Atklāta fotoizstāde “Vasaras ritmi”

26.07.2022

Kultūra

Jūnijā Rēzeknes novada Kaunatas apvienībā norisinājās fotoplenērs “Vasaras ritmi”. Tika iemūžināts dabas ainaviskais skaistums visos piecos apvienības pagastos. 

Fotogrāfiem tika piedāvāts apskatīt Griškānu, Stoļerovas, Čornajas, Kaunatas un Mākoņkalna pagastu. Katrs pagasts pārsteidza ar ko īpašu un savdabīgu. Šim nolūkam Kaunatas apvienības pārvaldes kultūras darbinieki bija izstrādājuši  pagastu maršrutus, lai pārsteigtu ciemiņus ar neatkārtojamo pagasta identitāti, neskarto dabu un viesmīlīgajiem cilvēkiem, kas labprāt uzņēma viesus.

Fotogrāfi, kas bija izvēlējušies apskatīt Kaunatas pagastu varēja izpētīt to jau atklāšanas dienā, jo tas tika izvēlēts viņiem par mājvietu. Toties sestdien ceļojums sākās pie Kaunatas tautas nama, kur fotogrāfi tikās ar jaunajām ģimenēm, lai iemūžinātu Kaunatas pagasta nākotni – bērnus. No visjaunākajiem ciemata iedzīvotājiem ceļš veda pie vienas no vecākajām ciemata iedzīvotājām – Staņislavas Viļumas. Staņislavai šogad aprit 99 gadi. To izdzirdot, fotogrāfi steidza mīļo vecmāmiņu ne tikai iemūžināt, bet arī iztaujāt par ikdienu, veselību un dzīves gudrībām, ko viņa iekrājusi šajā nozīmīgajā gadu skaitā.

Fotogrāfi kāpa kalnā, no kura paveras skats uzreiz uz diviem ezeriem – Kaunatas ezeru un Rāznas ezeru. Fotogrāfiem bija tā iespēja iemūžināt arī zirgus un kumeļus.  Nākamais dabas objekts tika fotografēts Akminīšos: “Pūdnīku skūla”. Saimniece Evija Vasilevska stāstīja par keramiķiem, viņu darbiem un ikdienu.

Kā nākamais tika izpētīts un iemūžināts Dubuļu ciemats. Tika aplūkota Kaunatas pagasta II bibliotēka, aiziets līdz Dubuļu krucifiksam, apskatīts  Dubuļu ezers. Fotogrāfiem bija iespēja arī  uzkāpt  augstākajā Latvijas skatu tornī – Lielā Liepukalna skatu torni. Tas ir 35 metrus augsts un atrodas uz 289,3 metrus augstā pakalna. 

Vakara izskaņā izzinošais ceļojums turpinājās caur Pārtavas ezeru uz Rāznas ezera krastu Strodos, tur tika iemūžināta pludmale un kalns, kurā izpļauts vietas nosaukums.

Čornajas pagastā fotoplenēra dalībniekiem ceļojums sākās ar brīnišķīgu  braucienu  pa Rāznas ezeru ar „Buru Guru” jahtu, kur tika iemūžināti gan draiskie Rāznas viļņi, gan gleznainā  vide. Ceļojums ievijās skaistajā Dukstigala līča pludmalē, kur varēja fotografēt ne tikai dabu, bet arī senās makšķernieku laivas. Tālākais ceļš aizveda uz Dukstigala Svētās Jaunavas Marijas Romas katoļu baznīcu. Tika fotografēts Čornajas tautas nams, pagasta pārvaldes ēka un Čornajas PII „Brīnumzeme”. Ratnieku ciemā fotogrāfus sagaidīja skaisti rudzu lauki. Ratniekos viesus sagaidīja folkloras kopa „Rateņš” ar jestrām un skanīgām latgaliešu dziesmām un īstu latgaliešu cienastu. Brīvdabas estrādē norisinājās fotosesija dziedošajām meitenēm, tika paaicināta ciemata vecākā iedzīvotāja Tatjana Kukule, kurai šogad apritēja 90 gadi. Tad ceļojums aizveda pie Ivana Zimova, kuram mājās ir īsta krāsns, kur var izcept garšīgu rudzu maizīti. Plenēra dalībnieki uzmestaroja  Latvju rakstu nozīmīti.

