Rēzeknes novada Sociālie darbinieki projekta ietvaros mācās emocionālo labbūtību

29.10.2024

Projekti

Rēzeknes novada sociālie darbinieki un sociālajā jomā strādājošie jau gadu piedalās Erasmus + projektā “BE WELL”.  Šīs profesijas pārstāvji katru dienu risina jautājumus, kas saistīti ar nabadzību, vardarbību, atkarību, garīgajām saslimšanām, bieži vien veltot šim darbam visu savu spēku, enerģiju, bet iztukšojot sevi emocionāli. Bailes, stress, nedrošība un neskaidrība – tās ir tikai dažas no lietām, ar ko ikdienas darbā saskaras sociālie darbinieki. Projekta laikā speciālisti mācījās, kā palīdzēt klientiem, tajā pašā laikā pasargājot sevi no izdegšanas riska un attīstot prasmi parūpēties par savu psihoemocionālo labbūtību arī profesionālajā dzīvē.

 “Tikai tad, ja būsim psiholoģiski noturīgi, spēsim sniegt pilnvērtīgu palīdzību tiem, kam tas visvairāk nepieciešams – sociālā dienesta klientiem, bēgļiem, cilvēkiem ar dažādām problēmām”, uzsvēra projekta dalībniece un lektore no Lietuvas Joana Cironkaitė.

Projekta dalībnieki apmeklēja dažādas sociālās iestādes un organizācijas Lietuvā, Beļģijā un Latvijā, kā arī tikās ar kolēģiem, kam stresa situācijas ir ikdienas darba daļa. Savukārt izpētes vizītē Briselē dalībnieki uzzināja par politiku un pieejām dažādu neaizsargātu sabiedrības grupu darbā, kā arī iepazinās ar labās prakses piemēriem par to, kā veicināt sociālo darbinieku un speciālistu, kuri strādā ar neaizsargātām sociālajām grupām, emocionālo labbūtību un garīgo veselību. Īpaša uzmanība tika pievērsta tādām mazaizsargātajām sabiedrības grupām kā sievietes, jaunieši un bēgļi no Ukrainas, iegūstot vairāk informācijas par šīm grupām piedāvātajām integrācijas un motivācijas programmām.

Vizītes ietvaros delegācija tikās gan ar politikas veidotājiem Eiropas Komisijā un Eiropas Reģionu komitejā, gan ar nevalstiskās organizācijas “Garīgā veselība Eiropa” (“Mental Healh Europe”) un resursu centra “Ukrainas Balsis” pārstāvjiem, kā arī Briseles integrācijas biroja un Skārbekas pašvaldības “Sieviešu mājas” pārstāvjiem. Izpētes vizītes mērķis bija sniegt zināšanas par dažādām pieejām, sniedzot iespējas sociālajiem darbiniekiem tās turpmāk izmantot savā darbā.

Oktobrī projekta dalībnieki apmeklēja Ādažu novada Sociālo dienestu, kur iepazinās ar dienesta darbu un stāstīja par projektu “BE WELL”. Ādažu Sociālā dienesta vadītāja Ieva Roze atzinīgi vērtēja projekta ideju: ”Tas, ka ir vēlme un iespēja rūpēties par sociālā dienesta darbiniekiem, kas sniedz tik vajadzīgus pakalpojumus, ir lieliski!”

Rēzeknes novada sociālā darbiniece Ieva Elste piebilda: ”Darbinieku labbūtība attiecas uz darbinieku fizisko un garīgo veselību, apmierinātību ar darbu un vispārējo labklājību. Projekts tika balstīts uz psiholoģiskā atbalsta, veselības un labsajūtas programmu sociālajiem darbiniekiem. Arī projekta noslēgumā saņēmām Joanas Cironkaitės pēdējos praktiskos uzdevumus, kā uzlabot savu mentālo veselību, ikdienā atrodot laiku sev. Liels uzsvars projekta laikā tika likts uz stresa mazināšanas paņēmieniem, kas veicina labbūtību. Apguvām un uzzinājām dažas efektīvas metodes stresa mazināšanai savā ikdienā - fiziskās aktivitātes, relaksācijas tehnikas (meditācijas, elpošanas vingrinājumi u.c.). Svarīga ir arī laika plānošana (nosakot uzdevumus un prioritātes, var samazināt savu stresa līmeni), sociālā atbalsta meklēšana (sarunas ar draugiem, radiem u.c., kas sagādā patīkamas emocijas), hobiji un vaļasprieki. Izmantojot šīs metodes, var uzlabot savas emocionālās un fiziskās labklājības stāvokli. Tā rezultātā arī pašvaldības, uzņēmēji un to vadītāji, kas iegulda darbinieku labbūtībā, redz augstāku apmierinātību un produktivitāti.”

Informāciju sagatavoja Inta Rimšāne, Rēzeknes novada pašvaldības ārējo sakaru organizatore
Foto: Linda Lancmane

Uzziņai: Rēzeknes novada pašvaldības Sociālais dienests kopā ar novada biedrību “Viedokļu līderu skola”, Latvijas Pašvaldību savienību, kā arī Lietuvas biedrību “Vaikų ir jaunimo visapusiško lavinimo centras” realizē Erasmus+ projektu “Emocionālās labbūtības un veselības uzlabošana speciālistiem un NVO, kas strādā ar neaizsargātām sociālām grupām Latvijā, Lietuvā un Beļģijā” (Nr. 2023-1-LV01-KA210-ADU-000164014), ko finansē Eiropas Savienība. Projekta norises laiks ir no 2023. gada decembra līdz 2024. gada oktobrim.
Tomēr paustie uzskati un viedokļi ir tikai autora(-u) uzskati un viedokļi un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Valsts izglītības attīstības aģentūras uzskatus un viedokļus. Ne Eiropas Savienību, ne piešķīrēju iestādi nevar saukt pie atbildības par tiem.

Click to listen highlighted text!