Programmas “Latvijas skolas soma” aktivitātes Feimaņu pamatskolā 2024./25. m.g. 1. semestrī
Feimaņu pamatskolas skolēni un skolotāji 1. novembrī devās uz Krāslavu un Aglonu, lai programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros saturīgi un izzinoši pavadītu laiku visi kopā.
Krāslavas Grāfu Plāteru pils kompleksā skolēni klausījās detalizētu stāstījumu un veica izzinošus uzdevumus pastaigas laikā, apskatot Grāfu Plāteru dzimtas rezidences kompleksa centrālās ēkas un ainavisko parku. Krāslavas Vēstures un mākslas muzejā apskatīja iekārtotās ekspozīcijas, tematiskās izstādes. Uzzināja, ko nozīmē Krāslavas ģerboņa pieci airi, klausījās stāstus par iepriekšējo paaudžu dzīvesveidu, tradīcijām un kultūru, kā arī tika rosināti izzināt savas dzimtās vietas kulināro mantojumu.
Skolēnu atsauksmēs par Krāslavas Grāfu Plāteru pils kompleksa apmeklēšanu minēts, ka patikusi pieejamā pils apskate gida pavadībā, pastaigas pa ainavisko parku, iespēja redzēt grotu ar noslēpumaino “pazemes eju” un pils sargu - lauvu, kā arī izbaudīt ainavas, kas paveras no pils pakalna virsotnes uz Daugavas upes apkārtni.
Lai iepazītos ar amatniekiem un senajiem arodiem un apgūtu jaunas prasmes senajos arodos, apmeklējām Krāslavas Amatniecības centru. Skolēniem bija iespēja iepazīt amatnieku sešas darbnīcas, redzēt seno aroda meistaru – podnieku un stikla meistaru darbus. Tika dota iespēja vērot, kā podnieku Olgas un Valda Pauliņu paraugdemonstrējuma laikā top māla vāze, kā stikla meistarei Elvīrai Škutānei top vitrāžas izgatavošana Tiffany tehnikā un stikla mozaīkas suvenīri. Nodarbību ietvaros skolēniem meistaru vadībā bija iespējams arī līdzdarboties un izmēģināt amatniecības darbarīkus, 1.-4. klašu skolēniem iesaistoties māla suvenīru, bet 6.-9. klašu skolēniem stikla dekoru izgatavošanā.
Skolēni atzina, ka bija vērtīgi un interesanti satikties ar amatniekiem un vērot, kā top māla trauks, stikla dekors un pašiem pamēģināt kaut ko izgatavot.
Krāslavā izmantojām arī iespēju apskatīt ekskluzīvo Olgas Gribules porcelāna leļļu galeriju. Mākslinieces kolekcijā savāktas vairāk kā 2000 lelles, 6 leļļu mājiņas, 26 seni leļļu ratiņi, kuri ir pasaulē slavenu mākslinieku roku darbs un demonstrē dažādu pasaules valstu tautu kultūru un tradīcijas.
Uzkāpjot Priedaines skatu tornī (32 m), katrs varēja sajūsminājāties un vērot zelta rudeni “Latgales Šveicē” un Daugavas lokos.
Mājupceļā izmantojām izdevību un piestājām dabas liegumā, skaistā un maģiskā vietā – Velnezerā (Čortokā), kas savu nosaukumu ieguvis mistisku notikumu dēļ, bet popularitāti – zaļganās krāsas dēļ.
Aglonā apmeklējām Kara muzeju, lai apskatītu senlietas un 2. Pasaules kara ekspozīcijas, paplašinātu skolēnu redzesloku par kara tēmu un tās aktualitāti mūsdienās. Skolēni iepazinās ar priekšmetiem, kuri ataino vēsturisko periodu no 1935.-1945. gadam, izzināja karā karojošās puses, to konflikta ieročus.
Izzinošā pasākuma laikā lielu iespaidu uz katru skolēnu atstājusi piedāvātā iespēja skatīt vācu un krievu armijas ieročus, munīciju, karavīru formastērpus, abu lielvalstu vadoņu portretus, atribūtiku, karavīru lietotos sadzīves priekšmetus. Par piemiņu no apmeklējuma daudziem skolēniem būs bildes ar vistīkamāko eksponātu – motociklu ar blakusvāģi.
Skolēnu atsauksmēs par Aglonas Kara muzeja apmeklēšanu bija norādīts, ka patikusi dotā iespēja ne tikai apskatīt, bet arī aptaustīt un izpētīt tuvāk vēsturiskos eksponātus un kara priekšmetus.
Visi skolēni atzina, ka esam aizraujoši, aktīvi, izzinoši pavadījuši mācību dienu Krāslavā un Aglonā. Programma “Latvijas skolas soma” palīdzēja mācīties un spēcināja personīgajā pārdzīvojumā balstītu piederības izjūtu savai valstij.
Paldies Krāslavas novada un Aglonas novada muzeju darbiniekiem, kas sekmēja izzināšanas procesu un pasākumu izdošanos. Īpašs paldies programmas “Latvijas skolas soma” koordinatorei Rēzeknes novada pašvaldībā Aijai Dundurei par iespēju izzināt Latgali.
Feimaņu pamatskolas skolēnu iespaidus apkopoja “Latvijas skolas soma” koordinatore Aina Drikšņa
Foto: Aina Drikšņa