No Meteņiem līdz Masļeņicai Ozolaines pagastā

Kad paiet Ziemassvētki un Jaunais gads, mēs ar katru dienu arvien kārāk sākam gaidīt pavasara tuvošanos un priecājamies par pirmajām saulainajām dienām, par putnu čivināšanu, par uzbriedušiem pumpuriem koku zaros. Tas viss rada sajūtu, ka pavasaris vairs nav aiz kalniem... Arī Meteņu un Masļeņicas svētki ir kā simboliskais atskaites punkts, no kura sākam noskaņoties ziemas noslēgumam. Tiesa gan, senos laikos Aizgavēnis tika dēvēts par Vecgada vakaru, bet Pelnu diena tika uzskatīta par jauna auglības gada sākumu, atmošanās, rosīšanās sākumu... Arī Ozolaines pagastā mazi un lieli gaida pavasari un ar prieku ir gatavi dzīt prom ziemu un traukties pretī siltajām un saulainajām dienām! Tāpēc Meteņi un Masļeņicas svētki ir gana labs iemesls, lai ziemīgās domas pamazām izgaistu, to vietā ļaujot nākt pavasara noskaņojumam.
Šoreiz Meteņu un Masļeņicas svinības Ozolaines pagastā notika nedēļas garumā, sākot ar folkloras kopas „Zeiļa” video sveicienu Meteņos, beidzot ar vokālā ansambļa „Nadežda” virtuālo sveicienu Masļeņicas svētkos jeb piedošanas svētdienā. Virtuālie sveicieni aizceļoja līdz Ozolaines pagasta sociālo tīklu vietņu lietotājiem. Netrūka arī klātienes aktivitāšu! Nedēļas ietvaros notika dažādas radošās darbnīcas un meistarklases, vislielāko uzmanību šoreiz pievēršot jaunajai paaudzei.
Pirmdien, 20. februārī, Ozolaines pagasta bibliotēka organizēja Meteņu/Masļeņicas tematisko dienu, piedāvājot nelielu izstādi par šiem svētkiem un to tradīcijām, gan arī aicinot piedalīties dažādu uzdevumu izpildē.
Otrdien, 21. februārī, folkloras kopa „Zeiļa” aicināja uz Aizgavēņa svinībām jeb ziemas prieku baudīšanu un lustēšanos „Lielajā Meteņu olimpiādē”, tieši pirms Lieldienu gavēņa sākuma! Bērniem bija iespēja zīmēt sniegā un uz improvizēta audekla starp kokiem, ozolainietes Jelizavetas Marjanovas vadībā. Mazākos bērnus lēnā gaitā vizināja ponijs, bet lielākajiem aizraujošus mirkļus bija sarūpējis Ozolaines pagasta iedzīvotājs Pēteris Borisovs, kurš brīvprātīgi pieteicās pasākuma dalībniekus izvizināt vecās zirgu ragavās, iejūgtās kvadracikla aizmugurē. Pēteris savu ideju pamatoja ar skaistu domu: „Man bija laimīga bērnība, manai meitai bija laimīga bērnība un es vēlos, lai arī citiem bērniem ir laimīgas atmiņas par bērnu dienām!” Vizināšanās ragavās bērniem un pieaugušajiem sagādāja patiesi lielu prieku, kļūstot par vienu no pasākuma TOP aktivtātēm! Tā kā Meteņi un Masļeņica tiešā mērā saistās ar ziemas prieku baudīšanu, tad bērni un jaunieši tika aicināti piedalīties ziemīgās stafetēs. 5 Liepu pamatskolas skolēnu komandas sacentās par uzvarētāja titulu un saldām balvām. Tā kā Meteņos neizpaliekošs ir arī maskošanās rituāls un Aizgavēņa diena ir pēdējā, kad vēl drīkst iet budēļos un rotāt sevi ar maskām, pasākuma dalībnieki tika aicināt pasākumu apmeklēt Meteņiem raksturīgos tēlos. Uzdevumu čakli izpildījuši, Liepu pamatskolas skolēni, PII „Jāņtārpiņš” audzēkņi un „OzO” kluba dalībnieki ieradās pasākumā, tērpušies pašu gatavotās sejas maskās. Pēc rotaļas, kopā ar folkloras kopu „Zeiļa”, visi centīgie masku veidotāji tika apbalvoti ar saldām pateicības dāvaniņām. Bet, kad dažādi uzdevumi bija paveikti un balvas saņemtas, pagalmā ar automašīnu iebrauca senioru kluba „Uguntiņa” dalībnieki, uzklājuši lepnu galdu aizmugurē pieāķētajai piekabei pašā vidū. Aizgavēņa diena nav iedomājama bez kārtīga cienasta, tāpēc vecmāmiņas bija parūpējušās par skaistām plānajām pankūkām un sniegpārsliņu cepumiem, bet pēc tam uz galda savu goda vietu rada arī skolas šefpavāres Vitas Sandores tradicionālās pankūkas. Savukārt, folkloras kopa „Zeiļa” nosalušos svinētājus cienāja ar siltu zāļu tēju, kas vārīta turpat uz ugunskura. Noslēgumā Liepu pamatskolas skolotājas aicināja ikvienu gribētāju piedalīties atstarotāju radošajā darbnīcā, kurā bērni varēja sev pašu rokām izveidot atstarotājus, lai šajā tumšajā laikā ienestu kādu gaismas stariņu drošībai ikdienā. Zīmīgi, ka tieši Aizgavēņa dienas rītā, kad notika rosīga gatavošanās gaidāmajām svinībām, Tautas nama darbiniekus un viesus pārsteidza cienīga izmēra zalktis gaiteņa vidū. Kamēr vieni brīnījās un satraukti baidījās no negaidītā ciemiņa, kāda gudra sieva pasmējās un teica, ka šāds brīnums liecinot vien par to, ka būs auglīga vasara!
