Noslēgusies Nautrēnu Romas katoļu baznīcas ērģeļu restaurācijas pirmā kārta

04.09.2015

Kultūra

Šovasar noslēdzās restaurācijas pirmā kārta izcilam valsts nozīmes kultūras piemineklim Rēzeknes novadā - Nautrēnu Vissvētās Jaunavas Marijas Bezvainīgās ieņemšanas Romas katoļu baznīcas ērģelēm. Šīs ērģeles ir viens no vēsturiskajiem instrumentiem, kas izgatavots pagājušā gadsimta 30. gados, iesvētīts 1939. gada 10. septembrī, un ir pēdējais zināmais un lielākais instruments, kas būvēts slavenā meistara Herberta Kolbes ērģeļu darbnīcā. Lai pārbaudītu restaurācijas gaitā veiktos darbus un izsniegtu draudzei atļauju restaurācijas otrās kārtas veikšanai, Nautrēnu baznīcu apmeklēja Valsts kultūras pieminekļu inspekcijas (VKPAI) pārstāves Vilma Platpīre un Evita Princova, kā arī Rēzeknes novada pašvaldības kultūras nodaļas vadītāja Ināra Pleikšne un Nautrēnu pagasta pārvaldes vadītāja Līvija Plavinska. Nautrēnu RK baznīcas draudzes pieteikums bija viens no pieciem, kurš tika atbalstīts Rēzeknes novada pašvaldības konkursā par līdzfinansējuma piešķiršanu kultūras pieminekļu saglabāšanai pirmajā kārtā, kas norisinājās 2015. gada februārī un martā.
Ar restaurācijas gaitu un rezultātiem iepazīstināja Nautrēnu RK baznīcas prāvests Juris Kravalis. Atbilstoši draudzes iesniegtajai tāmei, ērģeļu restaurācijas 1. kārtai izlietoti 5838,95 eiro. Papildus Rēzeknes novada domes līdzfinansējumam kultūras pieminekļu saglabāšanai (1167,79), ērģeļu restaurācijas 1. kārtai tika piesaistīts pašu finansējums 471,16 eiro), kā arī līdzekļi 4200,00 eiro apjomā no Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latgales kultūras programmas 2015”, ko atbalsta “Latvijas valsts meži”. Projekta pieteikumu konkursam uzrakstīja biedrība “Sovim ļaudim”, kuras biedri ir draudzes locekļi un tās viens no mērķiem ir savas apkārtnes kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana. Lai novērtētu ērģeļu stāvokli, tika uzaicināts ērģeļmeistars Viesturs Ilsums, kas instrumentam konstatēja vairākas nepilnības gaisa apgādes sistēmā, ērģeļmotora un ventilatora nolietojumu un vairākus citus defektus, kuri radušies laika gaitā.
Pirmajā kārtā tika veikta ērģeļu saglabāšana un vienkāršotā renovācija – atbilstoša ērģeļmotora komplektā ar ventilatoru nomaiņa, instrumenta gaisa plūsmas sistēmas sakārtošana un izbūve un bojāto instrumenta detaļu renovācija un nomaiņa. Šie ir primārie pasākumi, kas ļaus saglābt unikālo instrumentu ilgtermiņā un piesaistīt finansējumu otrajai restaurācijas kārtai, kurā paredzēta ērģeļu stabuļu tīrīšana un instrumenta skaņošana.
Ērģeļu restaurācijas pirmā kārta arī tika veikta pa posmiem, jo vajadzēja nodrošināt ērģeļmūzikas koncertu Latgales ērģeļu dienās 25. jūlijā. Tādēļ remontdarbiem līdz ar SIA “Ilsuma ērģeļu restaurācija” tika piesaistīts arī vietējais uzņēmējs Leons Jerumāns.
Ērģeļu restaurācijas otrās kārtas darbu veikšanai paredzēts piesaistīt ziedojumus, kas savākti Latgales ērģeļu dienu koncertos, jo visi ziedojumi šogad tika novirzīti Nautrēnu Vissvētās Jaunavas Marijas Bezvainīgās ieņemšanas Romas katoļu baznīcas ērģeļu turpmākajiem restaurācijas darbiem, lai šis instruments vēl ilgi skanētu ticīgo ļaužu priekam un Dieva godam.
Anna Rancāne
Autores foto
DSC_0446DSC_0447 DSC_0471 DSC_0481    Šīs figūriņas ir unikālas, jo, acīmredzot, piederējušas vēl vecajai, 1791. gadā būvētajai baznīcai. Figūriņas atrastas nesen, baznīcas bēniņos. Pašreizējo mūra baznīcu saka celt 1902. gadā prāvesta A. Kantinieka kalpošanas laikā, kad dievnamu uzcēla līdz logiem. Darbu turpināja prāvesta Daniela Jasinska darbības laikā, uzbūvējot baznīcas sienas, griestu velves, uzliekot jumtu. Nākamā prāvesta Ksavera Martinenasa laikā tika pabeigti celtniecības darbi — uzcelti torņi, veikti iekšdarbi, salikti logi un durvis. Mogiļevas arhibīskaps Vincents Kļučinskis 1914. gada 8. jūnijā baznīcu konsekrēja Jaunavas Marijas bezvainīgās ieņemšanas godam

Click to listen highlighted text!