“Nekad nevarēju iedomāties, ka būs iespēja kopā ar vairākiem fotogrāfiem izdzīvot tik daudz skaistus mirkļus, un noķert tos brīnumainākos, skaistākos, īpašos un savādos zibšņus. Visas dienas garumā dažādojām tikšanos gan dzīvnieku pasaules skatos, gan lauksaimnieku ikdienā, cilvēkos, stāstos par seno māju vērtībām – mūra sienām, mājām, kūtīm, neizsmeļamo zilo ezeru burvību, ainavām, kultūrmantojuma būvēm, baznīcām, krucifiksiem,  piedalījāmies princešu radošajā kroņu darbnīcā, un ķērām mirkļus ģimeņu kopdzīves 25 gadu – Sudraba kāzu mirkļos,” par fotoplenēru Kaunatas apvienībā teic Dzintra Gribuste, Stoļerovas saietu nama vadītāja, kas uz fotoplenēra laiku kļuva par  fotogrāfu pavadoni.

Mākoņkalna pagasts  ir slavens ar savu Mākoņkalnu, kas tika apskatīts kā viens no galvenajiem objektiem pagastā. Fotogrāfi iemūžināja gan Volkenbergas pilsdrupas, gan apbrīnojamo skatu uz Rāznas ezeru, gan cilvēku neskartos mežus, starp kuriem arī slēpjas lielais Padebešu kalns. Lipušku ciematu, kas ir  bagāts ar dažādu konfesiju baznīcām.  Jānorāda, ka fotogrāfi bija ļoti ieinteresēti apmeklēt kapusvētkus un iemūžināt to norisi.  Pēc  aktivitātēm sekoja kārtīgas pusdienas viesu namā “LĪGAS”, lai remdēt izsalkumu un klausīties Ināras Smirnovas (Mākoņkalna pagasta fotogrāfu pavadones) melodiskajās latgaliešu dziesmās.

Mākoņkalna pagastā fotogrāfi iemūžināja Rāznas ezeru un tā zvejniekus, Ubagovas ezeru un tā velnakmeni, Maltečkas ciemata Maltas upes ūdensdzirnavas. Diena tika pavadīta ražīgi un noslēgumā visi atkal devās pie  Rāznas, Škrabu ciematā, viesu nama “Burvīgā Rāzna” īpašumā.

Griškānu pagasts ir pazīstams ar lielo ķeramiķu skaitu. Vienu no tiem - Juri Krompānu - apciemoja fotogrāfi. Tad viesi devās pie zemnieka Pāvela Melņa, fiksēt lauksaimniecības procesu. Tālākais ceļš veda uz Janopoli, Romeru dzimtas parku. Tā ir Janopoles nākotnes attīstības vieta, ko iemūžināt pašreizējā stāvoklī ieradās fotogrāfi. Viens no fotogrāfiem piekrita atbraukt uz Romeru dzimtas parku pēc 10 gadiem un fiksēt šīs vietas izmaiņas garākā laika sprīdī. Kā perspektīvas attīstības vieta, tika apmeklēts viesu nams "Medus mājas impērija".

Atkal tikšanās notika 23.jūlijā, kad norisinājās fotoplēnēra izstādes atklāšana. Katram pagastam bija iespēja izvēlēties astoņas labākās fotogrāfijas, kas tika izvietotas izstādē. Fotoizstāde līdz augusta beigām var apskatīt Kaunatas pagasta tautas namā, septembrī –Griškānu kultūras namā, oktobrī būs skatāma Mākoņkalna tautas namā, novembrī –Stoļerovas saietu namā un decembrī – Čornajas pagasta Ratnieku tautas namā. 2023.gadā izstāde būs apskatāma arī visās Kaunatas apvienības pārvaldes bibliotēkās, kas aktīvi iesaistījās fotoplenēra plānošanā un organizēšanā.

Liels paldies jāsaka Igoram Pličam par iniciatīvu organizēt tik liela mēroga fotoplenēru, kas atbalsojās visā Latvijā no Liepājas krastiem līdz pat Latgales jūrai. Rēzeknes novada pašvaldībai par doto iespēju uzņemt viesus tieši Kaunatas apvienības pārvaldē. Kaunatas vidusskolai par ciemiņu izmitināšanu, ēdināšanu un mīļu uzņemšanu. Kaunatas apvienības komandai par kvalitatīvu organizāciju. Lai fotogrāfijas priecē apmeklētāju acis, mīļi  aust atmiņā fotogrāfiem un raisa gandarījumu par padarīto darbu Kaunatas apvienībai!

Ar fotoplenēra "Vasaras ritmi Rēzeknes novadā" izstādē apskatāmajiem darbiem iepazīsties TE

Sagatavoja: Līna Šlapakova

Foto: Aivars Stračinskis, Ivars Salmanis, Haralds Dulmanis, Igors Pličs, Elvīra Vasiļjeva, Arnis Indriks, Ēriks Zlatkus

Click to listen highlighted text!