Viļānos iesvētīta 1991. gada barikāžu piemiņas zīme
1991. gada janvārī cilvēki no visas Latvijas devās uz Rīgu, lai būvētu barikādes pie stratēģiski svarīgākajiem objektiem un stātos pretī bruņotajam pārspēkam. Atceroties un godinot vēsturiskos notikumus, 20. janvārī Viļānos tika iesvētīta piemiņas zīme "1991. gada barikāžu piemiņai”. Lai gan vides objekts uzstādīts jau 2020. gada nogalē, saistībā ar pandēmijas ierobežojumiem, tas iesvētīts vien tagad. Aizlūdzot par brīvību un mūsu tēvzemi, pieminekli iesvētīja Viļānu Romas katoļu baznīcas priesteris Imants Medveckis.
“Šis piemineklis veltīts nevis barikādēm kā būvei vai betona un dzeloņstiepļu konstrukcijām, bet cilvēkiem, viņu drosmei un paveiktajam darbam,” uzrunājot klātesošos, uzsvēra Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs. “30, 50 vai pat 80 tūkstoši – dažādos avotos saukti Latvijas iedzīvotāji, kas tajās dienās bija Rīgā, bet vēl daudzskaitlīgāks cilvēku skaits palika mājās – tuvinieki, piederīgie un draugi, kas ar bažām gaidīja katru ziņu par notikumiem galvaspilsētā. Tāpēc barikādes, lai gan norisinājās Rīgā, ir visas latviešu tautas nevardarbīgās pretošanās kustība, kad par spīti bailēm, cilvēki stāvēja līdz galam, lai nosargātu atkalatdzimušās valsts brīvību.”
Saņemot Rēzeknes novada Pateicības rakstu par ieguldīto darbu, piemiņas zīmes autors Rinalds Slaviks pastāstīja par simboliem, kas ievīti piemiņas zīmē: “Viļānieši devās uz Zaķusalu, tāpēc apakšējais betona siluets ir kā stilizēts fragments no Zaķusalas kontūras. Nerūsējošā tērauda tornis ir Zaķusalas studija, ko aizstāvēja barikādieši, savukārt sarkanbaltsarkanie auseklīši un četrstūrīši piemiņas zīmes otrā pusē raisa atmiņas par brīvības ugunskuriem un Latvijas karogu.”
Piemineklis atklāts laukumā starp Viļānu vidusskolu un kultūras namu. Vieta nav izvēlēta nejauši, jo tieši šeit pirms 31 gada tēvzemes sargi pulcējās braucienam uz Rīgu. Kā atceras Viļānu vidusskolas direktors Pēteris Tretjuks, 1991. gada 13. janvārī, kad devušies mājās no manifestācijas Rīgā un radio dzirdējuši aicinājumu braukt uz barikādēm, viennozīmīgi nolēmuši piedalīties: “1991. gada janvāra dienās Viļānu vidusskola bija kā centrs, kā sava veida štābs, kas organizēja viļāniešu iesaisti barikādēs. Mūs visus vienoja kopīga ideja par neatkarīgu Latviju, ko bijām gatavi aizstāvēt, kaut pretī varējām likt vien savas kailās dzīvības.”
Piemiņas zīmes iesvētīšanas pasākumā notika arī jaunsargu kandidātu uzņemšana Jaunsardzes rindās Viļānu vidusskolas jaunsargu inspektora Ivara Kļaviņa vadībā. Savā un aizsardzības ministra vārdā ar iestāšanos lielākajā un patriotiskākajā jauniešu organizācijā Latvijā skolēnus sveica arī bijušais Latvijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Raimonds Graube: “Šī ir ļoti īpaša diena, kurā dot jaunsarga solījumu. Šeit sēdošajiem Zemessardzes veterāniem nevarētu būt lielāks prieks un lepnums kā redzēt jauno paaudzi – jaunsargus – tikpat apņēmīgus iestāties par savu zemi, kādi tolaik bija barikāžu dalībnieki.”
Tāpat svinīgā pasākuma laikā Zemessardzes 32. kājnieku bataljona komandieris majors Zigmārs Krišāns pasniedza Atzinības rakstus zemessargiem – 32. kājnieku bataljona veterāniem. Savukārt Viļānu apvienības pārvaldes vadītājs Ivars Ikaunieks par ieguldīto darbu un aktīvu līdzdarbošanos piemiņas zīmes uzstādīšanā pateicās Jekaterinai Ivanovai, Ilgai Morozovai, Jurim Tučam, Andrim Kravalim, Vasīlijam Arbidānam, Vasīlijam Soloveiko, Marijai Indānei un Margaritai Skangalei.
Piemiņas zīmes iesvētīšanas pasākumu epidemioloģiski drošā vidē organizēja Viļānu Novadpētniecības muzejs un Viļānu apvienības pārvalde, kas arī ir apņēmusies rūpēties par piemiņas zīmi kā par drosmes un uzdrīkstēšanās atgādinājumu nākamajām paaudzēm.
Vēl jāpiebilst, ka pateicībā par barikāžu dalībnieku lielo devumu Latvijas neatkarības atjaunošanā, Rēzeknes novada pašvaldība ik gadu izmaksā 50 EUR pabalstu novada teritorijā deklarētajiem 1991. gada barikāžu dalībniekiem. Lai saņemtu pabalstu, jāvēršas pie sociālā darbinieka pagasta pārvaldē vai novada pašvaldībā un jāuzraksta iesniegums brīvā formā, norādot barikāžu dalībnieka statusa apliecības datumu un numuru, savu kontaktinformāciju, kā arī konta numuru, uz kuru pārskaitīt pabalsta summu. Iesniegumu var arī nosūtīt pa pastu vai ievietot pastkastītē pie pagasta pārvaldes ārdurvīm.
Fotogalerija no piemiņas zīmes atklāšanas
Madara Bērtiņa,
Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste