Vizuāli-muzikālā notikumā „Stikla gaismas melodijas“ Lūznavas muižā būs baudāms jaunā instrumenta – stiklafona – skanējums
No 1. līdz 19. septembrim Lūznavas muižā izstādē „Stikla gaismas melodijas“ skatāmi darbnīcā „Stikls no Līvāniem“ tapušie Ingas Salmiņas kausēta stikla darbi un stikla, koka gaismas objekti sadarbībā ar koktēlnieku Jāni Ziemeli. Sestdien, 4. septembrī, plkst. 18.00, ieskandinot izstādi, aicinām uz vizuāli-muzikālu notikumu „Stikla gaismas melodijas“, kurā būs dzirdams jaunizveidotais stikla mūzikas instruments – stiklafons.
Vizuāli-muzikālajā notikumā, kam dots tāds pats nosaukums kā izstādei – „Stikla gaismas melodijas“, stiklafonu spēlēs mūziķis un mūzikas instrumentu meistars Aleksandrs Maijers, bet līdzās Aleksandram skanēs elektriskā ģitāra Annas Sērumas, kontrabass Annijas Davidčukas, klavieres un vijoli Alises Kļaviņas izpildījumā. „Stikla gaismas melodijas“ programmā izskanēs klasikā mūzika, kā arī Aleksandra Maijera improvizācijas, Annas Sērumas kompozīcijas un Alises Kļaviņas dziesmas ar dzejnieces Rutas Štelmaheres vārdiem.
Jaunais mūzikas instruments – stiklafons – pirmo skanēšanu piedzīvoja pērnajā gadā Līvānu kultūras centrā, pēc tam skanējis Jelgavas muzejā un Ziemeļblāzmas pilī Rīgā. Arī Lūznavā turpināsies eksperimenti ar stiklafona skanējumu dažādu žanru mūzikā – šoreiz tas skanēs gan kā solo instruments, gan saspēlē ar kontabasu, klavierēm, vijoli, kā arī elektrisko ģitāru. Ieejas maksa vizuāli-muzikālajā notikumā 4,00 €.
Izstādē „Stikla gaismas melodijas“ no 1. līdz 19. septembrim būs redzami stikla mākslinieces Ingas Salmiņas kausēta stikla darbi un izgaismoti stikla-koka gaismas objekti, kas tapuši sadarbībā ar koktēlnieku Jāni Ziemeli. Tāpat tajā būs skatāms gaismas objekts, kas, atsaucoties melodijai, maina gaismas intensitāti – šis objekts būs arī muzikālā notikumi dalībnieks.
Abi mākslinieki ir no Latgales. Jānis Ziemelis audzis un mācījies Preiļos, kokgriešanas pirmās iemaņas guvis no tēva jau pamatskolas laikā. Studējis Latvijas Mākslas akadēmijas funkcionālā dizaina nodaļā – gan bakalaura, gan maģistra darbi veidoti koka materiālā. Nozīmīga bijusi arī aptuveni desmit gadus ilgā sadarbība ar uzņēmumu “Latvijas Finieris” dizaina izstrādē. Tas arī bijis laiks, kad ieinteresēja bērza saplākšņa pielietošana ne tikai būvniecībā, bet arī dizainā. Pirmās saplākšņa gleznas tapušas 2003. gadā.
Savukārt Ingai Salmiņai bērnības zeme ir Daugavpils novada Nīcgalē, bet nu jau ilgāku laiku par savu pilsētu viņa sauc Līvānus. Pirmā mākslinieces aizraušanās ir gleznošana, iepriekš strādājusi arī ar tekstilu, bet pēdējos gados stikls kļuvis par otro lielo aizraušanos. „Ja dzīvo Līvānos, tad gandrīz pašsaprotami ir izvēlēties strādāt ar stiklu. Līvānos stikls nav vienkārši materiāls, tas pat nav tikai vēsture, stikls te vienkārši ir,” uzskata māksliniece. Stikla kausēšanas darbnīca „Stikls no Līvāniem” izveidota 2011. gadā, sadarbojoties ar Līvānu Stikla un amatniecības centru. Inga Salmiņa ar stiklu mācījusies strādāt pārsvarā Čehijā pie profesionālajiem čehu meistariem.
Muzikālo notikumu un izstādi „Stikla gaismas melodijas” Lūznavā rīko radošā apvienība „Perspektīva”, sadarbojoties ar Lūznavas muižu. Notikumu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonda Latgales kultūras programma ar Valsts kultūrkapitāla fonda, AS „Latvijas valsts meži” un Latgales reģiona attīstības aģentūras finansējumu, kā arī Rēzeknes novada pašvaldība.
Ieejas maksa vizuāli-muzikālajā notikumā 4,00 €, biļetes nopērkamas „Biļešu Paradīze” biļešu tirdzniecības sistēmā (kasēs un internet) un uz vietas Lūznavas muižā. Ieeja pasākumā, uzrādot derīgu Covid-19 sertifikātu (apliecina izslimošanas, vakcinācijas vai negatīva testa faktu).
Plašāka informācija:
Inga Žirgule
Lūznavas muižas kultūras projektu vadītāja