Svētku koncerts “Brīnumu gaidot”
Ir Ziemassvētku gaidīšanas laiks. Šai brīnumainajā Ziemassvētku laikā mēs esam ticības un cerības pilni, kas mūsdienās ir tik svarīgi un nepieciešami. Tikai un vienīgi pateicoties ticībai mēs spējam sasniegt arvien augstākas un augstākas virsotnes un nepadoties grūtību priekšā, jo ticība ir tā, kas cilvēku vada un liek tam censties kļūt arvien labākam, kā arī ļauj izvirzīt jaunus mērķus. Savukārt, cerība ir tā, kas cilvēkam liek ticēt, ka būs labi, jo viss šai dzīvē ir pārejošs. Tik ilgi kamēr cilvēkam ir cerība viņš ir dzīvs.
Ticības un cerības termini ir sastopami gan laicīgajā, gan garīgajā dzīvē. Vienīgi mūsu straujā ikdiena ne vienmēr ļauj pilnībā pievērsties šīm tik svarīgajām un vitāli nepieciešamajām vērtībām. Ziemassvētku gaidīšana ir tas īstais laiks, kad jāapstājas straujajā dzīves skrējienā un jāpadomā, jāizvērtē prioritātes. Ziemassvētku gaidīšanas laikā, mēs biežāk nekā citā laikā, sākam domāt par garīgām lietām un mūsu skatieni biežāk tiek vērsti uz baznīcām, kas daudziem kļūst arī par vienu no galamērķiem svētku gaidīšanas laikā.
Kā katru gadu pirms Ziemassvētkiem muzejā ierodas tuvāki un tālāki ciemiņi, lai izdziedātu gan laicīgās Ziemassvētku dziesmas, gan garīgās Adventa laika dziesmas. Tā simboliski parādot, ka F. Trasuna paustās idejas ir dzīvas arī mūsdienās – kad garīgais iet roku rokā ar laicīgo, kad kopā savijas baznīcas dziesmas ar tautasdziesmām un Ziemassvētku laika dziesmām.
Ziemassvētku gaidīšanas laikā mazi un lieli, jauni un veci visi gaida un tic brīnumam. Lai īsinātu gaidīšanas laiku, mēs dziedam gan garīgās, gan laicīgās Ziemassvētku dziesmas, kas piepilda cilvēku sirdis ar prieku un tiek iedegts gaismas stars. Cilvēka sirdi silda un atver otra cilvēka sirds siltums, smaids, labs vārds un tieši Ziemassvētku gaidīšanas laiks ir tas laiks, kad mēs vairāk domājam par saviem līdzcilvēkiem un mēģinām radīt patīkamas emocijas sev un citiem.
Patīkamas emocijas muzeja rīkotajā pasākumā “Brīnumu gaidot” sev un klātesošajiem sagādāja: Lauris Deksnis - lasot F. Trasuna stāsta “Svātvokors” fragmentu; pārdomās par Ziemassvētku gaidīšanas laiku dalījās Ciskādu Sv. Jāņa Kristītāja Baznīcas priesteris Imants Petrovskis; garīgās un laicīgās Ziemassvētku dziesmas dziedāja Ilzeskalna tautas nama folkloras kopa, vadītājs Jānis Laurs; Tilžas etnogrāfiskais ansamblis “Sagša”, vadītāja Daiga Jēkabsone; PII “Skudriņa” audzēkņi mūzikas skolotājas Elitas Kupcovas vadībā; Audriņu kultūras nama sieviešu vokālo ansamblis “Ivolga” vadītāja Tamāra Smirnova; Feimaņu dziesmu kopa “Prīkam un spākam” vadītāja Kristīne Zeltiņa; Sakstagala Jāņa Klīdzēja pamatskolas vokālais ansamblis “Purenes” vadītāja Aija Cīrule un folkloras kopa “Kolnasāta” vadītāja Madara Broliša.
Noslēgumā visi vienojās kopējā dziesmā “Pi Dīveņa”, kas skanēja kā tautas lūgšana. Paldies kolektīviem un to vadītājiem, bērnu vecākiem un interesentiem par atsaucību, piedalīšanos koncertā, kurā laikā Kolnasātas laukakmeņu mūris tika pieskandināts ar jaukām dziesmām, piepildīts ar patīkamām emocijām.
Lai mierpilns, gaišs, ģimenisks svētku gaidīšanas laiks!
Raksts, foto Inta Deksne, F. Trasuna muzeja “Kolnasāta” krājuma glabātāja