Ūdens resursu taupīšanas diena Kaunatas pirmsskolas izglītības iestādē
Projekta „Globālās skolas” ietvaros Kaunatas pirmsskolas izglītības iestādē “Zvaniņš” notika pasākums 5 -6 gadīgiem bērniem “Mans ūdens piliens jeb kā es varu ietaupīt ūdeni”. Ūdens ir viens no nepieciešamākajiem resursiem pasaulē un visvairāk pielietots cilvēka dzīvē. Bērni stāstīja visu, ko par to zināja. Pirmais, kas ienāca bērniem prātā, ir tas, ka ūdens tek no krāna, daži teica, ka ūdeni nes no akas. Pārrunājām situācijas, kādas ir ar ūdeni katra dzīvesvietā. Nonācām pie secinājuma, ka Latvija ir bagāta gan ar pazemes ūdeņiem, gan ar virszemes ūdeņiem, bet mums, vienalga, ir jātaupa ūdens, jo citās valstīs ir problēmas ar ūdens resursiem un mums visiem jābūt atbildīgiem arī par citiem cilvēkiem. Datorā apskatījām attēlus, kas rāda problēmas ar ūdens pieejamību dažādās pasaules valstīs, iedomājāmies, kā tas ietekmē cilvēku dzīvi.
Ūdens resursu nozīme tika apjausta sacenšoties stafetēs. To mērķis bija pārvietot ūdeni, nesot to ar krūzīti un saudzīgi piepildīt trauku; sacensties, kurš ātrāk pārlies ūdeni ar krūzi citā traukā; nest ūdeni ar spainīti, to neizlaistot. Stafešu nobeigumā izspēlējām rotaļu “Upe tek”.
Pēc stafetēm skolotāja piedāvāja dažādas situācijas, bērniem bija jāizdomā, kā viņi var ietaupīt savu ūdens lāsīti šādā situācijā . Piemēram, kā tu vari ietaupīt ūdeni, mazgājot mašīnu, vai, kā tu vari ietaupīt lāsīti laistot dārzu u.c. varianti. Bērni piedāvāja dažādus variantus – mazgāt no spaiņa vai speciālā mazgātuvē, dārzu laistīt no dīķa, ar lietus ūdeni u.t.t.
Pasākuma nobeigumā katrs bērns izgrieza no papīra mazas lāsītes un salīmēja tās savā lielajā ietaupītajā ūdens lāsē, tādējādi apzinoties, ka ietaupot daudz mazu lāsīšu, mēs varam sakrāt lielu lāsi, kura var būt noderīga nākotnes vajadzībām.
Sarmīte Skudra
Šis projekts tiek finansēts ar Eiropas Komisijas atbalstu. Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ievietotās informācijas jebkuru iespējamo pielietojumu.