Ābolu laiks Gaigalavas pagasta „Sīļusalā”

15.10.2012

Uzņēmējdarbība

Laika ritējums atkal ļauj baudīt rudenīgās vēsmas, dzeltensārtās kļavu lapas un, protams, sulīgos pašmāju ābolus. Aromātiskie rudens augļi ienākušies arī Gaigalavas pagasta zemnieku saimniecības „Sīļusala” ābeļdārzā. Saimniecības īpašnieks Aivars Počs laipni uzaicina paciemoties. Iztaujājot par to, kā tad radās ideja nodarboties ar ābolu audzēšanu, Aivars, ar viņam raksturīgo vienkāršību, saka: „Man āboli ļoti garšo kopš bērnības.” Kad radās iespēja apsaimniekot savu zemi un saņemt Eiropas subsīdijas, tika pieņemts lēmums stādīt komerciālu ābeļdārzu. Prātā palicis meklējumu ceļš – kādas ābeles izvēlēties, kur pirkt stādus, kā pareizi stādīt, kā kopt, kā uzglabāt un kur realizēt ražu....?

Dziļākas zināšanas mērķtiecīgi tika gūtas, apmeklējot un noklausoties seminārus par augļkopības tēmām. 2000.gada rudenī, ņemot vērā tādu lietpratēju padomus kā Janīna Kursīte (Daugavpils novada Višķu pagasta z/s "Ziediņi" īpašniece) un Ēriks Kondrāts (Ludzas novada Nirzas pagasta z/s „Nirzas ezers” īpašnieks), tika iestādītas puspundurābelītes 2 ha platībā. Jau pirmā gada pieredze atklāja plašu darba loku ābeļu stādījumu kopšanā, jo parādījās ābeļu kraupis – izplatītākā un postošākā ābeļu slimība, kā rezultātā samazinās raža un tās kvalitāte, dažas ābelītes slikti pieauga vai vispār nepieauga, citām it kā šķirnes ābelītēm parādījās „ne šķirnes” pazīmes. Ar saimniecisku pieeju, risinot minētās problēmas un cenšoties mazināt ekonomiskos riskus, tika uzkrāta pieredze gan par ābeļdārza kopšanu, gan par slimību apkarošanu, gan par klimatam un augsnes kvalitātei atbilstošāku ābeļu šķirņu izvēli.

Pirmā raža, kaut arī neliela, tomēr tika sagaidīta jau otrajā gadā pēc ābeļdārza iestādīšanas, arī trešajā gadā ābeles deva augļus un sagādāja patiesu gandarījumu par ieguldīto darbu. Nu jau kaut ko varēja aizvest arī uz Rēzeknes centrāltirgu. Savukārt ceturtais gads, kā saka pats Aivars „bija tukšais”, ko vislielākajā mērā ietekmēja tā gada aukstā ziema un kailsals. 2005.gadā esošais ābeļdārzs tika paplašināts, papildus iestādot ābelītes 1.64 ha platībā, bet 2006.gadā vēl 1 ha platībā. Izmēģinātas ir ap 15 dažādām puspundurābeļu šķirnēm – Kovaļenskoje, Auksis, Antejs, Rubīns, Imruss, Zarja Alatau, Tellisāre, Sinap Orlovskij, Belorusskoje Maļinovoje un citi. Šobrīd saimniecībā visplašāk audzētās šķirnes ir Auksis, Antejs, Imruss un Sinap Orlovskij. Viena no lielākajām problēmām, ar ko saimniecība cīnās, ir parastās lauku peles nodarītie kaitējumu, jo tās apgrauž jauno ābelīšu stumbrus un saknītes, kā rezultātā ābelīte ilgstoši nīkuļo vai arī iet bojā un līdz ar to jānomaina ar jaunu stādu. Vēl būtiskas neērtības sagādā kritiskā stāvoklī esošais piebraucamais ceļš līdz ābeļdārzam.

Savukārt, runājot par materiāli tehnisko nodrošinājumu, saimnieks atzīst, ka nenovērtējams atbalsts ir Eiropas Savienības līdzfinansējums. Īstenojot vairākus projektus, kopš 2005.gada pakāpeniski ir sagādāts inventārs un tehnika augļu dārza kopšanai – traktors, zāles pļāvējs, miglotājs un citas iekārtas. Nomātās telpās ir ierīkota augļu glabātuve, taču tās platība ir pārāk maza saražotās ābolu ražas apjomu uzglabāšanai ilgstošākā laika periodā. Tāpēc šobrīd zemnieku saimniecība uzsākusi Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai līdzfinansētā projekta īstenošanu ar mērķi izveidot ietilpīgu augļu un dārzeņu glabātuvi īpašumā esošajās telpās, nodrošinot optimālus apstākļus izaudzētās ražas uzglabāšanai nepieciešamajā kvantitātē un kvalitātē, lai pircējiem piedāvātu ābolus ne tikai rudenī, bet arī ziemā un pavasarī.

Vērtējot šī gada ražu, saimniecības īpašnieks atzīst, ka tā padevusies laba. Īpašs prieks ar savu produkciju piedalīties programmā „Skolas auglis”. Šogad „Sīļusalas” āboli priecēs 1.– 6.klašu skolēnus, kuri mācās Gaigalavas, Rikavas, Dricānu, Strūžānu, Audriņu, Maltas, Viļānu, Dekšāru un Ludzas skolās. Augļi tiek realizēti arī Rēzeknes, Viļānu un Madonas tirgos, bet īpaši pieprasīti „Sīļusalas” āboli ir saimnieka dzimtajā Varakļānu pilsētiņā.

Priecājoties par zemnieku saimniecības „Sīļusala” krāšņo un bagātīgo ābeļdārzu, kā arī patiesi garšīgajiem āboliem, var vēlēties, lai Dievs palīdz saimniekam visos darbos un veiksme, lai vienmēr ir uzticams sabiedrotais.

Daina Butlere, SIA „Latvijas Lauku konsultāciju nu izglītības centrs” lauku attīstības konsultante

Click to listen highlighted text!