Liepu pamatskola izmanto “Latvijas skolas soma” piedāvātās aktivitātes

13.12.2022

Izglītība

Šajā mācību gadā, tāpat kā iepriekšējos gados, programma "Latvijas skolas soma", piedāvā skolēniem dažādas aktivitātes. Maltas vidusskolas Liepu pamatskolas struktūrvienības audzēkņi no 2022.gada 1.septembra līdz 1.decembrim arī piedalījās dažādās piedāvātajās aktivitātēs.

Liepu pamatskolas audzēkņi apmeklēja SIA Elastic Iguana – Teatrāla cirka izrādi "Bufonāde". Izrāde notika skolā. Skolā ieradās divi cirka mākslinieki – Valērijs Komisarenko un Alīna Kešāne. Viņi piedāvāja 3.-6. klašu skolēniem apgūt žonglēšanas pamatus, šķīvīšu griešanu un staigāšanu uz “garajām kājām”. Šīs prasmes uzlabo skolēnu roku-acu koordināciju, koncentrēšanos, mešanas un ķeršanas prasmes, ritma izjūtu, kā arī ir lieliski sānu vingrinājumi, attīsta līdzsvara izjūtu, motoriku, roku un kāju koordināciju, ķermeņa kontroli un neatlaidību. Skolēni atzina, ka nodarbība bija ne tikai aizraujoša, bet viņi iemācījās pareizi izmantot roku un kāju koordinācijas kustības, lai veiksmīgi izpildītu uzdevumus.

1.-2. klašu skolēni apmeklēja Latgales kultūrvēstures muzeju. Ar lielu interesi bērni noskatījās filmu un noklausījās stāstu, kā pagājušajā gadsimtā audzēja maizi un kā to dara tagad. Iesaistoties dažādās spēlēs, apskatījās vārpas un graudus dažādiem labības kultūras veidiem. Kopā nokāpām pagrabstāvā, lai

iepazītos ar labības novākšanas un mīklas gatavošanas instrumentiem un iekārtām. Instrumentus varēja pataustīt, kā arī likt lietā. Nodarbības “Kā top maize?” nobeigumā bērnus cienāja ar zaļo tēju un dažādiem maizes izstrādājumiem. Šajā ekskursijā skolēni uzzināja daudz jaunas informācijas un saprata, ka ir daudz jāstrādā, lai uz galda būtu garšīga maize.

7.un 8. klašu izglītojamie programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros devās uz Daugavpili, apmeklēt Daugavpils cietoksni. Daugavpils cietoksnis ir nozīmīgs 19. gadsimta arhitektūras un kultūrvēstures objekts, kā arī pēdējais uzbūvētais bastiona tipa cietoksnis pasaulē.

Izzinošas pastaigas laikā skolēni ieguva ieskatu cietokšņa vēsturē, iepazina cietokšņa vēsturisko ekspozīciju “Nikolaja vārti – durvis pagātnē”, uzzināja par cietokšņa nocietinājumiem un aizsargvalni, cietokšņa dzīvojamo ēku kvartālu, sardzes ēkām, vārtiem un citiem objektiem, apskatīja cietokšņa populārāko vides objektu “Cietokšņa spoks” – zirgs, cietokšņa sardzes ēkā skolēni apskatīja Daugavpils cietokšņa maketu. Skolēni risināja dažādus praktiskus uzdevumus, tostarp Nikolaja vārtos sadzirdēja “pagātnes balsi” – sarunājās caur sprostsiju rievām, izmērīja Nikolaja vārtu tilta garumu un platumu saviem spēkiem – saskaitot soļus, kā arī cietokšņa pulvera pagrabā skolēni varēja izšaut ar gaisa lielgabalu. Pastaigas beigās, skolēni arī apmeklēja Sikspārņu centra ekspozīciju, kas atrodas Daugavpils cietokšņa Nikolaja vārtos. Skolēni apskatīja sikspārņu būrīšus, pastmarku kolekciju ar sikspārņiem, mākslas darbus ar sikspārņu tēliem, iepazinās ar sikspārņu dzīves veidu un apkārtējo vidi.

Daugavpils cietokšņa apmeklējums veicināja skolēnu nacionālās un pilsoniskās identitātes veidošanu, kā arī valstiskās piederības sajūtas attīstīšanu. Skolēniem bija interesanti uzzināt par Daugavpils cietokšņa vēsturi, kā arī ļoti patika risināt praktiskus uzdevumus. Skolēni atzina, ka iegūtās zināšanas viņi varēs izmantot, piemēram, stāstot vai rakstot par Latvijas ievērojamākajiem arhitektūras un kultūrvēstures objektiem.

9.klases skolēni devās uz Krāslavu.  Ceļojuma mērķis –  apmeklēt Krāslavas Amatniecības centru. Skolēni piedalījās aromātu darbnīcas meistarklasē.  Apmeklētāji iepazinās ar aromātisko izejvielu daudzveidību un vīraka, garšaugu, eļļu un smaržu izmantošanu. Nodarbībā bija iespēja apgūt smaržu kompozīciju veidošanu un praktiski iepazīties ar dažādām ēteriskajām eļļām un to iedarbību, kā arī ēterisko  eļļu savstarpējas kombinēšanas pamatprincipiem. Skolēni uzzināja, ka  bāzes eļļām piemīt spēcīga dziednieciska, kosmētiska iedarbība kā arī guva priekšstatu par to pielietošanu sejas un ķermeņa kopšanā. Nodarbībā bērniem pastāstīja par dažādu kosmētisko sviestu veidiem, par to praktisko pielietošanu, par dažādām receptēm lūpu balzāma pagatavošanā. Devītās klases skolēni uzzināja, kā sagatavot ziepītes, izmantojot daudzveidīgas ziepju bāzes un pievienojot ēteriskās eļļas, kā  ziepes iegūst savu burvīgo aromātu.

Pēc nodarbības Krāslavas Amatniecības centrā, skolēni apskatīja Krāslavas grāfu Plāteru pils kompleksu.  Skolēniem bija interesanti uzzināt, ka Krāslavas pils jeb Plāteru pils ir 18. gadsimtā celta kungu māja, pie kuras atrodas muižas saimniecības ēkas un baroka stila parks. Tagad Krāslavas pils ir 18. gadsimta valsts nozīmes kultūras piemineklis.

Skolēni atzina, ka iegūtās zināšanas aromātu darbnīcas meistarklasē viņi varēs izmantot ne tikai ķīmijas stundās, bet arī savā ikdienā. Apmeklējot  Krāslavu ekskursijas dalībnieki  paplašināja savas zināšanas par Latvijas ievērojamākajiem arhitektūras un kultūrvēstures objektiem. Ekskursijas noslēgumā skolēni izteica pozitīvas atsauksmes par mācību ekskursijas braucienu uz Krāslavu.

Sagatavoja: Liepu pamatskolas struktūrvienības vadītāja un "Skolas soma"  koordinatore, Gaļina Bogdanova.

Click to listen highlighted text!