Programma “Latvijas skolas soma” Tiskādu vidusskolā 2021./2022.m.g. 2. semestrī  

Tiskādu vidusskolas skolēni aktīvi turpina iesaistīties   programmas "Latvijas skolas soma” piedāvātajās norisēs. Bagātas un daudzveidīgas Latvijas kultūras aktivitātes un pasākumi vispusīgi attīsta mūsu skolēnus, sniedz viņiem  jaunas zināšanas, paplašina redzesloku un palīdz apgūt mācību saturu.

2. semestra aktivitātes sākās ar divām teātra izrādēm.

Atceroties un pieminot barikāžu laiku, Tiskādu vidusskolas 8., 9. un 12. klases skolēni devās uz Rēzeknes pilsētas teātri "Joriks", lai noskatītos izrādi "Barikādes.docx”. Izrāde balstīta uz Latgales un Vidzemes barikāžu dalībnieku, kas 1991. gadā bija 18 – 25 gadus veci jaunieši, atmiņām. Izrādes veidotāji pētīja Barikāžu nozīmi to dalībnieku dzīvēs, iedziļinājās viņu atmiņās, sajūtās, lai izdzīvotu tās 30 gadus vēlāk uz teātra skatuves. Lielākais nezināmais ir 20. janvāra uzbrukums Iekšlietu ministrijas ēkai. Izrādes sižets ir par Ediju Riekstiņu, zēnu, kurš gāja bojā šajās dienās, par katra dalībnieka atmiņām, pieredzi un emocijām, ko pārdzīvoja 1991.gada janvārī. Izrādes gaitā stāstīta katra dalībnieka barikāžu pieredze – hronoloģiski, no sākuma līdz beigām. Mēs uzzinājām atbildes uz vairākiem jautājumiem – Par ko runāja? Par ko domāja? Par ko uztraucās? Ko viņi ēda? Kādas dziesmas dziedāja pie ugunskura? Vai bija bail? Vai bija auksti?

Interesanti bija attēlota vēsturisko notikumu hronoloģija – kā tiešraides videosižets (kamera projicēja notikumu sižetu uz lielā ekrāna, paralēli stāstot, rādot un zīmējot visu kā reportāžu). Izrādes laikā skanēja vairākas tā laika populārākās dziesmas "Nāc dejot”, "Zem diviem karogiem”, "Dzimtā valoda” un citas. Izrāde pārsvarā visiem skolēniem patika. Jaunas zināšanas bija ļoti noderīgas gan vēstures, gan mūzikas, gan latviešu valodas mācību priekšmetu apguvē un, protams, veicināja pilsoniskās līdzdalības un patriotisma jūtu veidošanos.             

Sākumskolas skolēni noskatījās izrādi "Alvas zaldātiņš”. Dāņu rakstnieka Hansa Kristiana Andersena nemirstīgais stāsts par “Nelokāmo alvas zaldātiņu” bērniem ļāva iepazīt šo savādo pasauli, kurā, par spīti visiem atgadījumiem, mēs tomēr nonākam galamērķī.

Aktieri - Jekaterina Garfunkele un Kārlis Tols - parādīja H. K. Andersena pasaku jaunā neierastā formā: izmantoja spēles elementus, iesaistīja bērnus uzvedumā – uzdeva jautājumus, lika dziedāt, skandēt un spēlēt skanošos žestus. Bērni sēdēja uz skatuves un bija paši ne tikai skatītāji, bet pasakas līdzdalībnieki. Tā bija pazīstama un interesanta  pasaka (latviešu valodā) ar vairākiem humoristiskiem momentiem. Protams, ka labā un ļaunā cīņa eksistēja, tomēr tajā triumfēja labais.

1.-4. klašu skolēni vēroja izrādi uz skatuves, pēc tam ilgi apsprieda redzēto. Pēc atsauksmēm  skolēniem ļoti patika izrāde un viņi varēja izmantot iegūtās prasmes teātra pulciņā, vairākās sadzīves situācijās, drāmas mācību priekšmetā, kā arī viņi pilnveidoja savas latviešu valodas prasmes.

Vairākiem skolēniem iepatikās izrāde, krāšņie tērpi, papjē mašē lelles, maskas un dekorācijas no papīra, aktieru pārvērtības – divi aktieri spēlēja vairākas lomas (žurku, zivi, kaķi, saimnieci, makšķernieku), jautrie momenti, aktieru emocionalitāte, kā arī viņu dziedāšana uzveduma laikā. Nevienam nebija grūti uztvert izrādi latviešu valodā, jo pasaka ir pazīstama un bērni ar interesi to baudīja.  

5.-7. klašu skolēnu grupa 6. aprīlī devās mācību braucienā uz Latgales mākslas un amatniecības centru un Līvānu stikla muzeju. Mākslas un amatniecības centra darbinieki pastāstīja skolēniem, ka tālajā 1887. gadā Līvenhofas miestiņā tika uzcelta stikla fabrika, jo tuvumā atradās kvarca smiltis, lauztais dolomīts, kas bija labvēlīgi apstākļi stikla ražošanai. Ekskursijas laikā skolēnus iepazīstināja ar stikla muzeja vēsturi un attīstību. Ekspozīcijā viņi redzēja eksponātus, kuri ražoti Līvānu stikla fabrikā. Tie ir augstas kvalitātes krāsainā un bezkrāsainā stikla izstrādājumi: pudeles, glāzes, gaismas ķermeņi, vāzes, svečturi. Gandrīz katrā mājā Latvijā mammu vai vecmāmiņu bufešu dziļumos var atrast brīnišķīgo Līvānu stiklu.

Pēc Līvānu stikla muzeja skolēni apskatīja ekspozīciju „Amatnieki Latgalē 19. – 20. gadsimtā”, kur savākti mūsu senču saimniecībā izmantotie darba rīki. Šajā ekspozīcijā ir skatāma Latvijas unikālā 94 metrus garā tautiskā josta.

Ar lielu interesi bērni aplūkoja arī Stikla pūšanas darbnīcu. Divi vīrieši (stikla pūtēji) turpina un sargā senās stikla pūšanas tradīcijas.  Viņi ir īsti  burvji, kas prot smilšu graudiņus savienot ar ķīmisku vielu komponentiem un visu kopā karsē ļoti augstā temperatūrā. Rezultātā rodas šķidra stikla masa, kas meistara rokās piedzīvo pārvērtību brīnumu un pārtop, piemēram, gailītī! Mūsu skolēniem bija iespēja uzdot amata meistariem jautājumus par amatnieku darbu, materiāliem, darba rīkiem un iekārtām. Skolēni uzzināja daudz jaunas, interesantas informācijas un pārliecinājās, ka ķīmija ir ļoti aizraujoša zinātne, ar kuras palīdzību notiek daudzi brīnumi. 5. klases skolēni aktualizēja zināšanas tēmas „Kas ir dabas resursi un kā tos izmanto?” ietvaros, bet  6. klases skolēni – tēmas „Kā notiek vielu pārvērtības?” ietvaros. 7. klases skolēni ar nepacietību gaida nākamo mācību gadu, kad sāksies jaunais mācību priekšmets – ķīmija.

Visi skolēni atzina, ka brauciens bija lietderīgs, informatīvs un aizraujošs. 

Paldies „Latvijas skolas somai” par  iespēju attīstīt un izglītot mūsu skolēnus.  

.
Tiskādu vidusskolas direktores vietniece audzināšanas darbā Irīna Ščerbakova

foto: Ļuda Ščemeļova

Click to listen highlighted text!