Francim Trasunam – 160
“Mana karstākā vēlēšanās bija pacelt Latgales zemnieku garīgi un materiāli, radīt Latgalei vajadzīgos inteliģentos spēkus un apvienot latviešu tautu vienā organismā, nenoārdot tās īpatnību, un iekarot tautai brīvību” /F. Trasuns/
Pirms 160 gadiem Sakstagala pagasta Kolnasātā zemnieku Ievas un Stanislava Trasunu ģimenē piedzima sestais dēls, kuram vecāki deva Franča vārdu. Savukārt, Laimes māte Francim bija likusi šūpulī spilgtu likteni un varenus darbus.
Jau mācību laikā Francis bija sapratis, ka viņš vēlas strādāt tautas labā, tāpēc pēc Jelgavas reālskolas pabeigšanas mācības tika turpinātas Pēterpils garīgajā akadēmijā, kur studiju laikā iesaistījās sabiedriskajā dzīvē.
Pēc studijām, ar teoloģijas maģistra grādu kabatā, F. Trasuns strādā par katoļu priesteri un skolu kapelānu. 20. gadsimta sākumā izdod “Daugavas Katoļu kalendāru”, publicējas tā laika preses izdevumos, sadarbojas ar Rīgas Latviešu biedrību, kopā ar Nikodemu Rancānu un Franci Ķempu u.c. nodibina Pēterpils Latviešu Muzikālo biedrību, ar kuras palīdzību modināja savu tautiešu nacionālo pašapziņu, kopā ar domubiedriem panāca Latgalei drukas aizlieguma atcelšanu un 1917. gadā noorganizēja Latgales kongresu Rēzeknē, kurā tika pieņemts vēsturiskais lēmums par Latgales atdalīšanos no Vitebskas guberņas un kopīga ceļa veidošanu ar Vidzemi un Kurzemi. Piedalījās Latviešu Pagaidu Nacionālās padomes sēdē (17.01.1918.), kurā runā par neatkarīgas Latvijas izveidi.
Francis Trasuns bija Tautas Padomes, Satversmes sapulces, I un II Saeimas deputāts. Visas savas darbības laikā strādāja tautas labā.
Francis Trasuns ir atstājis arī literāro mantojumu – drāmu, stāstus, dzeju, fabulas.
15. septembrī F. Trasuna muzejā “Kolnasāta” ar dziesmuspēli “Trasuns. Fabulas.” notika Franča Trasuna 160. jubilejas svinības, kuras norisinājās sadarbībā ar Latgales vēstniecību GORS un Rēzeknes novada pašvaldību. Uzvedumā piedalījās: Francis Trasuns – Aldis Leidums, solisti un komponisti – Ieva Parša, Orests Silabriedis, Platons Buravickis; komponiste, soliste un flautiste Sniedze Prauliņa; komponists un sitaminstrumentālists Ernests Mediņš; soliste Sniedze Kaņepe; Latgales mūzikas un mākslas vidusskolas jauktā kora grupa; uzveduma kamerorķestris – diriģents Jānis Stafeckis. Vizuāli uzvedumu papildināja fotogrāfes Ivetas Gabaliņas darbi. Uzveduma scenogrāfe Ināra Apele, režisore Inese Mičule.
Muzeja izstāžu zāli pieskandināja izdziedātas Trasuna fabulas, kuras savu aktualitāti nav zaudējušas arī mūsdienās. Pasākumā laikā gaisā virmoja Franča Trasuna domu un vārdu spēks, kuru klausīties bija ieradušies cilvēki no malu malām un Trasunu dzimtas pārstāvji.
Inta Deksne
F. Trasuna muzeja “Kolnasāta” vadītāja
Foto: Diāna Stepiņa