Aizritējusi ikgadējā Rēzeknes novada pedagogu konference
25. augustā, sagaidot jauno mācību gadu, Rēzeknes novada pašvaldībā notika ikgadējā mācību iestāžu vadītāju konference, kuras laikā skolu un pirmsskolas izglītības iestāžu vadītāji tika iepazīstināti ar 2016./2017. mācību gada aktualitātēm, izmaiņām likumdošanā, gaidāmo pedagogu atalgojuma modeli un jaunumiem no arodbiedrības.
Izglītības pārvaldes vadītāja statusā klātesošos pirmoreiz uzrunāja Guntars Skudra, kurš pārvaldi vada kopš maija. “Man trūkst vārdu, redzot to lielo ieguldījumu, ko jūs, pedagogi, sniedzat bērniem. Lai jums pietiek spēka, lai ir iespējas pilnveidoties, attīstīties un lai jūsu darbs nav nedz nasta, nedz slogs!”
Mācības Rēzeknes novada skolās šogad uzsāks aptuveni 2130 skolēni. Precīzs skolēnu skaits un līdz ar to arī valsts mērķdotācijas lielums būs zināms septembra pirmajās dienās, atbilstoši faktiskajam skolu piepildījumam.
Rēzeknes novadā 1. septembrī durvis vērs sešas vidusskolas, 11 pamatskolas (tostarp četras struktūrvienības), kā arī 18 pirmsskolas izglītības iestādes un trīs speciālās skolas. Lai gan Zinību diena ir svētki, tomēr šogad tie izskanēs uz nedaudz skumjākas nots, jo divās novada skolās – Zarečnajas pamatskolā Griškānu pagastā un Kalnezeru katoļu pamatskolā Lendžu pagastā šoruden 1. septembra zvans diemžēl vairs neskanēs. Tas bijis grūts lēmums, taču nelielais skolēnu skaits un finansējuma trūkums licis izšķirties par šādu soli. Kā pastāstīja Izglītības pārvaldes vadītājs, jau pagājušā mācību gada beigās norisinājās vairākas tikšanās ar pedagogiem un vecākiem, runājot par bērnu turpmākajām skolas gaitām, kā arī skolēnu pārvadājumiem. “Kā prognozējām, daļa Zarečnajas un Kalnezeru katoļu pamatskolas audzēkņu turpina skoloties tuvākajās novada izglītības iestādēs, daļa blakus novados, daļa Rēzeknes pilsētā, kas ir loģiski, ja vecāki strādā pilsētā.” Savukārt skolu ēkās paredzēts iekārtot centrus biedrībām, jauniešiem, radošajām darbnīcām, un dažādiem pulciņiem, lai skolēniem, atgriežoties no skolas, būtu iespēja darboties: “Lai tās būtu kā dzīvīgas, izglītojošas oāzes,” teic Guntars Skudra.
Līdzīgi kā iepriekš, arī šajā mācību gadā pašvaldība ir saglabājusi atbalstu B kategorijas autovadītāja apliecības ieguvei tiem skolēniem, kas ir sasnieguši 18 gadu vecumu. Sadarbībā ar Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju turpināsies tehniskās jaunrades nodarbības, kam ir liels pieprasījums gan no skolēnu, gan pedagogu puses. Tāpat turpināsies peldētapmācība otro klašu audzēkņiem, kā arī dažāda veida sociālais atbalsts trūcīgo ģimeņu bērniem.
“Izglītības iestādēm ar savu attieksmi un darbiem ir jālauž stereotipi, ka ģimenes skolu izvēlas, vadoties tikai pēc sociālajiem labumiem, pabalstiem un brīvpusdienām,” uzsvēra Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs. “Cīņā par skolēniem uzsvars būtu jāliek uz saturu. Katrai skolai ir jādomā, kādas papildus aktivitātes piedāvāt un ieviest skolā, lai bērni nepabrauc garām šai skolai.” Šajā ziņā īpaši liela atbildība ir četrām novada vidusskolām, kuras kā attīstības centri saņēmušas investīcijas infrastruktūras sakārtošanai: “Mēs ceram, ka šīs skolas būs kā atbalsta centri pārējām mazajām skolām, kas ir apkārt. Tāpat ceram, ka jau šajā mācību gadā lielajās vidusskolās attīstīsies uzņēmējdarbības atbalsta centri – vietas, kur skolēni nevis pēc 12. klases, bet jau pēc 6. vai 7. klases var atnākt, konsultēties, iesaistīties un saprast, ko viņi grib sasniegt un par ko vēlas kļūt.”
Konferences dalībniekus uzrunāja arī Nautrēnu vidusskolas direktore un Izglītības, kultūras un sporta jautājumu pastāvīgās komitejas vadītāja Anita Ludborža: “Ir teiciens: “Nedod, Dievs, dzīvot reformu laikā”. Mēs, pedagogi, esam pārdzīvojuši neskaitāmas reformas. Laikam nav otras tādas profesijas, kur reformas notiek nepārtraukti, visas dzīves garumā. Kur mums ņemt spēku, ja visu laiku ir reformas, un ir jādzīvo kā uz pulvermucas? Man pašai spēku dod manas dzimtās saknes un latgaliskais visapkārt. Aicinu arī jūs atrast lietu, kas dod spēku un iedvesmo!” Anita Ludborža novēlēja katram pedagogam iekurināt savu sirds gunskuriņu un degt tā, lai šī izdegšana nebūtu veltīga: “Lai jūsu sirds liesmas siltumā var sildīties jūsu ģimene, kolēģi un skolēni. Lai veiksmīgs mācību gads!”
Madara Bērtiņa,
Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste