Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolas projekta “Latvijas skolas somas” pirmā semestra aktivitātes
Projekts “Latvijas skolas soma” ikvienam skolēnam dod iespēju vismaz vienu reizi mācību semestra laikā iepazīt Latvijas mākslas un kultūras norises, vēsturisko mantojumu un mūsdienu radošās izpausmes. Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolas skolēni un skolotāji ir priecīgi par šo iespēju un aktīvi apmeklē piedāvātos pasākumus un nodarbības. Pirma un pēc katras aktivitātes notiek pārrunas par katru pasākumu, kādi būs galvenie ieguvumi, skolēnu atsauksmes, kur šie ieguvumi tiks izmantoti mācību procesā.
7. un 9. klašu skolēni devās uz Latgales vēstniecība GORS, lai noskatītos filmu “Tizlenes”. Filmas darbība norisinās 1999. gadā, tuvojas jaunās tūkstošgades svinības. Trīs devītklasnieces Sarmīte, Sveta un Katrīna ir nolēmušas mainīt savu dzīvi un no klases apsmietākajām "tizlenēm" pārvērsties par skolas populārākajām meitenēm. Iedvesmojoties no Holivudas filmām un seriāliem, draudzenes nolemj, ka vienīgā izeja ir ierasties izlaidumā ar klases spicākajiem čaļiem. Taču, kad izfantazētie plāni gandrīz izbojā patiesu draudzību, meitenēm nākas saprast, ka izlikšanās par to, kas neesi, nenes nedz laimi, nedz stilīgumu, un dzīvē viss nenotiek kā kino.
Skolēniem filma ļoti patika, lika aizdomāties par savām attiecībām ar draugiem un draudzenēm, un par attiecībām klasē. Pēc filmas skolēni veidoja kolāžas par filmas galvenajām varonēm un situācijām.klases skolēniem bija iespēja skatīties koncertlekciju “Dzeja un mūzika”. Bērni iepazina Vizmu Belševicu, Vili Plūdoni, Aspaziju, Raini, Klāvu Elsbergu, Imantu Ziedoni un citus tautā pazīstamus latviešu rakstniekus. Uzzināja daudzus interesantus faktus par šiem izcilajiem cilvēkiem. Piemēram, uzzinājām, ka Vilim Plūdonim ir bijuši 10 bērni. Aspazija ir dziesmas “Circenīša Ziemassvētki” vārdu autore. Noskaidroja, kas ir Klāva Elsberga māte. Nu, protams, ka Vizma Belševica, kas ir sarakstījusi visiem zināmo grāmatu “Bille”. Skolēni uzzināja vēl daudz interesantu faktu un dzirdēja daudz jaunu dziesmu.
Šī bija jauka un izzinoša koncertlekcija, kas bērniem sniedza jaunas zināšanas par latviešu rakstniekiem, dzejniekiem un komponistiem. Līvānu stikla un amatniecības centra apmeklējums 8. klases skolēniem ļava iepazīties ar Līvānu stikla muzeja ekspozīcijā izvietotajiem eksponātiem, kuri ražoti Līvānu stikla fabrikā, zaigo visās varavīksnes krāsās, un ir vienīgā šāda veida ekspozīcijā Baltijā. Skolēni iepazinās ar Līvānu stikla fabrikas vēsturi sākot ar 1887. gadu. Skolēni varēja skatīt Stikla pūšanas darbnīcas izstrādājumus: vāzes, glāzes, traukus vai suvenīrus. Aizrāva darbinieces stāstījums par stikla pūšanas tehniku, kuras izcelsme sakņojas Venēcijā Murano salā, kā arī paši stikla izstrādājumi.
Izglītojamie pārliecinājās par cilvēku uzņēmību senos laikos, apmeklējot ekspozīciju “Amatnieki Latgalē 19.- 20. gs”. Viņi iepazina dažādus arodus, apskatīja darbarīkus un priekšmetus, kurus skāruši cilvēki ar „zelta rokām” – amatnieki.
Skolēni paveica arī nelielu labo darbu - savāca plastmasas kulītas nelielā teritorijā gar Daugavas krastu. Vēlāk Ķīmijas stundā skolēni vēlreiz pārrunāja par stikla īpašībām, izmantošanu, izejvielām, kā arī par tā otrreizējo izmantošanu un dabas resursu taupīšanu. 1.-4. klašu skolēni tiešsaistē noskatījās koncertlekciju “Kosmosa burvis”.
Kāpēc spīd un silda Saule? Kāpēc pie debesīm spīd zvaigznes? Uz šiem un vēl daudziem citiem jautājumiem skolēniem atbildes sniedza pats Kosmosa burvis. Skolēni tika iepazīstināti ar tuvām un tālām planētām un dažādiem kosmosa brīnumiem. Ja redzi krītošu zvaigzni, iedomājies kādu vēlēšanos, tad tā piepildīsies. Bet patiesībā, tās nav zvaigznes, bet gan meteorīti! Šis un citi atklājumi bērniem radīja interesi, jo pēc koncertlekcijas skolotājas kopā ar skolēniem vēl turpināja sarunas par tiem. Ceļojuma laikā skolēni kopā ar Kosmosa burvi dziedāja un piedalījās rotaļās. Skolēni atzina, ka pētīt Saules sistēmu ir ļoti interesanti un aizraujoši. Viņi ar nepacietību gaida, kad sāks mācīties dabaszinību stundās šo tēmu.
