Gaigalavas pamatskolas skolēni un skolotāji Erasmus+ projektu ietvaros apmeklē Rumāniju un Poliju

06.10.2022

Izglītība

Septembra otrā puse bija rosīgs laiks Gaigalavas pamatskolā- skolēni un skolotāji devās uz Rumāniju un Poliju. Tas bija iespējams pateicoties diviem Erasmus+ KA 229 aktivitātes projektiem, kas jau trešo gadu tiek īstenoti skolā.

Pirmā vizīte Rumānijā notika projekta “Key to my Career by having Intellectual Norms (KEYCHAIN)” (Tavas zināšanas- atslēga tavai nākotnei), un tā ilga no 19. līdz 24. septembrim.  Tikšanās noritēja vienā no lielākajām Rumānijas pilsētām Klužā-Napokā (Cluj Napoca), un tajā piedalījās Lorete Lucjanova, Evita Macāne, Elīna Poča, Rebeka Skābarde, kā arī skolotājas Ineta Kruste, Ilze Kuhaļska un Jekaterina Marmiļova. Vēl šo tikšanos apmeklēja pārējās projekta dalībskolas no Serbijas, Turcijas un Zviedrijas.

Projekta KEYCHAIN mērķis ir palielināt skolēnu kompetenci STEM mācību priekšmetos (matemātikā, dabaszinībās, tehnoloģijās), tādēļ vizīšu laikā liels uzsvars tiek likts uz dažādu ar STEM priekšmetu saistītu skolu un uzņēmumu apmeklēšanu. Mums bija iespēja apmeklēt informācijas tehnoloģiju uzņēmumu Accenture Software Industrial Solutions, kas ir viens no vadošajiem uzņēmumiem IT jomā pasaulē. Viesojāmies arī universitātēs- Lauksaimniecības un veterinārās medicīnas fakultātē, Ģeogrāfijas fakultātē, Tehnoloģiju fakultātē, kā arī universitātes observatorijā un Zooloģiskajā muzejā. Šo vizīšu laikā mēs redzējām dažādus zinātniskos eksperimentus, uzzinājām, kā tiek izstrādāti probiotiķi,  kāds ir zinātnisko pētījumu ceļš līdz gatavam produktam, un ko dara tādas profesijas pārstāvis kā klimatologs. Pārsteidzoši, bet lielu skolēnu un skolotāju interesi izpelnījās universitātes bibliotēkas apmeklējums, kur mums bija iespēja redzēt, kā tiek organizēts darbs un materiāli bibliotēkā, sākot no senākiem laikiem un beidzot ar mūsdienām. Bibliotēkā mēs redzējām grāmatu liftu, kas ir uzstādīts iepriekšējā gadsimta sākumā un joprojām vēl darbojas. Vizītes laikā apmeklējām arī “Elf privātskolu”, kur patīkami pārsteidza, cik ļoti ir skolā ir padomāts par to, lai tur būtu ērti un aizraujoši ne tikai stundās, bet arī starpbrīžos (piem., šūpuļtīkli skolas pagalmā, nelieli batuti starp stāviem). Un, protams, visas vizītes laikā neiztrūkstoša bija kopīga visu projekta dalībvalstu skolēnu darbošanās grupās, veicot dažādas projekta aktivitātes, veidojot blogus, iepazīstot dalībskolas ikdienas darbu.

Savukārt otrā vizīte notika Polijā un tā norisinājās projekta “Share, explore, enrich- SEE for better life”  ("Izpēti, veicini, dalies- IzVeiDo labāku nākotni!) ietvaros. Tikšanās notika pilsētā Vasilkovā (Wasilkow) no 26. līdz 30. septembrim, un tajā piedalījās Lāsma Laizāne, Kristers Skābardis, Agnese Zapāne un Madara Zvaigzne, kā arī skolas direktore Ināra Ūsīte un skolotāja Ilze Kuhaļska. Vēl šo tikšanos apmeklēja pārējās projekta dalībskolas no Horvātijas, Itālijas un Turcijas.

Galvenais projekta tikšanās vadmotīvs bija dabas bagātību iepazīšana. Tāpēc mums bija iespēja izspēlēt orientēšanās spēli tuvējā Knyszyn mežā, piedalīties radošajās darbnīcās Koryciny ciemā, kur top dažādi pārtikas un kosmētikas produkti no dabas veltēm. Vēl vizītes programmā ietilpa pilsētu Bjalistokas (Białystok), Tikocinas (Tykocin),  Supraslas (Supraśl) ievērojamāko vietu apmeklējums. Un, tāpat kā arī citās vizītēs, bija arī skolēnu kopīgs darbs grupās skolā- nacionālo deju mācīšanās, auduma somu apgleznošana,  Minecraft radošā darbnīca.

Erasmus+ projekta tikšanās ir nozīmīgas arī tādēļ, ka iepazīstot vienam otru, dzīvojot gandrīz vienu nedēļu viesģimenēs, tiek lauzti stereotipi par citām nacionalitātēm un kultūras tradīcijām, tiek iepazīti jauni draugi, uzlabotas svešvalodu zināšanas, iegūtas jaunas zināšanas un pieredze, uzlabojas komunikācijas prasmes un prasme sadarboties ar dažādiem cilvēkiem vienā grupā. Tas viss skolēniem noderēs nākotnē, jo šāda pieredze tikai paplašina cilvēka redzesloku un veicina atvērtību jaunajam un neierastajam.

Nākamās abu projektu tikšanās notiks 2022. gada novembrī Turcijā un 2023. gada martā Sicīlijā.

Projekts tiek finansēts mūžizglītības Erasmus+ programmas ietvaros.

 

Projektu koordinatore Ilze Kuhaļska

 

 

Click to listen highlighted text!