Kultūrvēsturiska pastaiga Dricānu pagastā no Manteifeļa līdz Locim

19.06.2023

Kultūra

Saulainā 15. jūnija rītā Rēzeknes novada un Rēzeknes valstspilsētas  bibliotēku darbinieki kuplā pulkā devās izbraukuma seminārā uz Rēzeknes novada Dricānu pagastu. Kāpēc šogad izvēlējāmies tieši šo vietu?

Jau vairākus gadus pēc kārtas, reizi gadā, bibliotēku darbiniekiem tiek piedāvāta iespēja doties izbraukumā, lai apmeklētu kādu no novada publiskajām bibliotēkām pieredzes apmaiņai un reizē iepazītu tās vietas kultūrvēsturiskos objektus.

Šogad semināra tēma tika pakārtota cikla “Latviešu grāmatai 500” 2023. gada tematiskajam virzienam “Tekstu izplatība senāk un tagad”, pievēršot lielāku uzmanību izdevēju darbībai.

Un tā kā, divu ievērojamu personību – latgaliešu grāmatu izdevēju Vladislava Loča un Gustava Manteifeļa vārdi ir saistīti ar Dricānu pagastu, tad arī izvēlējāmies šo maršrutu.

Dienas sākumā apmeklējām Dricānu pagasta bibliotēku, kur mūs sagaidīja viesmīlīgas kolēģes. Bibliotēkas vadītāja Ineta Veļičko pastāstīja par bibliotēku kā nozīmīgu resursu un atbalstu vietējās kopienas izaugsmei, nodemonstrējot prezentācijā norišu fotogrāfijas, kas apliecina aktīvu vietējās kopienas dažāda vecuma un interešu  grupu iesaisti.

Rēzeknes Centrālās bibliotēkas vecākā bibliogrāfe Ilona Girucka prezentācijā “Latgaliešu grāmatniecības attīstības veicinātāji Gustavs Manteifelis un Vladislavs Locis” klātesošos iepazīstināja ar Gustava Manteifeļa un Vladislava Loča svarīgākajiem dzīves posmiem, darbību un devumu latgaliešu grāmatniecības attīstībā.

Semināra turpinājumā devāmies kultūrvēsturiskā pastaigā apskatīt Dricānu svēto apustuļu  Simeona un Jūdas Romas katoļu baznīcu un Gustava Manteifeļa atdusas vietu baznīcas dārzā.

Tālāk apskates maršruts veda uz vietām, kas ir saistītas ar grāmatizdevēja Vladislava Loča vārdu: Pilcenes kapsētu – V. Loča atdusas vietu un Pilcenes Svētā Antona Romas katoļu baznīcu,  vienu no senākajām koka guļbūvju celtnēm.

Ar raitu, aizraujošu stāstījumu par personālijām, vietām  un to laiku notikumiem pastaigu vadīja Dricānu vidusskolas vēstures skolotāja Silvija Laizāne.

Semināra noslēgums notika lauku sētā ‘Leiceiši”, kur radoša un uzņēmīga jauna latviešu ģimene veido savu dzīvi saskaņā ar sevi un dabu.

Pateicamies semināra organizatoriem, brīvprātīgajiem palīgiem un atbalstītājiem par saturīgu, izzinošu, piepildītu un emocijām bagātu dienu Dricānos!

Sagatavoja: Valentīna Viša, Rēzeknes novada bibliotēku darba speciāliste

Foto: V. Viša, I. Orlova

Click to listen highlighted text!