Programmas “Latvijas skolas soma” skolēnu aktivitātes Dekšāru pamatskolā 2023./24.m.g. 1. semestrī

11. oktobrī Viļānu vidusskolas struktūrvienības Dekšāru pamatskolas visi 26 izglītojamie programmā “Latvijas skolas soma” devās izglītojošā braucienā uz Daugavpili.

Vispirms iepazinām ekspozīciju Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā. Izglītojošās nodarbības vadītājs lieliski piemērojās grupas dažādajiem vecumposmiem, paspēja arī atbildēt uz daudziem jautājumiem. Muzeja telpu izstādēs un eksponātos  mūsu skolēni varēja izsekot Daugavpils vēsturei, tās attīstībai un izmaiņām dažādos vēstures posmos. Kultūrvēstures ekspozīcija iepazīstināja ar Daugavpils pilsētas un novada vēsturi no vissenākajiem laikiem, sākot ar 9. g. t. p. m. ē., līdz pat 1991. gadam. Tika stāstīts par cilvēkiem, profesijām un darba rīkiem. Bērniem interesi radīja senais skelets, lielie zābaki, pistoles un ieroči.

Ekspozīcija “Novada daba” atspoguļoja Dienvidlatgales faunas un floras daudzveidību, iepazīstināja ar novada raksturīgajiem biotopiem.
Floras un faunas ekspozīcijā visvairāk patika zivju dažādība. Mazākie braucēji vēlājās noskaidrot, kā veido izbāzeņus – tie ir kā dzīvi! Iegūtās zināšanas bērni varēs izmantot vēstures, dabaszinību stundās.

Teātra izrādes bija redzētas arī agrāk Latgales vēstniecībā GORS, kultūras namos, bet īstā teātra ēkā daži skolēni bija pirmo reizi. Diemžēl pareizas uzvedības iemaņas nerodas uzreiz, jāmācās "tēlot" uzmanīgu skatītājus! Daudziem tas izdevās pat bez tēlošanas.
Pirms izrādes bija  šaubas un minējumi: kā varēs salikt Sprīdīša ilgo ceļojumu vienas stundas garā izrādē? Kā aktieri varēs atklāt bez datorefektiem tos brīnumainos notikumus un tēlus, ko daudzi jau zināja no mākslas filmas "Sprīdītis" un bija lasījuši 5. klases literatūras grāmatā? 
Bet jau pirmajās minūtēs Daugavpils teātra aktieri ar savu pārliecinošo, talantīgo spēli un tēlojumu, dziesmām un dejām, tērpiem un dekorācijām apbūra skatītājus, un stunda pagāja kā viens elpas vilciens. Patika visiem - no pirmās līdz devītajai klasei, katrs atrada ko sev tīkamu. Tā tiešām ir izrāde ģimenei, arī latgaliešu valodu saprata visi. Dialogi bija īsi un ar latgaliešu humora piesitienu. Daugavpils teātrī dzīvojām līdzi latgaliski ņiprajam Spreideišam, bērni atpazina seriālu aktierus.     
Mīļākie varoņi bija nebūt ne tie pozitīvie tēli, bet Velns, Sīkstulis, Milzis. Laikam viņus vajadzētu laist skolotāju vietā, viss būtu izdarīts un saprotams. Skolotājiem nez vai sanāktu Velna deja rokenrolla ritmos. Bērni atcerējās Princeses niķus, Sprīdīša cīņu ar Vēja mātes dēliem, lūku, no kuras nāca dūmi, Velna ragu. Bet bija arī bail, jo nodzisa uguns un pēkšņi skatītāju vidū sāka runāt kāds pasakas varonis.
Saka, ka pirmie iespaidi ir ļoti nozīmīgi. Šī izrāde varbūt radīs teātra mīlētāju paaudzi. Jau 14. novembrī skolēni dosies uz izrādi "Kapteiņa Granta bērni". 

Nobeigumā Latgales zoodārzā apskatījām dažādus skaistus, eksotiskus dzīvniekus. Tas bija jauks brauciena nobeigums. Muzeja mazās telpas ar saviem vadītājiem un iemītniekiem nekad nav atstājušas vienaldzīgus interesentus. Skolas puiši ir aizrautīgi makšķernieki, pie zivīm un ūdens iemītniekiem viņiem bija, ko salīdzināt un noskaidrot. Mazajiem patika pērtiķītis, lielajiem -zelta zivs, krokodils, vardes un čūskas.

Rakstu sagatavoja Anna Sondore

Click to listen highlighted text!