Rēzeknes novadā piedāvās jaunus sociālos pakalpojumus bērniem ar funkcionāliem traucējumiem

20.09.2016

Sociālais dienests

1_Logo

Rēzeknes novada sociālais dienests uzsāk jaunu sociālo pakalpojumu bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, kuri dzīvo ģimenēs, organizēšanu:
1) “atelpas brīža” pakalpojums; 
2) aprūpes pakalpojums; 
3) sociālās rehabilitācijas pakalpojums.
Pakalpojumu izmaksas priekšfinansē pašvaldība, kurai pēc tam izmaksas tiks kompensētas no Eiropas Sociālā fonda projekta „Deinstitucionalizācijas pasākumu īstenošana Latgales reģionā" līdzekļiem. 
“Atelpas brīža” pakalpojumu un aprūpes pakalpojumu ir iespēja saņemt jau šobrīd, vēršoties Rēzeknes novada pašvaldības sociālajā dienestā ar iesniegumu par vēlmi saņemt minēto pakalpojumu.
Lai saņemtu sociālās rehabilitācijas pakalpojumus bez maksas, vecākiem, kuri audzina bērnus ar funkcionāliem traucējumiem un kuriem noteikta invaliditāte, jāpiesakās individuālo vajadzību izvērtēšanai un atbalsta plāna izstrādei savas pašvaldības sociālajā dienestā!
Izvērtēšanas mērķis ir nevis uzstādīt diagnozi, bet saprast, kā bērnam trūkst, lai viņš justos labāk, tātad – kāds atbalsts viņam nepieciešams.
Bērna individuālo izvērtēšanu veiks profesionāli speciālisti, nosakot, kas bērnam papildus nepieciešams, lai uzlabotu viņa veselības stāvokli. Tādējādi tiks identificēti atbalsta pasākumi, kas viņiem un viņu vecākiem ļaus saņemt atbalsta pasākumus projekta īstenošanas laikā. Jāuzsver, ka rehabilitāciju varēs saņemt ne tikai pats bērns, bet arī viņa vecāki.
Individuālajai izvērtēšanai var pieteikt ikvienu Latgales reģiona pašvaldības administratīvajā teritorijā deklarētu bērnu līdz 17 gadiem (ieskaitot), kuram ir noteikta invaliditāte. Papildus uz atbalstu var pretendēt arī bērnu ar funkcionālajiem traucējumiem, kuri dzīvo ģimenēs, likumiskie pārstāvji, arī audžuģimene – gadījumos, ja bērns dzīvo audžuģimenē.
Lai pieteiktos uz individuālo izvērtēšanu, bērna ar invaliditāti vecākus, likumiskos pārstāvjus vai audžuģimenes aicinām vērsties ar iesniegumu Rēzeknes novada pašvaldības Sociālajā dienestā, Rēzeknē, Atbrīvošanas alejā 95 A, no 8.00 līdz 16.30, (pusdienu pārtraukums no 11.45 līdz 12.15).
Piesakot bērnu individuālai izvērtēšanai, līdzi jāņem dokuments, kas apliecina bērna pārstāvības tiesības, un VDEĀVK atzinums par to, ka bērnam piešķirta invaliditāte, vai bērna invalīda apliecība.
Atbalsta pasākumi bērniem ar invaliditāti un viņu vecākiem tiks sniegti Eiropas Sociālā fonda finansētā projekta „Deinstitucionalizācijas pasākumu īstenošana Latgales reģionā” ietvaros.
Vienlaikus notiks arī visu Latgales reģiona bērnu sociālās aprūpes iestādēs dzīvojošo bērnu vajadzību izvērtēšana. Tā rezultātā tiks meklēti labākie iespējamie risinājumi, lai nākotnē samazinātu bērnu nokļūšanu institūcijās un palīdzētu bērnu namos esošajiem bērniem nokļūt ģimenēs vai saņemt pakalpojumus ģimeniskai videi pietuvinātās dzīves vietās. Tāpat projekta ietvaros paredzēts īstenot dažādus pasākumus, lai motivētu pilngadīgas personas kļūt par aizbildņiem, adoptētājiem vai audžuģimenēm.
Balstoties uz atbalsta plānos iekļauto informāciju, kā arī esošās situācijas analīzi Latgales regiona pašvaldībās, projekta „Deinstitucionalizācijas pasākumu īstenošana Latgales reģionā” ietvaros paredzēts izstrādāt Latgales reģiona deinstitucionalizācijas plānu. Tajā iekļautos risinājumus ņems vērā, plānojot pašvaldībām pieejamo Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējumu sociālo pakalpojumu infrastruktūras izveidei (piemēram, ēkām, aprīkojumam, tehnikai).
Projektu “Deinstitucionalizācijas pasākumu īstenošana Latgales reģionā” īsteno: Latgales Plānošanas reģions sadarbībā ar reģiona pašvaldībām un VSAC “Latgale”.
Visa projekta laikā:
Tiks novērtētas 462 personas ar garīga rakstura traucējumiem, 505 bērni ar funkcionāliem traucējumiem un 317 ārpusģimenes aprūpē esoši bērni, lai noskaidrotu, kādi sociālie pakalpojumi viņiem ir visnepieciešamākie.
387 personām ar garīga rakstura traucējumiem kļūs pieejama aprūpe mājās un dienas centros, specializētās darbnīcas, grupu dzīvokļi, īslaicīga sociālā aprūpe un cita veida atbalsts.
3533 bērni ar funkcionāliem traucējumiem saņems sociālo aprūpi un sociālo rehabilitāciju.
Projekta laikā samazināsies bērnu skaits iestādēs - viņi atradīs mājas pie audžuģimenēm, aizbildņiem vai adoptētājiem.
Sabiedrībai tiks sniegta informācija par cilvēkiem ar garīgajiem un funkcionālajiem traucējumiem, kā arī par bērniem, kas aug ārpus ģimenēm.
Sīkāku informāciju var iegūt jūsu pašvaldības sociālajā dienestā vai Latgales Plānošanas reģionā pa tālruni 654 40862.
Projekta īstenošanas laiks līdz 2023. gada 31. decembrim.
Vairāk par projekta „Deinstitucionalizācijas pasākumu īstenošana Latgales reģionā” aktivitātēm lasiet https://lpr.gov.lv/lv/regionalie_projekti/di/aktualtitates/#.XfnW6_xS-Uk

Click to listen highlighted text!