vietnieks saimnieciskajos jautājumos Arvīds Dunskis tālr. 28378899
- Kaunatas apvienības pārvaldes vadītāja vietnieks saimnieciskajos jautājumos Sergejs Bašmakovs, tālr. 29224840
- Maltas apvienības pārvaldes vadītāja vietnieks saimnieciskajos jautājumos Gatis Pučka, tālr. 20221846
- Viļānu apvienības pārvaldes vadītāja vietnieks saimnieciskajos jautājumos Rūdolfs Kroičs, tālr. 29357314
Lielās Talkas organizatore Vita Jaunzeme aicina ikvienu iesaistīties savas talkas pieredzes dokumentēšanā: “Mērķis ir panākt talkas kā mūsu tautas sabiedrisko, vides un kultūras fenomena iekļaušanu Nemateriālās kultūras mantojuma sarakstā. Pati talkošana ir sākusies vismaz pirms pusotra gadsimta, kad tika atceltas klaušas un zemnieki devās ražas laikā viens otram palīgā. Kods “Esam daba! Esam kopā! Esam Latvija!” nozīmē – mēs kā nācija pastāvēsim ilgi, ja spēsim iemācīties viens otru atbalstīt un otram palīdzēt. Vienmēr atcerēsimies, ka daba ir mūsos ir ģenētiski iekodēta, bet laiku pa laikam der to sev atgādināt.”
Kā zināms, talkas sakņojas tautas tradīcijās un folklorā. Mūsdienās Lielā Talka piedzīvo lielu dažādību – līdztekus atkritumu vākšanai notiek mežu un Laimes koku stādīšana, ainavu, pagalmu un kopienas centru labiekārtošana, dižgaru kapavietu sakopšana, un arī Plaušu tīrīšanas talka sadarbībā ar Dziesmusvētku biedrību. Tāpat norit digitālās talkas, lai dzēstu nevajadzīgo informāciju no savām viedierīcēm un atslogotu datu serverus, kas patērē milzu enerģijas jaudu.
Lielā Talka kā arvien rosina uz atbildīgu rīcību cilvēka un dabas mijiedarbībā skaista mērķa – tīras, zaļas, veselīgas Latvijas – labā.
Noderīgi
18 gadu garumā Lielajā Talkā kopumā ir piedalījušies aptuveni 500 000 dalībnieku, bet, pa gadiem kopā skaitot, vairāk nekā miljons cilvēku, atsaucīgi talkojuši arī latvieši citās pasaules valstīs. Lielo Talku organizē biedrība “Pēdas LV” sadarbībā ar Latvijas Valsts mežiem, Latvijas Pašvaldību savienību, Klimata un enerģētikas ministriju. Lielo Talku atbalsta Rimi, Mežpils alus, DREAME, DHL, Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs, Dziesmu svētku biedrība.
Aktuālajai informācijai aicinām sekot Rēzeknes novada pašvaldības mājaslapas aktualitātēs vai mājaslapā talkas.lv
Sagatavoja Elza Indričāne, Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste pēc Lielās Talkas datiem