Noslēdzies Rēzeknes novada Radošo darbu projektu konkurss 2024

14.05.2024

Kultūra

Šī gada 2. aprīlī tika izsludināts ikgadējais Rēzeknes novada pašvaldības “Radošo dabu konkurss 2024”. Konkursa virsmērķis ir veicināt kultūras, un mākslas jaunradi, kas ir pieejama, daudzveidīga un inovatīva, veicināt līdzsvarotu kultūras un mākslas vērtību nozīmību un kultūras mantojuma saglabāšanu saskaņā ar valsts kultūrpolitikas vadlīnijām, kā arī veicināt iedzīvotāju radošumu un līdzdalību Latvijas un Rēzeknes novada kultūrtelpas veidošanā.

Šogad konkursam tika saņemti 10 pieteikumi, no kuriem īpaši izveidota žūrijas komisija nolēma atbalstīt 6 projektus ar kopējo līdzfinansējuma apjomu 5000 EUR.

Atbalstītie projekti:

Etnogrāfiskā ansambļa “Rikava” 70 gadu jubilejas pasākuma vizuālā dokumentēšana
(Dricānu apvienības pārvalde)

EA “Rikava” misija ir latgaliskās identitātes saglabāšana, etnogrāfiskā mantojuma pārmantošana un tālāknodošana, tā popularizēšana sava pagasta, novada un valsts mērogā. EA iestudē unikālus etnogrāfiskus uzvedumus, tajos parādot senās sadzīves, godu, darba un gadskārtu tradīcijas. 70. jubilejas pasākuma vizuālās dokumentēšanas nepieciešamība ir saglabāt liecības par lokālo - Rikavas apkārtnē - savākto un saglabāto latgalisko kultūras mantojumu, kā arī katru kolektīva nozīmīgo gadskārtu nākamajām paaudzēm.

Izstāde “Mogonu kolns – nu saulis da saulis”
(Dricānu apvienības pārvalde)

Rikavas Folkloras materiālu krātuvē, no seno priekšmetu un darbarīku kolekcijas, tiks izveidota ekspozīcija par zemnieka sētas dienas un gadskārtu darbu ritējumu - no saules līdz saulei, kad bezgalīgais ritums atkal sākas no gala. Krātuves priekšmetu klāstu galvenokārt veido Rikavas pagasta Kalvu sādžas "Magoņkalna" māju saimnieka Antona Plota dāvinātie priekšmeti. Ekspozīciju papildinās 25 lielformāta fotogrāfiju izstāde, kas atspoguļo

zemnieka ikdienu un darbus "Magoņkalnā".Fotogrāfijas papildinās ekspozīcijas senos priekšmetus, kopā veidojot stāstu par zemnieku sētu, dzīvi, darbiem un ikdienu.

”Viņi kalpoja Dricāniem” – II
(Dricānu apvienības pārvalde)

Realizējot “Radošo darbu konkursa 2023” atbalstīto projektu “Viņi kalpoja Dricāniem”, tika apkopoti materiāli par Dricānu draudzē kalpojušiem priesteriem. Lai papildinātu jau sagatavotos izstādes materiālus un padarītu interesantāku arī pašu izstādi, ir paredzēts sagatavot audiovizuālu materiālu par Dricānu draudzē kalpojušiem priesteriem –15 video, kuros latgaliešu valodā kodolīgi tiks izstāstīts par Dricānu prāvestiem un viņu dzīves interesantākajiem faktiem, kā arī viņu devumu Dricānu pagasta sabiedrībai. Tiks radīts paliekoša liecība - video materiāls latgaliešu valodā ar subtitriem latviešu valodā, par Dricānu kultūrvēsturisko mantojumu, ko interesenti varēs noskatīties gan interneta vietnēs, gan arī apmeklējot  izstādes ekspozīciju “Viņi kalpoja Dricānos”, Dricānu draudzes mājā klātienē.

Izstāde “Baba, kuru  digitālie mazuļi vairs nepiedzīvos”
(Amanda Anusāne)

Baba ir Latgales fenomens, kura ada zeķes, marinē konservus ziemai, slauc govis un uz piena galda nodod pienu, ravē dārzu, cep speķa pīrāgus un dara citas lietas, ko babas parasti dara. Taču tādas babas atcerēsies tikai tie, kuri dzimuši līdz 2000. gadiem, jaunā alfa paaudze jeb digitālie mazuļi tādu babu vairāk nekad nepiedzīvos. Apvienojot klasisko un laikmetīgo mākslu, izstādē “Baba, kuru  digitālie mazuļi vairs nepiedzīvos” tiks attēlota Valentīnas Priževoites dzīve 75 gadu vecumā Latgales laukos. Izstādē tiks izstādītas fotogrāfijas no Valentīnas personīgā arhīva un Amandas Anusānes gan iepriekš dokumentētās, gan speciāli izstādei fotografētās bildes. Bilžu apstrādē tiks izmantoti mākslīgā intelekta rīki, lai attēlotu nākotnes vecmammu paaudzi. Izstādes ekspozīcija tiks veidota no fotogrāfijām, video, audio, dažādiem Valentīnas sadzīves priekšmetiem un tekstiem latgaliski, lai izstādes apmeklētājs pēc iespējas izteiktāk sajūt to, kāda ir šo “babu” dzīve un apzinās, ka tā ir pēdējā paaudze, kuru tādu atcerēsimies.

Latgales iedvesmas kartītes “Brīnumu dāzs/Breinumu duorzs”
(Biedrība “LgSC”)

Laikmetīga dizaina un saturiski kvalitatīvu kartīšu komplekta izdošana, kurās apvienota fotogrāfija ar literāru tekstu, kas vizuāli un tekstuāli akcentē un Latgales autentisko savdabību un vērtības, kas raksturīgas un tiek “piedēvētas” Latgalei.

Kartītes ir starpdisciplinārs, mūsdienīgs autordarbs, kas sevī ietver gan fotomākslu, gan literāro darbību, fiksējot un sapludinot gan dažādas radošās nozares, gan mūsdienu un “izzūdošās” Latgales kultūrtūrvidei un sadzīvei raksturīgās iezīmes, gan latviešu un latgaliešu rakstu valodas plūdumu.

Kartītes “Atpazīsti Rēzeknes novadu gleznās”
(Maltas apvienības pārvalde)

Atklātņu komplekts, kas būs viens no Maltas vēstures muzeja šīs vasaras ekspedīcijas ,,Pa Jura Gaigala gleznu pēdām" gala rezultātiem. Ekspedīcijas laikā plānots apmeklēt vietas Rēzeknes novadā, kuras attēlotas arī mākslinieka Jura Gaigala gleznās.

Kartīšu komplekts sastāvēs no 20 atklātnēm, kuras  vienā pusē būs gleznas attēls, otrā 3 sadaļas: informācija (vēsturiska, ģeogrāfiska) par objektu; teikas, nostāsti vai cita saistoša informācija par vietu, kas aplūkojama konkrētajā gleznā; kā arī paša autora saistība ar šo vietu.

Novēlam izdošanos!

Sagatavoja
Kultūras un tūrisma pāvaldes vadītāja
Daiga Miščenko

Click to listen highlighted text!