Darbnīcā “Pīterkolns” izkurināts pirmais māla ceplis

06.07.2023

Kultūra

2020. gadā sācies "Pīterkolns" stāsts, kad Covid ietekmē Dace un Imants Losāni atgriezušies Rēzeknes novadā. Saskarsme ar mālu Dacei bijusi jau senāk, bet neatgriezenisku saiti ar mālu izveidojusi Evija Vasilevska. 29. jūnijā Ozolaines pagasta Pīterkolnā, kalna nogāzē iekurināts un 30. jūnijā izņemts jaunais māla ceplis.

Pīterkolns – Daces un Imanta māju un darbnīcas vieta – ieskauta pauguriem un priedēm. Tā ir gleznaina vieta, kur tiek radīti māla mākslasdarbi, kas vienlaikus izmantojami kā saimniecības trauki un piederumi. Imanta vecvectēvs bijis Pēteris, Daces vectēvs bijis Pēteris un arī vietas nosaukums ir Pīterkolns. Likumsakarīgi Pēterdiena jeb Pērkona diena izvēlēta par jaunā cepļa kurināšanas svētku dienu. Jaunai ceplis – “Pērkons” – iesvētījis un sasveicinājies ar jauno mājvietu. Šī gada jūnijs izceļas ar karstu laiku, bet 29. – 30. jūnijā nolijis un dārdējis pērkons.

Māla ceplis ir vietējo mālnieku kopdarbs. Tas būvēts Pīterkolnā, bet tā izbūvēšanā, dedzināšanā un apslāpēšanā roku pielikuši vietējie vecmeistari – nav vienas formulas kā uzbūvēt māla cepli, tās ir zināšanas no paaudzes paaudzē, no pieredzes, kļūdām un panākumiem. Cepli “Pērkonu” Losānu ģimene būvēja kopā ar “Cukrasātas” keramiķi Staņislavu Viļumu. Ceplā būvēšanā ir svarīgi, lai būtu labi pamati, lai ķieģeļi likti, veidojot attiecīgu augstumu un platumu, lai ir spraugas, caur kurām elpo uguns.

Vienā ceplī parasti tiek kurināti vairāku mālnieku darbi. “Pērkona” pirmajā kurināšanā adarbus apdedzinājuši Rēzeknes novada mālnieki– Dace Losāne (Pīterkolns), Staņislavs Viļums un Viola Anna Bīriņa (Cukrasāta), Aleksandrs Visockis, Malny Wylky, Juris Krompāns, Tatjana un Viktors Pankov, Anatolijs Vituškins, Mihails Sabanskis, Evija Vasilevska, Evija Maļkeviča Grundele, Jānis Maļkevičs un citi jaunie mākslinieki - Elizabete Vasilevska, Alla Silova , Sarmīte Stapule un Juris Papinovs (Pīterkolns). Māla ceplis tiek kurināts 12 stundas, pastāvīgi paaugstinot iekšējo temperatūru. Māls var uzkarst līdz vairākiem simtiem grādu. Malkai ir nozīme – ceplī tiek likta priežu vai ozolkoka malka – tai ir lielāks blīvums, ar kuru sasniegt un uzturēt augstāku temperatūru. Pēc māla izņemšanas no cepļa, tas jāieeļļo, lai traukos iepildītie šķidrumi nespiežas cauri trauka sienām. Eļļošanā ar augu eļļas un bišu vaska maisījumu roku varēja pielikt ikviens klātesošais.

Arī nākotnē Pēterdiena varētu būt Pīterkolna svētku diena un Pērkona cepļa kurināšanas diena. Vēl daudz darba jāiegulda malkas sagatavošanā, cepļa vietas labiekārtošanā un plānotā jumta izbūvēšana.

Liāna Runča, Rēzeknes novada pašvaldības uzņēmējdarbības attīstības speciāliste

Click to listen highlighted text!