Radošumu apvienojot ar mūsdienu tehnoloģijām
Šogad Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas (RTA) pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmu “Apģērbu dizains un tehnoloģija” absolvēja četras profesionālas apģērbu projektētājas, tostarp Rēzeknes novada jaunietes. Viņu pieredzes stāsti iedvesmo.
RTA absolventei, Ozolaines pagasta iedzīvotājai Sandrai Zāģerei tieši studiju laiks, kā viņa atzīst, ļāva saprast, kādu konkrētu nišu vajag izvēlēties, lai veiksmīgi darbotos. Viņa aicina arī citus, kuriem tuva ir radošā pasaule, vēlme darboties apģērbu dizaina jomā, uzsākt studijas šajā studiju programmā. “Zināju, ka gribu strādāt šajā nozarē, bet sapratu arī to, ka nevar aptvert visu – šūt apģērbus visiem, ir jāizvēlas viens konkrēts virziens. Protams, turpmāk strādājot, apģērbu sortimentu var arī paplašināt. Studijas palīdzēja izvēlēties konkrētu nišu, papildināt zināšanas, ļāva realizēt savas idejas jau studiju procesā, un pavirzīja mani uz priekšu, ļaujot noticēt saviem spēkiem un idejām,” saka Sandra.
RTA absolvente no Rēzeknes novada Vērēmu pagasta, Marija Sprukte: “Studijas RTA – lieliska iespēja uzzināt ko jaunu, pilnveidot sevi un neiestrēgt ikdienā” Šoreiz, iespējams, savu lomu studēt ´nospēlēja´ tas, ka studijas ir tepat Rēzeknē un tiek piedāvāti vispusīgi mācību kursi 2,5 gadu programmas ietvaros. Studijas ritēja ļoti intensīvi – mācības, izstādes, projekti, pasākumi u.c. Laiks likās ļoti piesātināts ar dažāda veida aktivitātēm. Atskatoties atpakaļ, 2,5 gadi – tāds īss laika posms, bet tik daudz notikumu, darba, pieredzes,” stāsta absolvente.
Studiju procesa laikā Marijas sākotnējais redzējums par apģērba izstrādi un ar to saistītajiem procesiem ir mainījies: “Jāatzīst gan, ka ne vienmēr izliktais uz papīra ir tik viegli realizējams tērpā. Jāsaprot konstrukcija, iespējas modelēt, veids, kā to vai citu ieceri īstenot. Bieži vien darba gaitā sākotnēji izdomātais realizējas pavisam citādākā izskatā. Studiju ietekmē varu drosmīgāk eksperimentēt ar materiālu, piegriezumu un realizēt idejas, kas iepriekš tapa tikai skicēs vai ideju līmenī. Ir radies tāds plašāks priekšstats par to, kādas dizaina iespējas dod materiāls un dažādu tehnoloģiju pielietojums.” Marija uzskata, ka viņai vislielākais studiju ieguvums ir cilvēki, kas sastapti, studējot RTA: “Esmu pateicīga tiem cilvēkiem, kas bija kopā ar mani šo laiku, tiem, kas spēja dot pozitīvu enerģiju, motivēja, iedvesmoja un atbalstīja – gan akadēmiskais personāls, gan studiju biedri. Lai arī brīžiem licies, ka darba pārāk daudz un laika pārāk maz, atbalsts un uzmundrinājums devis papildu stimulu un iešanu uz priekšu, un galarezultātā ir gandarījums, ka darbs paveikts. Studiju laika aktivitātes ļāvušas iepazīt arī RTA Lāzercentra darbinieku lielo atsaucību, palīdzību gan dažādo mācību projektu realizēšanā, gan izstrādājot noslēguma darbu.
Rēzekniete Ilze Unzule stāsta, ka šajā programmā nolēmusi studēt, jo viņai ir svarīga nemitīga kustība, radošums un pašizpausme mākslā un dizainā. “Studējot šajā programmā, sajutu, ka iespēju ir tik daudz, cik iepriekš nebiju aptvērusi! Viena ideja papildina otru, un satiktie cilvēki iedvesmo darīt. Studiju laikā iepazinu cilvēkus, kas reāli darbojas apģērbu dizaina jomā, un tas ir iedvesmojoši. Ceru rūpīgi noformulēt savu jaunāko ieceri un to realizēt,” Ilze stāsta par gūto pieredzi studiju laikā.
Ilze iesaka citiem studēt tieši šajā studiju programmā, skaidrojot savu viedokli ar veiksmīgi iekļautajiem studiju kursiem: “Studiju laikā nešķita, ka kaut kas būtu lieks. Visi studiju kursi ir cieši saistīti viens ar otru, tādējādi studentiem tiek piedāvāta iespēja papildus nostiprināt iegūtās zināšanas un praksi. Viens uzdevums var būt par pamatu nākamajam, praktiskie uzdevumi un teorētiskais materiāls, jau uzsākot studijas, apzināti tiek virzīts tā, lai pa maziem solīšiem noslēgumā taptu kvalifikācijas darbs. Pavisam ideāli, ja studenti nāk jau ar ideju, ko studiju laikā to varētu attīstīt. Tāpat jāuzteic kompetentie mācībspēki, kas sniedz zināšanas, pamudina un iedrošina jauniem darbiem. Atbalsts un motivācija iet roku rokā ar studijām visu studiju gadu garumā.” Ilze arī uzskaita citas studiju procesu bagātinošas un svarīgas aktivitātes, kas ļauj topošajiem profesionāļiem apzināties savas spējas un papildināt zināšanas: studentu zinātniskās konferences, izstādes, modes skates, konkursi un dalība dažādos projektos, iespēja darboties RTA Lāzertehnoloģiju centrā un Inženieru fakultātes laboratorijās, kur ir pieejami 3D drukas printeri un daudzas citas iekārtas, kas noder tekstilmateriālu testēšanai un apstrādei. RTA absolvente uzsver, ka, studējot akadēmijā, ir iespējams radošumu apvienot ar mūsdienu tehnoloģijām.
Absolvente no Līvāniem, Krista Veigure izstrādāja kvalifikācijas darbu “Tekstila tehnoloģiju sintēze sieviešu kleitu dizainā”. Runājot par studiju laika ieguvumiem, Krista stāsta, ka tie ir radošais process, iespēja iemācīties kaut ko jaunu, sadarbība ar pasūtītājiem projekta ietvaros, piedalīšanās gan mākslas izstādēs, gan zinātniski praktiskajās konferencēs. “Brīžos, kad viss “krita laukā no rokām” un bija sajūta, kā vāverei ritenī, lai visu paveiktu laikā, palīdzīgu roku vienmēr sniedza gan mācībspēki, gan kursabiedri. Liels paldies viņiem par to,” saka absolvente.
Ja arī tevi ir uzrunājuši absolventu pieredzes stāsti, tad vairāk informācijas par iespēju studēt budžetā grupā RTA pirmā līmeņa profesionālās augstākās izglītības studiju programmā “Apģērbu dizains un tehnoloģija” var iegūt mājaslapā www.rta.lv.
RTA Sabiedrisko attiecību nodaļa