Uzsākts darbs pie projekta “Metālkalēja Jāņa Ļubkas daiļrades dokumentēšana un popularizēšana”
Ar Latgales reģiona attīstības aģentūras, Valsts kultūrkapitāla fonda un akciju sabiedrības Latvijas valsts meži finansiālu atbalstu uzsākts darbs pie biedrības “Rogovkīši” izstrādātā projekta “Metālkalēja Jāņa Ļubkas daiļrades dokumentēšana un popularizēšana”.
Kāpēc dokumentēt tieši šī kalēja amata prasmes un apzināt viņa darinātos metālkalumus?
Tautas daiļamata meistars Jānis Ļubka ir pazīstamākais metālkalējs Latgales reģionā, kura meistarīgie metālkalumi ir pazīstami Latvijā un ārpus tās robežām. Lai arī savā kalēja darba mūžā no 1970. gada ir strādāja ar misiņu, kaparu, bronzu un melhioru, pēdējos gados viņa materiāls ir dzelzs. Savu rokrakstu Jānis Ļubka ir izveidojis, studējot meistaru tradīcijas un lietojot paša radošos jauninājumus. Meistars ir darinājis dažādus sadzīves priekšmetus – puķupodu turētājus, pakaramos, kamīna piederumus, gaismas lukturus un lustras, pa reizei krēslus, smalkus spoguļu ietvarus, vēja rādītājus un iespaidīgus svečturus. Vēlāk, 20. gadsimta 90. gados, sevišķi cieņā bija karoga turētāji un kamīna piederumi. Jāņa Ļubkas darinātie metālkalumi eksponēti daudzās izstādēs Latvijā, arī Polijā, Krievijā (Maskavā, Vladivostokā), Vācijā, Somijā un Japānā, kā arī pārdoti daudzos gadatirgos Latvijā, Vācijā, Polijā.
2022. gadā metālkalējs Jānis Ļubka svinēs savu 80 gadu jubileju. Viņa kalēja smēde jau vairāk nekā 30 gadus atrodas Rēzeknes novada, Nautrēnu pagasta Zaļmuižā. Taču meistara ilgā kalēja darba mūža veikums nav apzināts un vienkopus dokumentēts.
“Īsto dzelzs kalēja amata meistarību iegūst tikai ar gadiem, kad kalēja tehniskā varēšana kļuvusi automātiska un var pievērsties plastikas niansēm. Tā strādā Dzelzkalēju ģildes aristokrāts, Tautas daiļamata meistars Jānis Ļubka. Solīdais darba stāžs un meistarības līmenis viņu ļauj saukt par lielmeistaru. (Andris Ozoliņš, portāls la.lv, 2016. gada 30. aprīlī)
“Kalējmeistaru Jāni Ļubku bieži redzu – Kalēju dienās, Seno amatu dienās, gadatirgos un Vērmaņdārzā. Vienmēr priecājos par viņa darbos jūtamo labo aroda skolu, precizitāti un funkcionalitāti. Vecās skolas meistari čikus netaisa!” (Tautas daiļamata meistars Longīns Švirēvičs, Tautas studijas “Cilnis” vadītājs)
Projekta ietvaros tiks:
- dokumentēts kalēja darba process, to filmējot un izveidojot video sižetu;
- apzināti un fotografēti metāļkalēja Jāņa Ļubkas ilgajā darba mūžā izkaltie darbi (metālkalumi);
- izveidots metālkalēja Jāņa Ļubkas darbu digitālais fotoalbums;
- popularizētas kalēja amata prasmes, video sižetu par metālkalēja Jāņa Ļubkas darba prasmēm un digitālo fotoalbumu ar viņa veidotajiem metālkalumiem ievietojot dažādās interneta vietnēs.
Jau ir noslēgta vienošanās ar biedrību “Dokumentālists” par kalēja darba procesa dokumentēšanu. Meistaru Jāni Ļubku darba procesā vasarā jau uzfilmēja dokumentālo filmu režisors Ivars Zviedris. Pašreiz notiek darbs pie video sižeta izveidošanas.
Ir apzinātas Jāņa Ļubkas ilgajā darba mūžā darināto nozīmīgāko un interesantāko metālkalumu atrašanās vietas tuvākā un tālākā apkārtnē. Šos darbus fotografēs un digitālo fotoalbumu pieredzējušais fotogrāfs Aleksandrs Lebeds.
#JānisĻubka, #LatgaleskKultūrasProgramma, #VKKF, #LVM
Biedrības “Rogovkīši” vārdā,
projekta vadītāja Terēze Kūkoja