Projekta “Skaidrā prātā” aktualitātes Kaunatas vidusskolā

05.06.2024

Izglītība

Kaunatas vidusskolas jauniešu projekta “Skaidrā prātā” koncepcija paredz atvērt pēc iespējas vairāk alternatīvu jauniešiem sevis pilnveidošanas procesā, lai mazinātu smēķēšanas un veipošanas risku.

Turpinot metodes ”Kontaktpersona” izstrādi, jaunieši padziļināja izpratni par lomām sabiedrībā ar ESI treneri Lauru Mičuli-Šusti. Tikšanās ar Latvijas vieglatlēti un 2017. gada Eiropas čempioni sprintā Guntu Vaičuli rosināja jauniešus domāt, cik daudz gatavi viņi ieguldīt sava mērķa sasniegšanā, un kā nepazaudēt sevi, kad mērķis ir sasniegts. Jēkabs Rēdlihs, latviešu hokejists, nodarbībā jauniešiem ne tikai atklāja hokeja taktikas līdzību ar dzīves uztveri, bet arī mudināja neatkāpties grūtību priekšā un,galvenais,ieklausīties iekšējā kompasā, lai varētu pilnvērtīgi izmantot savu potenciālu. Pēc sarunām jaunieši, protams, varēja gan nofotografēties ar ciemiņiem, gan iegūt kārotos autogrāfus.

“Erasmus+” projekta ”Skaidrā prātā” ietvaros Kaunatas vidusskolas jaunieši viesojās Aglonas vidusskolā un Ezernieku pamatskolā, lai pārrunātu ar vienaudžiem par smēķēšanas un veipošanas kaitīgo ietekmi, par iemesliem, kas liek izvēlēties šo kaitīgo ieradumu. Noslēgumā tika ierakstīts podkāsts, jo projekta galarezultāts – metode “Kontaktpersona” – paredz ciešu savstarpēju sadarbību, daloties gan rūgtas pieredzes, gan veiksmes stāstos par veipu lietošanas sekām.

Mūsdienās ir daudz pieejamu avotu par atkarībām, smēķēšanu un veipošanu, bet tie bieži paslīd garām auditorijai, kam paredzēti – pusaudžiem un jauniešiem. Divu dienu pasākums “Veips vai brīvība?” projekta “Skaidrā prātā” ietvaros bija paredzēts gan tiem, kuri jau ir pamēģinājuši veipot, gan tiem, kam ir tikai ziņkāre par to. Nodarbībā ar ārsta palīdzi Elitu Kudravsku skolēni iepazina smēķēšanas medicīniskās sekas, sarunā ar Samantu Viļumu tika iepazītas dažādas iespējas, ko jauniešiem piedāvā dažādi ES fondi un projekti. Praktiskajās nodarbībās ar psiholoģi Sandru Opincāni un jogas treneri Ellu Šariginu jaunieši apguva emociju veidus, elpošanas un jogas vingrinājumus un veidoja vīziju par to, kā palīdzēt vienaudžiem, kuri aizraujas ar veipu. Sarežģītākais darbs bija pie metodes “Kontaktpersona” izstrādes, jo bija jāapkopo iegūtās zināšanas, pieredzes stāsti, alternatīvi risinājumi un jāizvērtē, kas no tā visa iedarbojas visefektīvāk. Metodes pamats tika izveidots darba grupās Reiņa Širokova vadībā, bet vēl jānoslīpē detaļas un jāizmēģina praksē.

Click to listen highlighted text!