Atkal spoži iemirdzas Latgales Podnieku dienas!

02.05.2022

Kultūra

Andra Ušpeļa podnieku darbnīcā "Muoldedžūs" Rēzeknes novada Griškānu pagastā 30. aprīļa rītā tika izņemts 41. Latgales Podnieku dienu lielais ceplis. Pēc divus gadus ilgušajiem pandēmijas ierobežojumiem Latgales podnieki un viņu mākslas cienītāji atkal pavasarī pulcējās pie podnieku cepļa, lai gaidītu lielo brīnumu. Piecpadsmit podnieku darbi, glazūrās un formās koši un daudzveidīgi, sasaucās ar brīnumsaulaino un silto pavasara dienu, radot prieku un saviļņojumu. Lielo cepli šoreiz kurināja Preiļu podnieks Raivo Andersons un alūksnietis Kristaps Braslis, viens no gados jaunākajiem podniekiem. Viņam šis ir pirmais lielais Podnieku dienu ceplis, taču pašam jau ir uzkrāta pieredze, jo ar podniecību nodarbojas kopš 17 gadu vecuma, skolojies pie podnieka Uģa Puzuļa. Podnieki izteica gandarījumu par atkal doto iespēju satikties, taču arī pandēmijas laikā viņu cepļi nav izdzisuši, ir krietni strādāts, attīstot savu māksliniecisko varēšanu, ko apliecina šajā dienā atklātā Podnieku dienu lielā izstāde, kas visu tūrisma sezonu, līdz pat 1. novembrim, būs aplūkojama Franča Trasuna muzejā "Kolnasāta"."!

Franča Trasuna muzejā "Kolnasāta" 30. aprīlī tika atklāta Latgales Podnieku dienu izstāde, kurā bagātīgi un plaši pārstāvēta visa Latgales podnieku plejāde, no Ziemeļlatgales līdz pat Dienvidlatgalei. Izstādi atklāja Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs, uzsverot, ka Latgales podniecība ir viens no būtiskākajiem Latgales zīmoliem. Izstādes atklāšanu kuplināja etnogrāfiskais ansamblis "Rikava", etnomūziķi Ēriks Zeps un Mārcis Lipskis, savukārt "Kolnasātas" pļaviņā jau kārdinoši smaržoja uz ugunskura lielā katlā vārīts tradicionālais Sakstagala sautējums jeb cymuss. Uz satikšanos nākampavasar, kad ceplis kurēsies pie podniekiem Staņislava Viļuma un Violas Annas Bīriņas Ozolaines pagasta "Cukrasātā.

Latgales podniecība ir viena no Latvijas kultūras kanona sastāvdaļām, Podnieku dienas tiek rīkotas nu jau četrus gadu desmitus. Podnieku dienu organizatori: Rēzeknes novada pašvaldība, TLMS „Rēzeknes apriņķa pūdnīki”, Latgales Kultūrvēstures muzejs, sadarbībā ar: TLMS „Latgale” (Daugavpils), A.Paulāna TLMS (Rēzekne)

 

Anna Rancāne

Foto: Madara Bērtiņa, Anna Rancāne

 

Click to listen highlighted text!