Trešdiena, 22. februāris, Masļeņicas nedēļā tiek saukta par „Kārumnieci” un simboliski ir diena, kad sievasmāte znotu aicina uz pankūkām. Šajā dienā vokālais ansamblis „Nadežda” aicināja bērnus un jauniešus uz Masļeņicas izzinošo un kārumiem pilno tikšanos. Kopīgi tika izrunātas svētku tradīcijas, bērni piedalījās dažādos konkursos un pildīja daudzveidīgus uzdevumus, neizpalika arī dziesmas par pankūkām, kā arī- viena otra deja. Noslēgumā visi tika aicināti cienāties ar Masļeņicas tradicionālajiem ēdieniem un izēsties „no sirds”.
Ceturtdien bērni un jaunieši atkal pulcējās ārā, lai ar jauniem spēkiem ļautos sniega prieku baudīšanai un ar speciāliem sniega piku veidošanas rīkiem veidotu daudz balto bumbu. Kad lielāks piku daudzums bija gatavs, laiks bija „uzburt” ko jaunu un nebijušu- sniega piku lukturīšus, kam centrā bija sveces ar īstu liesmiņu! Savukārt, piektdien bērni un jaunieši paši ļāvās pankūku cepšanas priekam. Kāpēc Meteņos un Masļeņicā iederas pankūku cepšana? Jo pankūka simbolizē sauli, bet saule, pēc ziemas, simbolizē pavasari!
Vēl viens spēcīgs simbols, kas saistās ar Meteņu laiku, ir pelni. Nākamā diena pēc Meteņiem jeb Aizgavēņa, ir Pelnu diena, kas simboliski ievada jauno saimniecisko ritu. Agrāk šajā dienā pelnus izgrāba no krāsnīm un kaisīja tīrumos un dārzos, lai vasarā tajos nebūtu nevēlamu kukaiņu. Pelnus bēra arī lopiem spalvā, lai tos vasarā neēd dunduri. Ļaudis paši sev pie apģērba sēja klāt maisiņus ar pelniem, jo tas nesa svētību un sargāja nēsātāju. Ar Pelniem saistās ne viena vien tradīcija, tāpēc arī Ozolaines pagastā, Meteņu laika aktivitāšu ietvaros, notika pasākums, saistīts ar tiem.
Sestdien un svētdien Bekšu ciemā jebkurš entuziasts varēja piedalīties 100 pelnu maisiņu meklēšanas spēlē, mēģinot savākt vieslielāko atradumu skaitu, kas bija paslēpti visdažādākajās vietās uz zemes, kokos, piekārti dažādās vieglāk un grūtāk pamanāmās vietās u.c. 13 maisiņus atrada bērnu komanda „Bekšu arheologi”, iegūstot 3. vietu. 2. vietā, ar 38 atrastiem maisiņiem, ierindojās pieaugušo komanda Daigas Ratnieces un Romāna Gruznova sastāvā, bet uzvaras laurus plūca Bartkeviču ģimene ar 39 uzmeklētiem maisiņiem. Vēl viena Meteņu tradīcija teic, ka Metenis mēdza nākt ciemos un nest dāvanas - zelta Laimes pogas un citas bagātības. Velkot paralēles ar leģendām un tradīcijām, arī pelnu maisiņu meklēšanas konkursa dalībnieki tika apbalvoti ar „Meteņa laimes pogām”- 1. vietas ieguvēji, Bartkeviču ģimene, saņēma Ozolaines pagasta konditores Olgas Vinokurovas ceptu torti pogas izskatā, bet 2. un 3. vietas ieguvēji tika apbalvoti ar picām pogu izskatā!
Paldies ikvienam, kurš iesaistījās Meteņu / Masļeņicas svētku sagatavošanas darbos, un paldies arī visiem dalībniekiem, kuri piedalījās šo svētku aktivitātēs! Meteņu un Masļeņicas nedēļa tika pavadīta aktīvi un darbīgi, bet nu jau ir sācies Lielais Lieldienu gavēnis! Lai saulīte, kas arvien augstāk soļo pa debesjumu, priecē sirdi un silda! Lai svētīgs un sirsnīgs Kristus Augšāmcelšanās gaidīšanas laiks! Gatavosimies pavasarim, rotāsim māju Lieldienu laikam, ienesīsim zaļo krāsu mājās, plaucējot bērzu zarus vai uz palodzes izaudzējot sīpollokus! Lai pavasaris iedvesmo!

Rakstu sagatavoja,
Ozolaines Tautas nama vadītāja Santa Ostaša

Click to listen highlighted text!