Bibliotēkzinātniekam Ādolfam Sprūdžam – 100

22.09.2022

Kultūra

Cilvēks. Darbs. Mūžs. Tie katrs atsevišķi ir tikai vārdi, bet saliekot tos kopā rodas vēstījums par konkrētu cilvēku, viņa paveikto, piedzīvoto, aizvadīto mūžu. Līdz 19. oktobrim Franča Trasuna muzejā "Kolnasāta" skatāma izstāde par novadnieku, izcilo bibliotēkzinātnieku Ādolfu Sprūdžu.  

Septembris ir ne tikai rudens vēstnesis, bet arī bibliotēkzinātnieka, tiesību pārzinātāja Ādolfa Sprūdža dzimšanas mēnesis – pirms 100 gadiem - 1922. gada 19. septembrī Sprūdžu ģimenē Sakstagalā pasaulē nāca zēns, kuram vecāki izvēlējās Ādolfa vārdu. Laikam ejot, zēns paaugās un sāka apmeklēt Rēzeknes komercskolu, vēlāk mācījās Rīgas Tehniskajā vidusskolā. Uzsāka studijas Latvijas Universitātē tieslietās.  Taču, tad sekoja Latvijas brīvības zaudēšana un II pasaules karš, kas ietekmēja arī jaunā Ādolfa Sprūdža tālāko dzīvi.

1944. gadā Ādolfs Sprūdžs, tāpat kā daudz citi, devās bēgļu gaitās – sākumā uz Vāciju, kur studēja Tībengenas universitātē, pēc dažiem gadiem devās uz Angliju, tad Beļģiju, kur pabeidza Luvēnas universitāti. 1951. gadā nodibināja ģimeni ar varakļānieti Janīnu Strodi un 1955. gadā jaunā ģimene pārcēlās uz ASV, par savu dzīves vietu izvēloties Čikāgu, kur aizvadīja visu mūžu.

Ādolfs Sprūdžs bija bibliotēkzinātnieks. Savas profesionālās darbības laikā sarakstījis 110 zinātniskus rakstus, 24 monogrāfijas, 6 bibliogrāfijas, 60 grāmatu recenzijas, 20 rakstus zinātniskajā periodikā. Savos darbos pievērsās starptautiskajām attiecībām, vēsturisko notikumu mijiedarbībai, Baltijas okupācijas jautājumam. Pārvaldīja četras valodas. Ā. Sprūdžs analizēja arī trimdas dzīvi, problēmas, politiku, pētīja kā svešumā saglabāt latvietību. Jāsecina, ka latvietību Ādolfam Sprūdžam savā ģimenē saglabāt ir izdevies. Kopā ar sievu Janīnu ir uzaudzinājis četrus bērnus, kuriem ir iemācīta ne vien latviešu valoda, bet arī latviskā dzīvesziņa, tradīcijas.

Atmiņās par Ādolfa Sprūdža dzīvi un veikumu dalījās viņa dēls Uģis Sprūdžs, kurš mēroja ceļu pāri okeānam,  lai tēva dzimtajā Sakstagalā piedalītos izstādes “Bibliotēkzinātniekam Ādolfam Sprūdžam - 100” atklāšanā.

Izstāde ir galaprodukts sadarbībai starp Franča Trasuna muzeju “Kolnasāta” un Latvijas Nacionālo bibliotēku – esam abpusēji deponējuši materiālus – muzejs savus materiālus ir iedevis bibliotēkai un otrādi.  20. septembrī tika atklāta izstāde “Nepazust starp kontinentiem. Sprūdžu dzimta” Latvijas Nacionālajā bibliotēkā Rīgā, bet 24. septembrī F. Trasuna muzejā “Kolnasāta” Sakstagalā izstāde “Bibliotēkzinātniekam Ādolfam Sprūdžam - 100”, klāt esot Sprūdžu dzimtas pārstāvim Uģim Sprūdžam, Latvijas Nacionālās bibliotēkas pārstāvjiem, interesentiem.

Savukārt, folkloras kopa “Kolnasāta” (vad. Madara Broliša) dziedāja Ādolfa Sprūdža mīļākas dziesmas. Tā sirsnīgā gaisotnē tika aizvadīta sestdienas pēcpusdiena.

Izstāde muzejā skatāma līdz šī gada 19. oktobrim.

 

Inta Deksne, Franča Trasuna muzeja “Kolnasāta” krājuma glabātāja 

Foto: Inta Deksne

 

 

 

Click to listen highlighted text!