Latgales podnieku dienas 2023
Latgales podnieku dienas pirmo reizi notika 1980. gada pavasarī. Ar šiem svētkiem aizsākas māla meistaru aktīva darba sezona – intensīvs darbs ar mālu, izstāžu norise, meistarklašu organizēšana un ciemošanās pie podniekiem darbnīcās.
Latgales Podnieku dienu galvenais mērķis ir māla meistaru un viņu talanta cienītāju satikšanās, domu un ideju apmaiņa, iespēja redzēt, sajust un svinēt Latgales mālu, kas ir arī Latvijas Kultūras kanona sastāvdaļa.
Šopavasar Latgales Podnieku dienu galvenie pasākumi paredzēti no 25. līdz 30. aprīlim. Latgales Podnieku dienu 2023 ceplis šogad tiks kurināts Rēzeknes novada Ozolaines pagastā keramikas darbnīcā "Cukrasāta", bet Podnieku dienu galvenā izstāde skatītājus priecēs Lūznavas muižas “Kulturys škiunī”.
Podnieku dienu ietvaros Latgales Kultūrvēstures muzejā notiks zinātniski pētnieciskā konference par lietišķās mākslas jautājumiem. Šogad konferences tēma ir – "Skaņām mālā". Vienas dienas garumā galvenā uzmanība būs veltīta mūzikas instrumentiem - svilpauniekiem, bungām, taurēm no māla. Ekspresizstādē varēs apskatīt mūzikas instrumentus no muzeja krājuma un būs arī kas unikāls – būs iespēja klātienē apskatīt 2017. gadā iestudētajai koncertizrādei “Latgales gredzens. Rakstiem un skaņai” speciāli izveidoto instrumentu - lamelofonu. Varēs apskatīt un arī sadzirdēt, kā skan šis unikālais lamelofons. Intensīvo dienas norisi noslēgs meistardarbnīca, kuras laikā podnieka vadībā varēs ieraudzīt kā izgatavo īpašo svilpaunieka veidu – lakstīgalu, kur lakstīgalas skaņas nodrošinājumam ir jāiepilda ūdens, kā pareizi jāizveido rezonators un kā izdarīt tā, lai lakstīgala “dziedātu”.
Latgales Podnieku dienas organizē:
Rēzeknes novada pašvaldība
TLMS „Rēzeknes apriņķa pūdnīki”
Latgales Kultūrvēstures muzejs
Sadarbībā ar: TLMS „Latgale” (Daugavpils), A.Paulāna TLMS (Rēzekne), Lūznavas muižu, biedrību “Rēzeknes Mākslinieku kopa”, Preiļu novada tūrisma attīstības un informācijas centru un Krāslavas Amatniecības centru