Tikāmies Borovys tiergā Maltā
Kā jau ierasts, ik rudeni, lemts mums tikties Maltā, “Borovys tiergā”. Šīgada tēma bija – lopkopība. Tā liecina par to, ka būsim paēduši, apģērbušies, mums būs silti, arī modernas un mūsdienīgas lietas iegūsim. Tad nu viss notiekošais tirgū bija par to un ap to… un ar Latgalei raksturīgo humoru.
Tika aicināti Maltas pagasta lopkopji: Antons Lignarskis, Nikolajs Aliks, Aija Jermolajeva, Jānis Gribusts, Tatjana Šembele, Jeļena Vaičule, Gaļina Gruznova, lai Maltas pagasta pārvaldes vadītājs Vitālijs Skudra sacītu paldies, pasniegtu pateicības rakstu un dāvātu vēja zvanu, mūsu pašu keramiķa Aivara Ušpeļa darinātu. Lai Latgales māla spēks un izturība Jums darbā! Klātesošos sveica Rēzeknes novada pašvaldības pagaidu administrācijas vadītājs Monvīds Švarcs, sakot paldies par visiem jau paveiktajiem darbiem, vēlot veiksmi tajos, kas vēl iecerēti.
Gaidot šo tirgus dienu, tapa “Borovys tierga” dziesma ar Normunda Štekela melodiju un Elīnas Prusakas vārdiem, to iedziedāja Kristīne Zeltiņa un Normunds Štekels, vijole – Agate Gžibovska, producents Einārs Lipskis. Ar šo dziesmu arī tika atklāts Borovys tiergs.
Protams, bez tirgošanās un tirgotājiem tirgus nebūtu tirgus! Gaļas izstrādājumi, siers, medus, zivis, maize, saldumi ar latgalisko un dienvidu garšu, skābēti kāposti, tējas, lauku kvass, puķu, košumkrūmu un augļu koku stādi, dažādi ādas izstrādājumi, vilnas izstrādājumi, rokdarbi…pat mazi kaķēni. Kā tad ar kulināro mantojumu? Degustējām Latgales gardumus: melnajā pirtī kūpinātu speķi un maizīti ar dažādām piedevām, ko sarūpēja SIA “Latgolys golds”. Dažādus lauku sierus izgaršot aicināja zemnieku saimniecība “Ceļtekas”. Par bišu maizes un ziedputekšņu brīnumainajām īpašībām stāstīja un izgaršot piedāvāja zemnieku saimniecība “Vītolu medus”. Radošo darbnīcu apmeklētāji tika mudināti darboties ar ādu un vilnu: SIA “Kristāla kurpīte” saimnieks Andris Kačkāns piedāvāja paša rokām izveidot suvenīru “Mini pastaliņas”, Gaigalavas sieviešu klubiņa “Rokdarbiņš” dāmas rādīja , kas top no vilnas. Savukārt maltiete Vita Kāpostiņa - Tuče ieinteresēja ar filcēšanas noslēpumiem, kur varēja izveidot filca bumbiņas.
Bija iespējams arī izkustēties un padarboties, jo varēja šaut, kā Latgalē saka “ar ragatku” pa gumijas cāļiem, mērķēt-uzmest apļus uz ragiem, saskaitīt un grozā iemest ābolus, atpazīt dzīvnieku pēdas. Par darbošanos varēja saņemt saldumus. Šos uzdevumus veica brīvprātīgie jaunieši Dagne Tuče, Solveiga Lozda, Milla Ketija Seņkova un Jekaterina Molčanova.
Varēja apskatīt fotoizstādi “Skaista muna tāva sāta”, kur skaistākie vasaras mirkļi tverti Maltas pagastu apvienības rīkotajā konkursā vasarā (autors Aleksandrs Lebeds). Arī koncerts bija ar humora devu, kur programmas vadītāji (Elīna Prusaka un Imants Tučs) atcerējās Ādama un Ievas laikus , kā pliki staigāja, tad ādās ietērpās, tad sekoja audumi, tā nonākot līdz mūsdienu skaistajām lietām, apģērbiem un izstrādājumiem, ko mums šodien dod lopkopība. Kā saka, ne tikai “dieniško ēdienu”!
To visu atainot varēja, pateicoties pašdarbības kolektīviem: Mākoņkalna folkloras kopai (v. Ināra Smirnova), Pušas līnijdeju grupai “Pirmais solis” (v. Ruta Mika), kapelai “Malta” (v. Normunds Štekels), sieviešu korim “Madariņa” (v. Kristīne Zeltiņa), krievu dziesmu ansamblim “Kalinuška” (v. Olga Gaile), deju kolektīvam “Rutuļi”, līnijdeju grupai “Pieneņpūka. Bet noslēgumā sekoja balzāma un humora deva dvēselei - V. Artava dzejas izrāde “Lai ir grūti, dzīvo ar pilnu krūti” Gaigalavas amatierteātra “Apīnis” (vad. Valentīna Deksne) iestudējumā. “Rudens ir miera laiks, un to, ko izaudzējam ziedos, mēs saņemam augļos”, sacījis Semjuels Batlers. Šie un citi viedi vārdi atrodami Maltas ciemā izvietotajos baneros ar fotokolāžām, kur savas pēdas atstājuši pārdevēji, pircēji, pašdarbnieki, ciemiņi, maltieši…. “Borovys tiergā no 2016 – 2020 gadam".
Maltas kultūras nams, vēlot mieru, saticību un pilnu galdu, saka sirsnīgu paldies visiem, kas bija “Borovys tiergā”, darbojās un iedvesmoja, kas priecājās un baudīja.
Maltas kultūras nama vadītāja Elīna Prusaka
FOTO “Borovys tiergs 2021” /foto autore Tatjana Tarakanova/
BANERI /foto autori: Ingūna Grumolde, Vjačeslavs Aleksejevs/