Nedaudz vairāk kā puse pārbaudīto pagrabu un pagrabstāvu atbilst vai daļēji atbilst patvertnes vajadzībām
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (turpmāk – VUGD) amatpersonas turpina valsts un pašvaldību ēku pagrabu un pagrabstāvu apsekošanu, lai novērtētu to atbilstību patvertņu vajadzībām. Līdz augusta vidum, pārbaudot 1911 objektus, secināts, ka pilnībā patvertnes vajadzībām atbilst 259 jeb 13,5% objekti un daļēji atbilst 818 jeb 42,8%. Šajos objektos var ietilpt 373 tūkstoši cilvēku. Tā kā valsts un pašvaldību pagrabu un pagrabstāvu apsekošanu VUGD amatpersonas veic papildus saviem tiešajiem dienesta pienākumiem, tad plānots, ka apmēram 4500 apzināto objektu apsekošana noslēgsies novembra sākumā.
Šobrīd uzsākts arī darbs pie pirmo patvertņu zīmju izvietošanas uz ēkām, kuras daļēji vai pilnībā atbilst patvertnēm izvirzītajam prasībām.
“Sadarbībā ar valsts iestādēm un pašvaldībām turpinās darbs pie iespējamo patvēruma vietu pārbaudes un šobrīd esam gatavi uzsākt arī nākamo posmu – iezīmēt patvēruma vietas pilsētvidē, lai ikviens sev tuvākā apkārtnē varētu apzināt, kur viņam pieejama vieta patvērumam katastrofu un militāra apdraudējuma gadījumā. Bet vēlos uzsvērt, ka patvertnes ikdienā visbiežāk nebūs pieejamas apskatei. Patvertnes īpašnieka uzdevums ir to padarīt publisku tikai apdraudējuma laikā. Ja šobrīd durvis ēkā, kurā ir uzstādīta patvertnes zīme, ir ciet, nevajag satraukties, jo tās tiks atvērtas brīdī, kad būs paziņots par nepieciešamību ikvienam meklēt tuvāko patvēruma vietu. Tāpat aicinu iedzīvotājus nesatraukties, ja tuvākajā apkārtnē pie ēkām neredz izvietotas patvertņu zīmes. Šis darbs ir tikai sācies un plānojam, ka vizuāli dabā vairāk patvēruma vietas būs iezīmētas nākamā gada sākumā,” uzsver VUGD priekšnieka vietnieks Ivars Nakurts.
Attēls: Patvertnes zīme
Zīmes uzstādīs pie tām ēkām, kuru pagrabi un pagrabstāvi VUGD apsekošanas rezultātā ir novērtēti kā pilnībā vai daļēji atbilstoši patvertņu vajadzībām un būs publiski pieejami apdraudējuma laikā. Šīs vietas nebūs publiski pieejamas ikdienā, ja vien to neparedz ēkas un konkrēto telpu uzdevumi, piemēram, izglītības iestādes pagrabstāvs ikdienā būs pieejams tikai izglītības iestādes darbiniekiem un skolēniem, bet nevis apmeklētājiem no malas.
Lai patvertnei derīgās ēkas nodrošinātu ar atbilstošu zīmi, notiek iepirkuma procedūra un plānots, ka tā noslēgsies šī gada beigās. Neliels skaitu zīmju, kuras tika iegādātas vienkāršots procedūras rezultātā vasaras sākumā, jau ir nodotas pašvaldībām ar aicinājumu tās tuvākajā laikā izvietot uz ēkām, kuras atbilst daļēji vai pilnībā atbilst patvertņu prasībām.
VUGD ir izstrādājis instrukciju patvertnes zīmes izvietošanai un tās vizuālo noformējumu, kas nodrošinās vienotu pieeju patvertņu apzīmēšanai. Instrukcija pieejama VUGD tīmekļa vietnē, Civilās aizsardzības sadaļā: https://www.vugd.gov.lv/lv/civila-aizsardziba.
Lai veicinātu iedzīvotāju informētību par to atrašanās vietas tuvumā esošajām patvertnēm, VUGD kopā ar Iekšlietu ministrijas Informācijas centru šobrīd strādā pie tā, lai lietotnes “112 Latvija” sniegtās iespējas papildinātu arī ar informāciju par tuvāko atrašanās vietu un ieteikumiem.
Plašākai informācijai: VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļa, prese@vugd.gov.lv.