Rikavas bibliotēkā noslēdzies jaunrades darbu konkurss “Sibīrija sirdī deg!”

14. jūnijā apritēja 80 gadi kopš Baigā gada deportācijām. Represīvā vara izrāva cilvēkus no dzimtajām mājām, aizveda svešumā: salā, badā, neziņā par savu un tuvinieku likteni. Katrs no deportētajiem vēlējās to pašu, par ko šodien ilgojamies mēs: dzīvot un strādāt savā zemē, priecāties par savu veikumu, redzēt, kā aug jaunās paaudzes, kas veido aizvien pārtikušāku mūsu zemīti. Gada iesākumā Rikavas pagasta bibliotēkā tika izsludināts jaunrades darbu konkurss “Sibīrija sirdī deg!”, kas veltīts deportētajiem rikaviešiem. Konkurss noslēdzies. Iesūtītie darbi katrs uzrunāja ar patiesu skaudrumu. Ievēlētā žūrijas komisija lasīja, vērtēja, lēma. Darbs nebija viegls, jo tika iesūtīti emocionāli , sāpju pilni atmiņu stāsti – gan dzejā, gan prozā, gan dziesmā un video. Arī dalībnieki bija vairākās paaudzēs. Katrā darbā atklāta patiesa sāpe, bez asarām darbus nevarēja skatīt, tāpēc vērtēt bija ļoti sarežģīti, vienotā traģiskā liktenī savīti vairāki ģimeņu stāsti. Nezinu, kā Sibīrijas atmiņu stāstus izjūt un saprot neatkarīgā Latvijā dzimušie. Iespējams, ka mierā un drošībā augušajiem, tie liekas kā briesmu stāsti, kas notikuši aizlaikos. Tik grūti ir noticēt, ka tādas šausmas un ciešanas cilvēks var piedzīvot un izturēt.

Ar skaistas vijoļmūzikas baudījumu, ar skumjiem ievadvārdiem iesākās pasākums. Katram interesentam bija iespēja iepazīties ar tematisko literāro darbu izstādi, kas veltīta deportētajiem, bija iespēja noskatīties Latgales TV raidījumu par izsūtīto Helēnu Vilni. Individuāli tika sveikti konkursa uzvarētāji. Nominācijā “Rikavas vēstures mantojuma Lielā balva” 1. vietu ieguva ļoti emocionāls kopdarbs: Arvīds Gļauda(dzeja), Ilze Bangere Kārkliņa (melodija, izpildījums), Dzidra Medvedjeva(videosalikums).

https://www.youtube.com/watch?v=MdmY05YdTAA&t=9s.

Atzinības rakstu nominācijā “Vēstures vērtības dzejā” saņēma Kristīne Gļauda, atzinības rakstu nominācijā “Vēstures vērtību nesējs” saņēma Marija Mičulīte, pateicības rakstu nominācijā “Mērķtiecīgs jaunietis nākotnei” saņēma Diāna Dimzule. Pateicības raksts tiks nogādāts arī ilggadējai Rēzeknes poļu vidusskolas direktorei Valentīnai Šidlovskai. Viņas stāsts par sadarbību ar izsūtīto Fojucik(Marcinkeviču) Jadvigu caurausts ar sirsnību un dziļu pateicību. Atzinības raksts nominācijā “Izcilākais veikums vēstures  mantojuma dokumentēšanā” - Ivetai Dimzulei. Jevģēnijs Kurašovs savā atmiņu skicē atzina, ka atmiņas par deportāciju joprojām ir liela sāpe. Sāp vecāku un citu izsūtīto salauztie likteņi. Nominācijā “Es savā Dzimtenē” atzinības raksts Jevģēnijam Kurašovam par iesniegtiem dokumentiem, liecībām , fotogrāfijām.

Kad atzinības raksti un balvas bija saņemti, devāmies uz Viļānu dzelzceļa staciju aizdegt svecītes un nolikt ziedus totalitāro režīmu genocīda upuriem veltītajā piemiņas vietā. Šeit es aicinu vienmēr atcerēties mūsu tautas vēstures lappusēs ierakstītās rindas: baltās un priecīgās, jo sevišķi – sāpīgi dzelošās. Piemiņas vietā skanēja Rikavas jauno literātu kopas “Dzejas garša” veltījumi deportētajiem, klusi sagūla pieminekļa pakājē vasaras pilnbrieda ziedi. Mirklī, kad centāmies aizdegt svecītes, norima vējš. Acīmredzot nevainīgo upuru dvēseles sajuta viņiem atvesto domu gaismu.

 

Click to listen highlighted text!