Atjaunots krucifikss Franča Trasuna muzejā “Kolnasāta”

Sakstagals lepojas ar Latgales pirmās atmodas redzamāko pārstāvi Franci Trasunu, kura dzimtajās mājās Sakstagalā jau vairākus gadu desmitus sekmīgi darbojas  F. Trasuna muzejs “Kolnasāta”. Francis Trasuns nāca no katoļticīgas ģimenes, kas ietekmēja viņa profesionālo izvēli un pasaules redzējumu. Pirms vairāk nekā simts gadiem Latgalē reliģijai bija liela nozīme – bez dažādiem reliģiskiem rituāliem nebija iedomājama cilvēku ikdiena. Latgalē valdošā reliģija bija katolicisms, kas savas saknes te bija laidis jau pirms vairākiem gadu simtiem.

Katoliskās Latgales fenomens ir krucifiksi, kas parasti bija uzstādīti krustcelēs un kalpoja par savdabīgām brīvdabas baznīcām, kur reliģiskās ceremonijas parasti notika bez priestera klatbūtnes. Arī F. Trasuna muzeja “Kolnasāta” ābeļdārzā ir krucifikss, ar kura atklāšanu 1991. gadā aizsākās garīdznieka, politiķa, kultūras un sabiedriskā darbinieka F. Trasuna piemiņas atjaunošana Latgalē. Krucifiksu darinājis koktēlnieks Antons Rancāns. Ar aizlūgumu pie krucifiksa parasti sākas visi lielākie pasākumi muzejā. Maijā pie krucifiksa katru dienu pulcējas vietējie ticīgie, lai veltītu lūgšanas Jaunavai Marijai.  Taču šogad ticīgos pārsteidza nepatīkams notikums – maija sākumā no krucifiksa bija pazudis Jēzus Kristus tēls. Visi meklējumi sadarbībā ar Valsts policiju bija neveiksmīgi.

Pateicoties Sakstagala pagasta pārvaldes finansiālajam atbalstam, rudenī F. Trasuna muzeja “Kolnasāta” ābeļdārzā esošajā krucifiksā no jauna tika uzstādīts koktēlnieka Antona Rancāna veidotais Jēzus Kristus tēls, kuru sv.Katrīnas dienā, 25. novembrī, klātesot muzeja darbiniekiem un Sakstagala pagasta pārvaldes vadītājai Tamārai Tutinai, iesvētīja Ciskādu Sv. Jāņa Kristītāja baznīcas priesteris Imants Petrovskis. 

Ejot līdzi laikam, ir uzstādīta videonovērošana ne tikai muzeja ēkām, bet arī krucifiksam.

 

Inta Deksne, Franča Trasuna muzeja “Kolnasāta”, direktores p.i.

Foto: Inta Deksne

 

Click to listen highlighted text!