1. un 3.klašu skolēniem bija iespēja aizbraukt uz Rēzekni, uz Latgales kultūrvēstures muzeju. Improvizēta maizes tapšanas procesa izspēle, izzinot cepšanas tradīcijas, cepšanā lietotos senos saimniecības traukus. Nodarbībā skolēni iepazina video mācību materiālu „Nu gryuda leidz maizis klaipam“ (17 min., latgaliešu val.). Video filmiņa ataino maizes ceļu – graudu sēju, labības augšanu, kulšanu, graudu malšanu, maizes cepšanas tradīcijas Latgalē u.c. Pēc čakli padarīta darba – kopīga sēdēšana pie lielā saimes galda un rudzu maizes nogaršošana, un siltas zāļu tējas dzeršana.
Bērniem ļoti patika filmiņa, konkursi, aktivitātes ar saimnieces un saimnieka iecelšanu. Un, protams, no krāsns izceltā maize. Tik garšīgu maizi bērni nebija ēduši nekad!
6.novembrī 7. un 9. klasēm bija iespēja skatīties koncertlekciju “Lāčplēša dienā”. Šo audiovizuālo koncertlekciju radīja pazīstamie jaunās paaudzes mūziķi - dziedātāja Rūta Dūduma-Ķirse un komponists Jānis Ķirsis. Koncertlekcija bija izglītojošs, muzikāls stāsts par Latvijas vēstures notikumiem Lāčplēša dienā, kas mūsdienās tiek svinēta, atceroties un godinot visus, kuri izcīnījuši neatkarīgu Latvijas valsti. Lāčplēsis ir simbolisks latviešu tēls, kas ir aprakstīts literatūrā un filmās, arī mūzikā; tas simbolizē tautas diženumu, bet viņa varonība simbolizē cilvēka drošsirdību, aizstāvot dzimteni no iebrucējiem. Koncertlekcijā skanēja fragmenti no Zigmāra Liepiņa rokoperas “Lāčplēsis”, mūzika no kino filmām: "Rīgas sargi", "Baigā vasara", "Nameja gredzens", "Vella kalpi" un "Pūt, vējiņi”, kā arī citu latviešu komponistu radītā patriotiskā mūzika.
Koncertlekcijas muzikālo vēstījumu papildināja vēsturiski fotouzņēmumi, video fragmenti, kā arī skolēniem sagatavotā darba lapa, kuras bērni aizpildīja pēc koncertlekcijas noskatīšanānovembrī Sakstagala J. Klīdzēja pamatskolas 5., 6., 8. klašu skolēni patriotiskajās stundās noklausījās koncertlekciju “Atmodas dziesmas - dziesmotā revolūcija”, muzikālu stāstu par Latvijas vēstures notikumiem laikā no 1986. gada līdz 1991. gadam, kas tiek dēvēts par Trešo atmodu, Dziesmoto revolūciju un Latvijas neatkarības atjaunošanu.
Tas bija caur dziesmām izstāstīts atskats uz neatkarības atjaunošanas notikumiem. Sākot ar grupas Pērkons koncertu Ogres estrādē, Jura Podnieka filmu “Vai viegli būt jaunam?”, ar tautas frontes dibināšanu līdz 4. maija deklarācijas pieņemšanai un barikādēm. Visus šos notikumus pavadīja tautas dziedāšana. Bērni dzirdēja dziesmas, ko viņu vecāki un vecvecāki zina no galvas, ir izdzīvojuši un iedvesmojušies. Pēc lekcijas bērniem bija iespēja aizpildīt sagatavotās darba lapas: atbildēt uz jautājumiem un minēt krustvārdu mīklu!
1.-4. un 7. klasēm bija iepēja piedalīties interesantā Smilšu kino attālinātās nodarbībā "Apkārt pasaulei". Viss pasākums tika sadalīts divos posmos. Pirmajā posmā skolēni vēroja smilšu kino aizraujošo, vārdiem neaprakstāmo veidošanas procesu. Otrajā posmā katrs skolēns patstāvīgi darbojās ar smiltīm, varēja attīstīt savu radošumu un fantāziju, eksperimentēt, krāsot, variēt un radoši izpausties, veidojot individuālu aplikāciju ar smiltīm.
Smilšu kino mākslinieces piedāvāja video, kurā skolēni uzzināja, kas ir smilšu kino, kā tas top, kad tas radās, kur tiek iegūtas smiltis zīmēšanai un vēl daudz interesantus faktus par smiltīm, kā arī saņema īpašu mākslinieces zīmētu smilšu kino video sveicienu savai skolai. Skolēni saņēma, rūpīgi sagatavotus, smilšu aplikāciju materiālus katrai klasei, ar kuriem darbojās nodarbības turpinājumā.
Visa procesa laikā skolēniem bija neviltota interese, liela aizrautība un gandarījums par paveikto.
Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolas koordinatore Evita Kubecka