Vokālajam ansamblim “Almus” – 35!

10.10.2023

Kultūra

2023. gada 28. oktobrī vokālais ansamblis “Almus” Dricānu kultūras namā svinēs savas pastāvēšanas 35 gadu jubileju. Almus dalībnieču un vadītāju sastāvs laika gaitā ir piedzīvojis izmaiņas, tomēr galvenās vērtības – mīlestība uz dziesmu, kopā būšanas prieks, ir saglabājušās un droši vien ir palīdzējušas ansamblim izdzīvot un pastāvēt šos 35 gadus. Almus ļoti priecāsies savā jubilejas reizē redzēt visus dziesmas draugus, jo īpaši aicinātas Almus kādreizējās dalībnieces!

Šie kopā būšanas gadi ir bijuši dziesmām un radošuma bagāti, dažādu pasākumu, uzstāšanās reižu, konkursu, mēģinājumu piepildīti. Par ansambļa dibināšanas gadu tiek pieņemts 1988.gads, tas bija laiks, kad sākās latviešu garīgā atmoda un alkas pēc Latvijas brīvības atjaunošanas iedegās ar jaunu sparu. Dricānu kultūras darbinieks, mūzikas skolotājs, koru un ansambļu vadītājs, vēlāk arī ērģelnieks un dziesmu autors Ontons Matvejāns vienmēr bija spējis sapulcināt dziedātājus un dibināt gan korus, gan ansambļus. Arī Almus radās O.Matvejāna iniciatīvas rezultātā. Sākotnēji Almus bija triju dziedātāju kopa – O.Matvejāna kundze Anna, Daina Duļbinska un Valentīna Igaune (dziedošās Igauņu ģimenes mamma un vecmāmiņa), vēlāk pievienojās Ināra Orlova, jāsaka, ka Daina un Ināra vēl joprojām ir Almus dalībnieces un drošais ansambļa balsts!  Ansamblis bija pieprasīts, jo sasēdušas O. Matvejāna “golfiņā”, dziedātājas varēja nokļūt gan Rēzeknē, gan Sakstagalā, gan Lubānā, gan Rīgā un daudz kur citur. Tā kā visām ansambļa dziedātājām dziedāšanas reizē bija jālieto brilles, dzejniece Emīlija Kalvāne, kurai bija izveidojusies cieša sadarbība ar O.Matvejānu, bija devusi ansamblim nosaukumu - “Brilleites”.

Pagājušā gadsimta 90.-to gadu beigās ansamblis dziedātāju skaita ziņā bija kļuvis kuplāks, O.Matvejāns ansamblim deva Almus vārdu. “Almus” nozīmē  "labticīgas, pašpietiekamas, laipnas, vēlīgas", un tādas arī ir ansambļa dalībnieces, viņas vienmēr ir labā noskaņojumā, laipnas un devīgas! Almus meitenes (meitenes ir un paliek meitenes, kad viņas satiekas, gadu skaitam nav nozīmes!) prot gan svinēt, gan līdzi just un atbalstīt, gan čakli strādāt, cept un šmorēt, disciplinēti uzvesties mēģinājumos, paklausot katrai ansambļa vadītājai roku kustībai vai galvas mājienam.

Ontons Matvejāns bija ansambļa vadītājs līdz pat savai mūža nogalei 2007.gadā. Šajā laikā Almus bija galvenās O.Matvejāna daiļrades pirmatskaņotājas, daudz koncertēja, piedalījās dažādos kultūras projektos, ar laiku kļuva par neatņemamu sastāvdaļu Vl.Lõča Latgalīšu rakstnīceibas muzeja un Fr.Trasuna muzeja “Kolnasāta” rīkotajos pasākumos. 2006. un 2007. gadā tika ierakstīti divi kompaktdiski “Ļaun Tovā duorzā īīt” un “Dzīsme Latgolai” ar O.Matvejāna oriģināldziesmām.

Pēc Almus dibinātāja un ilggadējā vadītāja O. Matvejāna aiziešanas mūžībā Almus aktīvā darbība nedaudz pieklusa, tomēr tā neizsīka pavisam. Almus dalībnieces prata šo periodu pārdzīvot kopā, šajā darbā talkā nāca Gaigalavas baznīcas ērģelniece, skolotāja Inta Birķe. Inta bija kā bezatlīdzības “ātrā palīdzība”, atsaucās pēc savām iespējām un varēšanas, lai palīdzētu Almus izdziedāt sv.mises svarīgākajos baznīcas svētkos. Almus dziedātājas ir ļoti pateicīgas Intai par viņa pašaizliedzīgo darbu un pašatdevi!

No 2013. gada līdz 2018. gadam ansambli vadīja Jānis Trūps – jauns, talantīgs ērģelnieks. Šie gadi raksturīgi ar pietiekami sarežģīta garīgās mūzikas repertuāra apgūšanu un izpildīšanu daudzos dievnamos Latgalē, kā arī Ogrē, Jelgavā, Rīgā un citviet. Katru svētdienu ansamblis piedalījās dievkalpojumos, kuplinot ar savu dziedājumu svēto misi.

2018. gada septembrī par ansambļa vadītāju kļuva diriģents, mūzikas pedagogs Jānis Veļičko. Jānim ir Dieva dots talants mācīt dziedāšanu, jaunu dziesmu apgūšana notiek dabiski un nepiespiesti. Ansambļa repertuārā ir gan garīgas dziesmas, gan ar laicīgu saturu, godā tiek turēti arī pašmāju dziesmu meistaru – Ontona Matvejāna un Andra Eriņa, devums. Katrs mēģinājums ir kā mazi dvēseles svētki, kur nākt gan padziedāt, gan atpūsties no ikdienas rūpēm.

Ansamblim ir savas tradīcijas, kas tiek stingri ievērotas – katra dalībnieka dzimšanas diena tiek atzīmēta un katrs tiek sveikts! Almus meitenes ir modernas un lieto saziņā jaunākās tehnoloģiju iespējas, ir izveidota WhatsApp grupa, lai ātri varētu apmainīties ar svarīgākajām ziņām! Covid-19 pandēmijas laiks kā jau visiem kultūras dzīves dalībniekiem pagāja klusi, tomēr nespēja satricināt Almus radošo kopā būšanas un dziedāšanas garu! Mēģinājumi atsākās ar jaunu sparu, kaut zināms, ka daudzi kolektīvi šo pandēmijas krīzi nebija spējīgi pārvarēt.

Almus devīze ir izteikta Ontona Matvejāna dziesmas vārdos, kuru nozīme ir aktuāla cauri gadiem, un šīs rindas Almus velta ikvienam lasītājam:

“Es soku tev – napalīc vaca!

Lai dīnas kai guojputni steidz.

Ja dzīdi, to dzīdi nu placa

I aicynoj cytus sev leidz!”

Click to listen highlighted text!